چرا باید از لوازم آرایش ارگانیک استفاده کنیم؟

0

آرایش کردن، امری جدایی ناپذیر از زندگی است. بسیاری از خانم‌ها با اینکه عجله دارند اما بدون آرایش دوست ندارند جایی بروند، زیبایی بیشتر بعد از آرایش کردن شاید فقط قسمتی از قضیه باشد، اعتمادبه‌نفسی که آرایش کردن به آن‌ها می‌دهد، مسئله دیگری است که شاید در نظر گرفته نمی‌شود؛ اما آرایش کردن با وسایل ارایشی نامناسب می‌تواند خطرساز باشد. لوازم ارایشی مستقیما با پوست تماس دارند و می‌توانند توسط پوست جذب بدن شوند. بهترین لوازم آرایشی، موادی هستند که پایه و ساختاری طبیعی داشته باشند. همراه «چی بپوشم» باشید تا به ضرورت استفاده از لوازم آرایش ارگانیک پی‌ببرید.

 

چرا باید از لوازم آرایش ارگانیک استفاده کنیم؟

در تحقیقات اخیری که دانشمندان انجام داده‌اند، برخی از مواد تشکیل‌ دهنده لوازم زیبایی و محصولات مراقبتی پوستی نه تنها مفید نیستند بلکه باعث بیماری‌های پوستی و خطرات جدی همانند سرطان پوست نیز می‌توانند باشند. خوشبختانه در سال‌های اخیر راه‌های جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید، مواد آرایشی به وجود آمده است؛ اما چرا نباید از لوازم آرایشی شیمیایی استفاده کنید و به سمت مواد آرایشی طبیعی گام بردارید؟

 

لوازم آرایش ارگانیک با محیط زیست سازگار هستند

 

مواد شیمیایی اغلب پایه‌های نفتی دارند. برای تولید کردن موادی همانند پلاستیک، مواد نفتی اولین ماده‌ای هستند که در ساختن آن‌ها به کار می‌روند. ترکیبات نفتی معمولا برای رسیدن به زمان استفاده به عنوان پلاستیک، فرایند طولانی سپری می‌کنند، در این فرآیند، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست وارد می‌شود. از دیگر موادی که در لوازم آرایشی استفاده می‌شود، سرب و فلزات سنگین هستند که برای استخراج آن‌ها، معادن بزرگی در دل جنگل‌های بکری همانند آمازون حفاری می‌شود که اکوسیستم محیط‌زیست را نابود می‌کند. توسعه صنایع باعث شده است که هر ساله محیط‌زیست بیشتر از قبل در خطر نابودی قرار گیرد. دئودورانت‌ها معمولا دارای قوطی‌های آلومینیومی هستند که برای استخراج آن‌ها، صدها معدن در دل طبیعت حفاری می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که آلومینیوم به کار رفته در اسپری‌ها می‌تواند باعث سرطان پستان در زنان باشند.

چرا باید از لوازم آرایش ارگانیک استفاده کنیم؟

لوازم آرایش ارگانیک عوارض کمتری دارند

 

مواد شیمیایی اگرچه پاسخگوی خوبی برای رفع نیازهای کوتاه مدت ما همانند محو کردن لکه‌های روی صورت هستند، اما در طولانی مدت اثرات جبران‌ناپذیری بر روی پوست می‌توانند داشته باشند. برخی از مواد شیمیایی، با پوست‌های حساس سازگار نیست و باعث به وجود امدن حساسیت شدید و مشکلات دائمی می‌شود. همچنین رایج‌ترین ترکیبات شیمیایی همانند پارابنزن و فتالات، می‌توانند در استفاده‌های متوالی و طولانی مدت، باعث آسیب رساندن به غدد درون‌ریز بدن شوند. بسیاری از کارخانه‌های مواد ارایشی این مواد را به عنوان پسماند وارد اب های آزاد می‌کنند که مدت‌ها است باعث به وجود امدن مناقشات شدید بین طرفداران محیط‌زیست و تولیدکنندگان لوازم آرایشی شده است.

لوازم آرایش ارگانیک عوارض کمتری دارند

عطرهای طبیعی

 

محصولات بهداشتی فقط مواد آرایشی نیستند که به پوست مربوط می‌شوند. بخش بزرگ دیگری از لوازم آرایشی، عطرها هستند.عطرها از اکسسوری‌هایی هست که هرکسی باید بر اساس ذائقه خودش، انتخاب کند؛ اما این عطرها عمدتا این روزها با استفاده از اسانس و ترکیب‌های شیمیایی تولید می‌شوند. مواد شیمیایی که به صورت اسپری به راحتی وارد محیط‌زیست و ریه‌های ما می‌شوند. هرچند عطر، بوی خوبی دارد اما از مواد مضری تشکیل شده است، پایه عطرها مواد فنولی هستند که باعث نابودی لایه اوزون می‌شوند.

برخی از ترکیبات آروماتیک استفاده شده در عطرها می‌توانند در طولانی مدت باعث بیماری‌هایی همانند مشکلات ریوی، ناباروری، سرطان و آلرژی‌های دائمی شوند. عطرها علاوه بر ریه های شما می تواند در تماس با پوست هم آسیب‌های جدی به انسان وارد کند. زمانی که عطر انتخاب می‌کنید، ناگزیرید از مواد شیمیایی استفاده کنید اما سعی کنید که درصد بیشتر مواد تشکیل‌دهنده را مواد طبیعی تشکیل دهند. عطرهای روغنی عطرهای طبیعی هستند که معمولا ماندگاری کمی دارند و معمولا مورد استقبال قرار نمی‌گیرند.

لوازم آرایش ارگانیک عوارض کمتری دارند

مواد طبیعی آرایشی جایگزین

 

پوست شما توانایی بالایی در جذب مواد شیمیایی دارد. پوست به عنوان حفاظی در برابر مواد مضر است و گاهی انسان به دست خودش سلامت پوست را به خطر می‌اندازد. اثربخشی ظاهری روی پوست ممکن است باعث نابودی ارگان‌های داخلی بدن شما شود. یک اصطلاح رایج در دنیای ارایشی و سلامتی وجود دارد که می‌گوید وقتی چیزی را نمی‌توانید بخورید، نپوشید (به پوست‌تان نزنید)! به جای استفاده از مواد شیمیایی می‌توانید از مواد طبیعی استفاده کنید.

چرا باید از لوازم آرایش ارگانیک استفاده کنیم؟

به عنوان رطوبت رسان می‌توانید از ماسک‌های طبیعی بهره ببرید، برای درخشان شدن پوستان می‌توانید از ماسک‌های خانگی که با مواد طبیعی درست می‌شود استفاده کنید. برای درست کردن یک کرم ضد آفتاب می‌توانید از چای سبز بهره بگیرید. ما در چی بپوشم مقالات زیادی در مورد درست کردن ماسک‌های خانگی و طبیعی نوشته‌ایم که می‌توانید در پایان این مقاله و مقاله‌های مرتبط از آن‌ها استفاده کنید.

 

لوازم آرایش ارگانیک و مبارزه با پیری زودرس

 

پوست صورت حساس‌ترین قسمت از پوست شما است که باید مراقبت زیادی از آن داشته باشید. مواد ارگانیک به پوست شما کمک می‌کنند که جوانی خودش را به وسیله آنتی اکسیدان‌های طبیعی، ویتامین‌های مختلف نظیر ویتامین C همیشه حفظ کند. برای تابستان خودتان سعی کنید که از مواد آرایشی مناسب بهره بگیرید، زمانی که نور خورشید بر روی مواد آرایشی صورت برخورد می‌کند، ممکن است باعث به وجود آمدن رادیکال‌های آزاد شود که این رادیکال‌های آزاد می‌توانند سلول های پوستی را تخریب کنند.

چرا باید از لوازم آرایش ارگانیک استفاده کنیم؟

مواردی که اشاره شد، جزئی از مشکلات استفاده از لوازم آرایشی شیمیایی است. آرایش کردن، بخشی مهم و جدایی ناپذیر در زندگی است، چه بهتر است عادت کنیم که وسایل ارایشی خودمان را از مواد شیمیایی به تدریج به سمت مواد ارایشی طبیعی سوق دهیم. می‌توانید از مقالات مرتبط ما برای تهیه لوازم آرایشی همانند ماسک‌های صورت و مو استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط:

۱- لوازم آرایش ضروری برای فصل بهار و تابستان

۲- از بین بردن چروک صورت و تهیه ماسک‌های خانگی ضد چروک

۳- ماسک مو : بهترین ترفند تهیه چند ماسک ِمو با مواد طبیعی

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شما

ساناز در تاریخ 08 ژوئن 2018

ممنونم آقای امید که این همه مطالب جالب در مورد آرایش خانم ها میگذارید
شما خودتون آرایشگر هستید؟

امید جعفری در تاریخ 08 ژوئن 2018

نه متاسفانه :))ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :