کرنوگراف چیست ؟ راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف

ساعتی خریده‌اید و فروشنده به شما گفته است که ساعت شما کرنوگراف دارد ولی شما نمی‌دانید کرنوگراف چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است. ممکن است با کورنوگراف آشنایی نداشته باشید ولی حتما یکبار با کرنومترهای دیجیتالی کار کرده‌اید. کرنوگراف و تایمر کارایی مشابهی دارند با این تفاوت که ساعت‌های کرنوگراف‌ آنالوگ هستند. حتما با خود می‌گویید چرا باید ساعت کورنوگراف بخریم؟ ساعت‌های کرنوگراف کاربردی و مد روز هستند و بین افراد جوان محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. بسیاری از افراد کاربرد اصلی ساعت‌های کرنوگراف را نمی‌دانند. نمی‌دانند چطور باید با ساعت‌های کرنوگراف‌دار کار کنند و هیچوقت از دکمه‌های تعبیه شده روی این ساعت ها استفاده نکرده‌اند. چی بپوشم در این مطلب راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف را برای شما آماده کرده است.

 

تاریخچه ساعت کرنوگراف

عبارت کرنوگراف ریشه یونانی دارد. این عبارت ترکیب کلمات یونانی “chronos” (زمان) و “graph” (نوشتن) است و به معنای وسیله‌ای است که بتواند فواصل زمانی را اندازه‌گیری کند. می‌توان گفت کرنوگراف یک کلمه جدید برای تایمر است. در سال ۱۸۱۵ لوئیس موینت برای اولین بار دستگاه زمان سنج یا کرنوگراف را اختراع کرد. این وسیله برای کمک به تجهیزات نجومی ساخته شده بود. اما در سال ۱۸۲۱ بود که ساعت ساز سلطنتی فرانسه نیکولاس متیو ریوزک اولین کرنوگراف تجاری را ساخت. او این کار را برای لویی هجدهم انجام داد. لویی هجدهم علاقه زیادی به پیگیری مسابقات اسب دوانی داشت و می‌خواست با در دست داشتن یک کرنوگراف زمان دقیق مسابقه‌ها را بداند.

کرنوگراف چیست ؟ راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف

به قرن بیستم برمی‌گردیم. هویر ساعت ساز معروف (برند تگ هویر امروزی) کرنوگراف‌هایی که مجهز به تاچیمتر بودند را معرفی کرد. تاچیمتر (Tachymeter) مقیاسی است که به دور لبه یک ساعت آنالوگ نشانه‌گذاری می‌شود و می‌توان آن را برای محاسبه سرعت بر اساس زمان مورد استفاده قرار داد. بعدها برندهایی روی این موضوع کار کردند تا یک زمان سنج اتوماتیک (self winding) را تولید کنند. به این کرنوگراف‌های اتوماتیک در اصطلاح کرنوماتیک گفته می‌شود. در سال ۱۹۷۰ هم ماجرای نجات جان فضانوردان آپولو ۱۳ توسط کرنوگراف‌ها بر سر زبان‌ها افتاد. مأموریت آپولو ۱۳، جهت فرود بر روی ماه طرح ریزی شده بود؛ اما ۵۶ ساعت پس از آغاز مأموریت و در مسیر بین زمین تا ماه، بدلیل بروز حادثه‌ای در ماژول اکسیژن مایع، و به دنبال آن عدم قابلیت تولید نیروی الکتریسیته جهت تولید آب و اکسیژن مورد نیاز فضانوردان برای ادامه سفر، این مأموریت ناتمام ماند و فضانوردان مجبور به بازگشت فوری به زمین شدند.  مهارت بی‌نظیر فضانوردان در کنترل شرایط بحرانی و سنجش زمان به طور دقیق بود که به کمک فضانوردان آمد. بدون شک اندکی سهل انگاری به مرگ هر سه فضانورد می‌انجامید، ولی اینطور نشد و این اتفاق در تاریخ فضانوردی برای همیشه ثبت شد.

امروزه ساعت‌های کرنوگراف در بسیاری از حرفه‌ها و فعالیت‌ها استفاده می‌شود:

 • اسب‌دوانی و اتومبیل‌رانی
 • غواصی
 • ماموریت های نظامی و هوایی
 • کارکنان کشتی‌ها و دریانوردان

کرنوگراف چیست ؟ راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف

آموزش تنظیم ساعت سه موتوره

چگونگی استفاده از ساعت‌های کرنوگراف، تنظیم کورنوگراف ساعت

ساعت‌های کورنوگراف در حساسیتهای مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. ساعت‌های کرنوگراف می‌توانند حساسیتی تا دهم ثانیه و حتی صدم ثانیه هم داشته باشند. بیشتر ساعت‌های کرنوگراف از حساسیت ۴/۱ ثانیه و ۱۰/۱ و ۶۰/۱ ثانیه بهره می‌برند. هر چه حساسیت و دقت این ضرایب کمتر شود ساعت مچی از تکنولوژی پیشرفته‌تری برخوردار است. در ساعت‌های کورنوگراف معمولا سه عقربه این زمان را نمایش می‌دهند و با دو دکمه فشاری کنترل می‌شوند. دکمه‌های فشاری روی بدنه ساعت برای شروع، پایان و یا تنظیم مجدد اندازه گیری زمان با کرنوگراف هستند. معمولا برای تنظیم قرار گیری عقربه‌های کورنوگراف از تاج ساعت (دسته کوک) و این دو دکمه فشاری استفاده می‌شود.
کرنوگراف را با فشار دادن بالاترین دکمه (که اغلب با عدد ۲ ساعت هم‌تراز شده است) شروع کنید. با این کار تمام شمارنده‌ها شروع به کار می‌کنند و شمارش ثانیه‌ها بلافاصله صورت می‌گیرد. برای متوقف کردن اندازه‌گیری و حرکت عقربه‌های کرنوگراف یکبار دیگر همان دکمه را فشار دهید.
راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف
از دکمه پایین کرنوگراف که هم‌تراز با نشانگر ساعت ۴ است می‌توانید برای تنظیم مجدد کرنوگراف و صفر کردن آن استفاده کنید.
راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف
 • عقربه دقیقه شمار کرنوگراف به شما می‌گوید از زمانی که دکمه استارت را زده‌اید چند دقیقه سپری شده است.

راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف

 • عقربه ساعت شمار کرنوگراف (سمت چپ‎ترین عقریه‌ای که روی صفحه ساعت شماست) به شما می‌گوید از زمانی که دکمه استارت کرنوگراف را زده‌اید چند ساعت سپری شده است.

راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف

 • عقربه ثانیه شمار (عقربه‌ای در پایین‌ترین قسمت صفحه ساعت شما قرار دارد) ثانیه‌های سپری شده از زمانی که دکمه استارت کرنوگراف را زده‌اید محاسبه می‌کند.

راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف

تعداد دقیق ثانیه‌ها، دقیقه‌ها و ساعت‌هایی که سپری شده‌اند با کرنوگراف ساعت قابل محاسبه است. بعضی از ساعت‌ها می‌توانند تا ۱۲ ساعت بدون وقفه را ثبت کنند، در حالی که برخی دیگر تنها می‌توانند تا ۳۰ دقیقه را ثبت کنند.

راهنمای ساده استفاده از ساعت کرنوگراف 

نکات استفاده از ساعت کورنوگراف

فقط جنبه زیبایی ساعت‌های کرنوگراف را در نظر نگیرید این ساعت‌ها بسیار کاربردی هستند و در برخی موارد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای مثال هنگام استراحت در محل کار و محاسبه زمانی که قهوه می‌خورید یا محاسبه زمانی که طول می‌کشد تا به محل کار خود برسید. همچنین مدت زمان مکالمات تلفنی و یا زمانی که هر روز به پیاده‌روی اختصاص می‌دهید با ساعت‌های کرنوگراف قابل محاسبه است.

همانطور که می‌بینید ساعت‌های کرنوگراف برای محاسبه زمان کارهایی که شروع و پایان مشخصی دارند کاملا مناسب است. حتما می‌گویید این کار را با تایمر گوشی‌های همراه هم می‌توان انجام داد ولی به این نکته دقت داشته باشید که استفاده از ساعت‌های کرنوگراف خیلی ساده‌تر از گوشی‌های همراه است.

کرنوگراف چیست

برخی نکات مهم برای خرید یک ساعت کرنوگراف خوب

 • ساعتی را انتخاب کنید که کار با آن ساده باشد و صفحه ساعت به سادگی قابل خواندن باشد.
 • ساعت باید کاملا اندازه دست شما باشد و با آن احساس راحتی داشته باشید.
 • ساعت باید قادر به ثبت زمان بیشتری نسبت به زمانی که شما در نظر دارید اندازه بگیرید باشد.
 • ساعت شما باید شبرنگ باشد تا در شب و تاریکی هم بتوانید به راحتی با آن کار بکنید.
 • دکمه‌های فشاری روی ساعت باید به خوبی طراحی شده باشند.
 • ساعت کرنوگراف شما باید ضد آب و ضد ضربه باشد.
 • ساعت باید امکان ذخیره باتری را داشته باشد.
 • ساعتی انتخاب کنید که تاچیمتر داشته باشد.

بعضی از ساعت‌های کرنوگراف درجه بندی دارند که بر روی لبه ساعت به سادگی قابل دیدن است این ابزار تاچیمتر نام دارد. ساعت‌های برند تگ هویر معمولا مجهز به تاچیمتر هستند. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم تاچیمتر ابزاری است که می‌توان آن را برای محاسبه سرعت بر اساس زمان مورد استفاده قرار داد و یا فاصله را بر اساس سرعت را با این علامت‌های اندازه‌گیری کرد. شما بر اساس سلیقه و کارایی که از ساعت انتظار دارید می‌توانید مدلی را انتخاب کنید که تاچیمتر داشته باشد.

 

مطالب مرتبط:

۱- معرفی ۵ مدل ساعت زنانه از برند لاکچری رولکس

۲- راهنمای خرید ساعت سیکو اصل

۳- راهنمای خرید ساعت فسیل

۴- راهکار تشخیص ساعت مایکل کورس اصل

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 13 نوامبر 2017

بسیار عالی بود
چی بپوشم ممنونم ازتون

سارا هنجنی در تاریخ 13 نوامبر 2017

واقعا معنی کرنوگراف را نمیدانستم
ممنونم ازتون

نفس در تاریخ 13 نوامبر 2017

واقعا کامل ترین مطلبی بود که تو سایت های ایرانی در مورد ساعت کرنوگراف خوندم مرسی

David در تاریخ 19 اکتبر 2020

سلام خسته نباشید
من دوتا ساعت هابلوت دیدم یه تک موتوره و یه۳موتوره قیمتاشون هم ۱.۵۰۰و۱.۷۰۰هستش به نظر شما کدوم انتخاب کنم؟
چون تک موتوره قیمتش حدود۳موتوره هست ب نظرم کیفیتش بهتر باشه اونو بردارم بهتر نیست؟
نظرتون برام مهمهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :