با تماشای این فیلم‌ها، برای استایل‌های دهه 90 غش و ضعف می‌کنید!

دهه ۹۰ میلادی پر است از فیلم‌ها و آثار تصویری ارزشمند در دنیا. این دهه دستاوردهای هنری زیادی داشته است. استایل و سبک زندگی در آن در حال تغییرکردن بود. همه‌چیز در تعادل خوبی به سر می‌برد و فناوری‌های مختلف و روند پیشرفت صنعت و تکنولوژی در کنار هم نوید روزهایی متفاوت‌تر را می‌داد. شاید دهه‌های بعدی آرامش و جذابیت این دهه را نداشتند اما امید به تغییرات بهتر در سال‌های آینده، دهه ۹۰ را دوست‌داشتنی و جذاب می‌کرد. استایل و سبک پوشش در این دوران هم در وضعیت خوبی قرار داشت. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به استایل افراد در این دهه داشته باشیم؛ البته شخصیت‌های مشهور در فیلم‌های سینمایی جذابی که در دهه ۹۰ ساخته شدند.

ترند در فیلم دهه ۹۰

ماتریکس

ترند در فیلم دهه ۹۰

تقریبا تمام مخاطبان جدی و نیمه‌جدی سینما فیلم ماتریکس را دیده‌اند. از مفهوم عمیق فلسفی و اشاره‌های عمیق فیلم با یک جهان‌بینی خاص به زندگی که بگذریم، جذابیت‌های بصری این اثر هم بسیار زیاد بود. کیانو ریوز خوش‌سیما در کنار کری‌آن‌ماس، در این اثر در بهترین حالت خود به ایفای نقش پرداختند. یکی از نقاط مهمی که درباره فیلم وجود داشت هم طراحی لباس‌هایشان بود. پالتوهای چرمی بلند و لباس‌های چرمی هنرپیشه‌های جذاب ماتریکس در نظر بسیاری از مخاطبان جاودانه شده‌اند. ترند چرمی‌پوشی هم در سال‌های دهه ۹۰ بسیار رایج بود و از این لباس‌ها به عنوان نمادی از جذابیت یاد می‌شد. هنوز هم چرم‌پوشیدن می‌تواند نشانه‌ای از جسارت آمیخته با جذابیت یک فرد باشد.

پالپ فیکشن

ترند در فیلم دهه ۹۰

یکی از جذاب‌ترین فیلم‌های دهه‌های اخیر سینمای دنیا، همین پالپ فیکشن است. اگر اهل سینما باشید، محال است که تاکنون این فیلم را ندیده باشید. استایل هنرپیشه‌ها هم تاحد زیادی منعکس‌کننده استایل و پوشش دهه ۹۰ میلادی و بسیار جالب‌توجه است. شاید مهم‌ترین استایل تعلق می‌گیرد به اما تورمن یعنی شخصیت زن فیلم که با آن موهای مشکی و چتری‌ها در یادها مانده است. مدل باب یعنی مدلی که موهای تورمن داشت، هنوز و همچنان از بهترین و پرطرفدارترین استایل‌های مو است که در سراسر دنیا از سوی بانوان انتخاب می‌شود. استایل اسپرت اما تورمن با آن شومیز سفید و شلوار مشکی هم در سکانسی که با جان تراولتا همبازی می‌شود، فراموش نمی‌شود. این فیلم را دیده‌اید؟

ترس و نفرت در لاس وگاس

ترند در فیلم دهه ۹۰

این فیلم جاده‌ای از آن آثاری است که با بهره‌مندی از شخصیت‌های جذاب و بازی‌های خوب حسابی به شهرت در گیشه رسید. اگر طرفدار جانی دپ باشید، به احتمال زیاد از این فیلم هم خوشتان خواهد آمد. فقط باید خودتان را برای تماشای صحنه‌های زیادی از توهم و خیالات آماده کنید. استایل بنچیو دل‌تورو و دپ در این فیلم شاخصه‌های استایل‌های دهه نودی را دارد. پیراهن‌های هاوایی که محبوب‌تر از همیشه بودند، کلاه‌های باکت و عینک‌های خلبانی. این روزها هم بازگشتی به برخی از عناصر و مولفه‌های جذاب پوششی گذشته مثل دهه ۹۰ در استایل‌ها دیده می‌شود. باید قبول کنیم که دیگر تنوع و آزادی عمل بسیار بیشتر از گذشته شده است. دنیای مدوفشن در حال حاضر به ما حق انتخاب زیادی می‌دهد. در دسترس‌بودن لباس‌های متنوع و ارتباطات زیاد هم در خلق چنین تنوعی بی‌اثر نیست.

لوبوسکی بزرگ

ترند در فیلم دهه ۹۰

بیگ لوبوسکی یا لوبوسکی بزرگ از آن فیلم‌های معروف و پرطرفدار برادران کوئن است. این فیلم با خلق شخصیت‌های ماندگار و بامزه توانست در دل مخاطبان در طول سالیان طولانی جای باز کند. لوبوسکی بزرگ هم در دهه ۹۰ ساخته شده و تماشای آن شما را با استایل‌های آن دوران آشناتر می‌کند. اگر دوست دارید که نگاهی به تیپ و ظاهر آن دهه داشته باشید و در ضمن از فیلمی جذاب و مفرح با داستانی متفاوت و جالب لذت ببرید، حتما لوبوسکی بزرگ را تماشا کنید. البته لباس‌های خود شخصیت اصلی یا اگر فیلم را دیده باشید، دود (dude) تعریفی ندارند و مطابق با شخصیت رها و بی‌عارش طراحی شده‌اند. با این حال، با نگاه‌کردن به کلیت شخصیت‌ها و مروری بر حضور بازیگران دیگر می‌توانید متوجه شوید که در دهه ۹۰ میلادی، آدم‌ها چطور لباس می‌پوشیده‌اند و چه استایلی داشته‌اند.

تلما و لوییس

ترند در فیلم دهه ۹۰

همین الان به چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه ملحق شو و مشاوره رایگان بگیر.

تلما و لوییس هم از آثار پربحث دهه ۹۰ است. ریدلی اسکات در این فیلم با مایه‌های فمنیستی، ماجرایی از زندگی دو دوست را به تصویر کشید که از سوی منتقدان و تماشاگران پسندیده شد. در این فیلم دهه نودی، حضور برد پیت، سوزان ساراندون و هنرپیشه‌های دیگر بسیار به چشم آمد. استایل‌ها هم نمایانگر شاخصه‌های دهه ۹۰ بودند. بازیگران زن با عینک‌های آفتابی بزرگ و مدل‌دار و موهای پف‌دار و سشوارشده در صحنه‌ها دیده می‌شدند و نماینده‌های خوبی برای یادآوری خوش‌پوش‌های آن دهه هستند.

باشگاه مشت‌زنی

ترند در فیلم دهه ۹۰

اگر دوست دارید که ذهنتان را حسابی به چالش بکشید و در ضمن، فیلمی سرگرم‌کننده با بازی‌های خوب ببینید، حتما باشگاه مشت‌زنی یا همان فایت‌کلاب را به فهرست فیلم‌های تماشایی اضافه کنید. این فیلم هم در دهه ۹۰ میلادی ساخته شده است و مرور آن می‌تواند تاحد زیادی استایل‌های خوب آن دوران را به شما نمایش بدهد. البته این را هم بدانید که شخصیت‌های این فیلم تاحد زیادی با متوسط نرمال هر جامعه متفاوت بودند. در نتیجه مروری بر لباس‌هایشان به معنای بررسی دقیق استایل دهه ۹۰ نیست اما عناصری مانند کت چرمی و قراردادن یقه پیراهن روی کت و کاپشن در استایل هنرپیشه‌ها متعلق به همان دوران است. برد پیت که در این فیلم شمایلی از روان شخصیت اصلی را ایفا می‌کند، نماینده جذابی از خاص‌پوشان آن دهه در این اثر است.

در آخر

شاید الان و در دوران کنونی، دیگر کسی دلش نخواهد که استایلی کاملا مطابق با سال‌های دهه ۹۰ برای خود تدارک ببینید. این کاملا طبیعی است. گذر زمان باعث می‌شود که رنگ قدیمی‌بودن به برخی از مولفه‌های محبوب دهه‌های پیش بنشیند. با این حال، هر دوره و دهه‌ای، دارای ویژگی‌های مثبتی از نقطه‌نظر استایل است که باعث می‌شود با یادکردن از آنها، نکات الهام‌بخشی به ذهن برسد. فیلم‌های معروف دهه ۹۰ را هم مرور کردیم. این فیلم‌ها گوشه‌ای از استایل‌های رایج دوره خودشان را به نمایش می‌گذارند و باعث می‌شوند که با تیپ و استایل پوششی مردم در آن زمان بیشتر آشنا شوید. کدام‌یک از این آثار را دیده‌اید؟ دوست دارید، کدام را تماشا کنید. اگر پیشنهادی برای اضافه‌کردن به این فهرست دارید هم ما را در جریان بگذارید.

نیلوفر شهدوست
نویسنده: نیلوفر شهدوست


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :