آیا رژیم غذایی گیاهخواری برای پوست صورت و بدن ما مفید است؟

۱۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۷

توسط سوگل پورمهرام

آیا رژیم غذایی گیاهخواری برای پوست صورت و بدن ما مفید است؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که رژیم غذایی شما تا چه حد می‌تواند بر پوست بدنتان تاثیر بگذارد؟ بهتر است بدانید که میزان اثرگذاری یک رژیم غذایی مناسب بر سلامت پوست صورت و بدن ما خیلی زیاد است. حداقل این چیزی است که نتیجه تحقیقات علمی تا به امروز به ما ثابت کرده است. ایجاد تغییر در رژیم غذایی شما نه تنها بر سلامتی کلی بدنتان، بلکه بر سلامت پوست بدن شما نیز تاثیر می‌گذارد. این امر به ویژه در مورد یک رژیم غذایی گیاهخواری صدق می‌کند. کاهش میزان کربن در محیط زیست ما با حذف کردن مرغ و گوشت از رژیم غذایی روزمره‌مان، بدون شک به محیط ‌زیست کمک می‌کند. اما آیا این رژیم غذایی واقعاً برای پوست صورت و بدن ما مفید است؟ پاسخ این سوال پیچیده‌تر از یک بله یا نه ساده است، و این چیزی است که قصد داریم در این مقاله با هم آن را کشف کنیم. با چی بپوشم همراه باشید!

 

رژیم غذایی گیاهخواری و سلامت پوست

اولین سوالی که باید به آن پاسخ بدهیم این است که یک رژیم غذایی گیاهخواری دقیقاً چه نوع رژیمی است؟ یک رژیم غذایی گیاهخواری، مصرف هر نوع محصولات حیوانی از جمله محصولات لبنی، تخم ‌مرغ و گوشت را در رژیم غذایی روزمره شما منع می‌کند. این رژیم در حقیقت تنها شامل خوردن مواد غذایی گیاهی می‌شود. حالا سوالی که برای ما پیش می‌آید این است که یک رژیم غذایی گیاهخواری چگونه می‌تواند به ما کمک ‌کند تا به طور طبیعی پوست زیبایی داشته باشیم؟

جواب این سوال بسیار ساده است: وقتی که شما یک رژیم غذایی گیاهخواری را انتخاب می‌کنید، مواد غذایی با چگالی بالا را به بدن خود ارائه می‌دهید. جذب مقدار بیشتر ویتامین و مواد معدنی نیز به معنی داشتن یک بدن سالم و یک پوست درخشان است.

آیا رژیم غذایی گیاهخواری برای پوست صورت و بدن ما مفید است؟

 

چرا رژیم گیاهخواری برای بدن مفید است؟

پوست صورت و بدن شما می‌تواند از رژیم غذایی گیاهخواری به چند روش بهره ببرد:

  • وقتی که شما یک رژیم غذایی گیاهخواری را انتخاب می‌کنید، میزان چربی اشباع‌ شده‌ای را که هر روز مصرف می‌کنید به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهید. در نتیجه عملکرد انسولین در بدن شما بهبود پیدا می‌کند و علاوه بر این، میزان تولید گلوکاگون در بدن نیز افزایش می‌یابد. این مسئله نیز به خودی خود متابولیسم قند در بدن شما را کنترل می‌کند. عدم تعادل در سطح انسولین بدن یک عامل اصلی در افزایش تولید چربی است که منافذ پوست را اشغال می‌کند و باعث بروز آکنه می‌شود.
  • وقتی که شما یک رژیم غذایی گیاهخواری را انتخاب می‌کنید، میزان مصرف میوه‌ها و سبزیجات که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند را نیز افزایش می‌دهید. این آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب اکسیداتیو جلوگیری کرده و در نتیجه، بدن شما را سالم نگه می‌دارند. علاوه بر این، یک رژیم غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان به شما کمک می‌کند تا با رادیکال‌های آزاد مضری که اغلب منجر به پیری زودرس پوست بدن می‌شوند مبارزه کنید.
  • آنتی‌اکسیدان‌های موجود در یک رژیم غذایی گیاهخواری هم به کاهش آکنه کمک می‌کنند و هم پوست صورت شما را شفاف نگه می‌دارند. آن‌ها از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کنند، احتمال بروز آکنه بر روی پوست صورت را کاهش می‌دهند، و علاوه بر این، کاری می‌کنند که میزان درخشندگی پوست شما نیز افزایش پیدا کند.
  • کلاژن یک عنصر کلیدی در ساختمان بدن شما است و دقیقا همین چیزی است که قابلیت ارتجاعی پوست صورت و بدن شما را حفظ می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌هایی که از طریق مصرف سبزیجات در یک رژیم غذایی گیاهخواری به بدن شما جذب می‌شوند، از کاهش میزان کلاژن در بدن و در نتیجه کاهش قابلیت ارتجاعی پوست صورت و بدن شما جلوگیری می‌کنند. این مسئله نیز به خودی خود از پیری پوست جلوگیری می‌کند.

 

احتمالا هیچ وقت حتی تصورش را هم نمی‌کردید که یک رژیم غذایی گیاهخواری بتواند پوست صورت و بدن شما را تا این حد بهبود ببخشد! این مدل رژیم غذایی در چند سال گذشته بسیار بحث برانگیز بوده است. تا جایی که به پوست صورت و بدن شما مربوط می‌شود، کاملا روشن است که یک رژیم غذایی گیاهخواری فواید بسیار زیادی برای آن دارد. اما آیا این کار درست است که مصرف محصولات حیوانی را به طور کلی کنار بگذاریم؟ آیا این مسئله چیزی نیست که بر روی پوست شما تاثیر بگذارد؟ در ادامه مقاله، به این سوال نیز پاسخ می‌دهیم.

 

حذف گوشت از رژیم غذایی

 

اگر مرغ و گوشت را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف کنیم، چه بر سر پوست صورت و بدن ما می‌آید؟! پاسخ دادن به این سوال اصلا ساده نیست. مصرف بعضی از محصولات حیوانی می‌تواند منجر به ایجاد چندین مشکل پوستی بشود، این در حالیست که مصرف برخی دیگر از این محصولات، برای پوست صورت و بدن شما بسیار هم مفید است. ما هر دو طرف این مسئله را در این بخش بررسی خواهیم کرد. یک رژیم غذایی بر پایه محصولات حیوانی می‌تواند به دلایل متعددی بدترین نوع رژیم غذایی باشد:

 

ایجاد آکنه روی پوست

نتایج مطالعات اخیر ارتباط مشخصی بین مصرف شیر و احتمال بروز آکنه روی پوست صورت را نشان داده‌اند. این به این دلیل است که شیر تولید شده توسط حیوانات باردار (گاوها و بزها) حاوی مقادیر بالای هورمون رشد است و این مسئله، منجر به ترشح بیش از حد روغن در پوست صورت، و آسیب دیدن آن می‌شود.

 

ایجاد التهاب پوستی

مصرف فراورده‌های لبنی پر چرب و گوشت قرمز باعث افزایش التهاب در بدن شما می‌شود. علاوه بر این، مصرف این محصولات منجر به ایجاد عدم تعادل در سطح انسولین بدن می‌شود که این مسئله نیز به خودی خود روی سلامتی بدن و پوست شما تاثیر می‌گذارد. افزایش میزان التهاب می‌تواند باعث کاهش یافتن میزان کلاژن موجود در بدن, مفصل‌ها و پوست صورت نیز بشود. نتیجه این شرایط این است که پوست شما قابلیت ارتجاعی و درخشندگی طبیعی خود را از دست می‌دهد.

علاوه بر این, در چند هفته اول ترک یک رژیم غذایی بر پایه محصولات حیوانی، ممکن است متوجه بشوید که سطوح کلسترول، سطح انرژی، حرکات روده و کیفیت خواب شما بهبود یافته است. این تغییرات تاثیر مثبتی روی سلامت کلی بدن شما و همچنین سلامت پوست صورتتان می‌گذارند.

 

تاثیر منفی رژیم غذایی گیاهخواری بر روی پوست

از طرفی دیگر، رها کردن یک رژیم غذایی بر پایه محصولات حیوانی می‌تواند تاثیر منفی هم بر روی پوست شما داشته باشد. به عنوان مثال:

ممکن است که این رژیم غذایی منجر به کاهش میزان پروتئین ضروری در بدن شما بشود. محصولات گوشتی و مرغی حاوی میزان بالایی از پروتئین هستند. جذب کردن میزان پروتئین کافی برای بدن از یک رژیم غذایی گیاهخواری کار بسیار دشواری است. منابع اولیه پروتئین گیاهی، سویا، برنج، لوبیا و سبزیجات هستند. ۱۰۰ گرم از هر کدام (حدود نصف یک فنجان) این غذاها شامل ۵ تا ۲۰ گرم پروتئین است. از طرفی دیگر، ۱۰۰ گرم از یک محصول حیوانی حاوی ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین است. مصرف میزان کم‌تر پروتئین ممکن است اثری منفی بر روی وضعیت پوست، ناخن‌ها و موهای شما داشته باشد و علاوه بر این، بر سیستم ایمنی بدن شما نیز تاثیر بدی بگذارد.

 

کاهش جذب ویتامین‌های ضروری 

اغلب اوقات، افراد کربوهیدرات‌های ساده را برای مصرف در یک رژیم غذایی گیاهخواری انتخاب می‌کنند و به کلی فراموش می‌کنند که مصرف میوه‌ها و سبزیجات به میزان کافی برای برآورده کردن نیازهای بدن امری ضروری است. این مسئله می‌تواند بر سلامت پوست صورت و بدن شما تاثیر بدی بگذارد. عدم جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی به میزان کافی توسط بدن شما (به ویژه ویتامین ب ۱۲) ممکن است باعث ایجاد حلقه‌های تیره در زیر چشم‌ها و همچنین کدر شدن پوست صورت شما شود. همچنین، این مسئله می‌تواند بر کیفیت موها و ناخن‌های شما نیز تاثیر بدی داشته باشد. کمبود ویتامین ب ۱۲ می‌تواند پوست شما را رنگ پریده کند و علاوه بر این، بر میزان گلبول‌های قرمز موجود در خون نیز اثر بگذارد.

 

کاهش جذب کلسیم

نتیجه یک مطالعه علمی نشان داده است افرادی که از یک رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می‌کنند، تا حد زیادی در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند؛ دلیل این مسئله این است که میزان مصرف کلسیم در این افراد بسیار پایین است. مصرف کلسیم نه تنها برای سلامتی استخوان‌های شما حیاتی است، بلکه روی سلامتی پوست صورت و بدن شما نیز اثر مهمی می‌گذارد. مصرف کلسیم می‌تواند بر عملکرد ساختاری و زیستی پوست شما تاثیر بگذارد، که این مسئله نیز به خودی خود می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات پوستی متعددی از جمله خشکی پوست بشود.

جالب است بدانید از هر ۶ نفری که تصمیم می‌گیرند از یک رژیم غذایی گیاهخواری پیروی کنند، ۵ نفر آن‌ها دوباره به رژیم غذایی عادی خود روی می‌آورند. نتایج یک تحقیق علمی که بر روی یازده هزار نفر انجام شد، نشان داد که ۷۰ الی ۸۰ درصد از افراد گیاهخوار دوباره به رژیم غذایی بر پایه محصولات حیوانی بازگشتند.

اگر تا به اینجا تصمیم خود را گرفته باشید که گیاهخوار بشوید، ما قصد نداریم که شما را ناامید ‌کنیم. ما فقط حقایقی را به شما ارائه می‌کنیم که ممکن است برای یک تصمیم‌گیری آگاهانه به شما کمک کنند. اینطور به نظر می‌رسد که یک رژیم غذایی گیاهخواری در طولانی ‌مدت پایدار نیست، چون فردی که این نوع رژیم غذایی را انتخاب می‌کند، با چالش‌های مختلفی رو به رو می‌شود.

 

از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید

نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهند که پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، که شامل مواد غذایی متنوع و مفید، و انواعی از منابع مغذی است، برای سلامتی بدن و پوست شما انتخاب عاقلانه‌تری محسوب می‌شود. پیروی کردن از رژیم‌های غذایی‌ای که بین مواد غذایی مبتنی بر حیوانات و سبزیجات تعادل کامل برقرار می‌کنند، خطر ابتلا به چاقی، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲ و دیگر مسائل بهداشتی و پوستی را کاهش می‌دهد.

به عنوان مثال، نیازی نیست که شما مصرف مرغ را به طور کلی قطع کنید، صرفا برای اینکه پوستی جوان و درخشنده داشته باشید. در عوض، شما می‌توانید رژیم غذایی خود را کمی بهتر کنید تا از همه نوع منبع غذایی لذیذ، لذت ببرید و همچنان هم پوستی سالم و زیبا داشته باشید. به عنوان مثال، شما می‌توانید میزان مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش بدهید و یا آن‌ها را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف کنید. سعی کنید شیر بدون چربی نخورید. علاوه بر این‌ها، مطمئن شوید که شیر مصرفی و گوشتی که می‌خورید به صورت ارگانیک تهیه شده باشند.

یک رژیم غذایی گیاهخواری هم می‌تواند برای سلامت بدن شما بسیار مفید باشد. با این حال، رژیمی که شامل غذاهای دریایی، مرغ، محصولات لبنی، همه حبوبات و سبزیجات می‌شود، می‌تواند پوست صورت و بدن شما را سالم‌تر نگه دارد.

اما در نهایت، چیزی که شما در هر وعده غذایی در بشقاب خود قرار می‌دهید به طور کامل تصمیم خودتان است. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا تاثیرات این رژیم غذایی را سبک سنگین کنید و در نهایت یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

#
آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت پوست شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است