سنگ توپاز چیست و چه کاربرد و خواصی دارد؟

۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰

توسط تکتم کوثری

سنگ توپاز چیست و چه کاربرد و خواصی دارد؟

اگر جز دسته افرادی هستید که به زیورآلات و جواهرت بسیار منحصر به فرد و زیبا علاقه دارید و دوست دارید همیشه از چنین جواهراتی استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم با یکی از درخشنده‌ترین و زیباترین سنگ‌های زینتی به نام سنگ توپاز آشنا شوید. از توپاز در ساخت و طراحی بسیاری از زیورآلات، گوشواره و دستبند استفاده می‌شود. با چی بپوشم همراه شوید تا نگاهی بی‌اندازیم به کاربرد سنگ توپاز در صنعت جواهرات و با خواص آن بیشتر آشنا شویم.

 

سنگ توپاز چیست؟

از نظر معنی لغوی توپاز نوعی واژه سانسکریتی است که به معنای، آتش است. این سنگ جز دسته سنگ‌های نیمه قیمتی به شمار می‌رود و تنوع رنگ بسیار مختلفی دارد اما اغلب از رنگ شیری و یا روشن مانند طلایی آن که بیشتر یافت می‌شود در تزیین جواهرات استفاده می‌شود. علاوه بر قیمتی بودن این سنگ، خواص این سنگ نیز بسیار زیاد است و حتی در کتاب‌های قدیمی بارها به استفاده از آن اشاره شده است. همچنین بسیاری معتقد هستند توپاز، سنگ ماه متولدین آبان و آذر است.

سنگ توپاز چیست

سنگ توپاز در کدام مناطق وجود دارد؟

به طور کلی در بیشتر مناطق کوهستانی و یا در محل آتشفشان که جریان ماگما در آن محل خنک شده است، پیدا می‌شود. برزیل جز دسته کشورهایی است که میزان بسیار زیادی توپاز در آن وجود دارد و اخیرا به دلیل پیدا شدن این نوع سنگ در منطقه کوهستانی یوتا، توپاز به عنوان سنگ جواهر دولتی یوتا نامگذاری شده است.

سنگ توپاز در کدام مناطق وجود دارد؟

کدام رنگ سنگ توپاز را انتخاب کنیم؟

سیستم درجه بندی رنگ برای سنگ‌های قیمتی، GIA است. رنگ‌بندی توپاز طبق این سیستم در طیف رنگ قرمز، زرد، نارنجی، آبی، بنفش و سبز قرار دارد که از درجه بی‌رنگ(صفر درجه) تا رنگ تیره مشکی(ده درجه) تقسیم بندی می‌شود. رنگ‌هایی چون خاکستری و یا قهوه‌ای بسیار روشن نیز در درجه ۱ تا ۶ قرار دارد.

به طور طبیعی شما می‌توانید سنگ‌های توپاز را در رنگ‌های مختلف پیدا کنید اما طی فرآیندهای شیمیایی ممکن است تغییر رنگ پیدا کند. در ادامه مطلب به چند رنگ پر کاربرد و زیبای رنگ توپاز اشاره خواهیم کرد.

سنگ توپاز سفید

همانطور که می‌دانید سنگ‌های بی رنگ و اصطلاحا سفید جز دسته سنگ‌های قیمتی بسیار زیبا است که بر روی هر جواهری می‌درخشد. توپاز بی رنگ معمولا بدون هیچ گونه ناخالصی است و ظاهری شبیه به الماس با درخشندگی بسیار دارد.

سنگ توپاز سفید

سنگ توپاز طلایی

رنگ‌های نارنجی، زرد و یا طلایی جز دسته رنگ‌هایی از این نوع سنگ هستند که معمولا به وفور پیدا می‌شود و جزو سنگ‌های ارزان است و انتخاب آن بر روی گردنبند و یا انگشتر جلوه بسیاری دارد.

سنگ توپاز طلایی

سنگ توپاز آبی

رنگ آبی سنگ‌های قیمتی مانند توپاز معمولا با فرایندهای شیمیایی به دست می‌آید از این رو رنگ کاملا طبیعی ندارد و رنگ اصلی آن خاکستری است اما با این حال بر روی برخی از جواهرات خودنمایی می‌کند و زیبایی خاصی دارد.

سنگ توپاز طلایی

سنگ توپاز صورتی

توپاز صورتی جزء سنگ‌هایی است که در طبیعت به میزان بسیار نادری یافت می‌شود اما به صورت شیمیایی با اضافه کردن مواد به توپاز زرد می‌توان توپازهای صورتی بسیاری ساخت. رنگ صورتی این سنگ با درخشندگی بسیاری که دارد زیبایی خاصی را ایجاد می‌کند.

سنگ توپاز صورتی

سنگ توپاز بژ

یکی از رنگ‌های بسیار پرطرفدار در جواهرات، رنگ بژ است که در توپاز نیز وجود دارد. توپاز بژ به صورت طبیعی وجود دارد و تنها کافی است آن را تراش داده و بر روی جواهرات مختلف از آن استفاده کنید.

سنگ توپاز شامپاینی

سنگ توپاز همایونی

رنگ همایونی ترکیبی از رنگ هلویی بسیار روشن یا نارنجی تیزه است که به صورت طبیعی در توپاز یافت می‌شود و بسیار گران قیمت نیز است. جواهرات تزیین شده با توپاز همایونی جز جواهرات بسیار لوکس به شمار می‌رود.

سنگ توپاز همایونی

سنگ توپاز جادویی و هفت رنگ

توپاز جادویی دارای رنگ ترکیبی از رنگ‌های رنگین کمان است و معمولا از هر طرف که به آن نگاه بی‌اندازید ۳ یا ۴ رنگ مختلف را می‌بینید به همین جهت به توپاز جادویی معروف شده است و جز دسته سنگ‌های قیمتی نیز است و برای به دست آوردن رنگ آن از فرآیندهای شیمیایی استفاده می‌شود.

سنگ توپاز جادویی:

کاربرد سنگ توپاز چیست؟

همانطور که قبل‌تر هم به آن اشاره کردیم، توپاز جز دسته سنگ‌های نیمه قیمتی است که در طرح و رنگ متنوعی وجود دارد و می‌توان برای تزیین انواع جواهرات و زیورآلات از آن استفاده کرد. استفاده از این سنگ بیشتر در زیورآلاتی مانند انگشتر، گوشواره و گردنبند دیده می‌شود و درخشندگی منحصر به فردی دارد. علاوه بر این توپاز نماد عشق و محبت، شور و اشتیاق نیز است از این رو هدیه دادن جواهراتی که با توپاز زینت داده شده است در بسیاری از کشورها مرسوم است.

کاربرد سنگ توپاز چیست

خواص سنگ توپاز چیست؟

هر سنگ ارزشمند و قیمتی در طبیعت علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که دارد، خواص گوناگونی نیز دارد که بسیاری از افراد به آن اعتقاد دارند. توپاز نیز جز دسته سنگ‌های زینتی و با ارزشی است که دارای خواصی مانند آرامبخش بودن و تقویت کننده حافظه است. به همین خاطر است که اکثر هنرمندان برای داشتن ذهنی خلاق یک زیورآلات تزیین شده با توپاز را دارند.

علاوه بر این از دیگر خواص این سنگ می‌توان به شور، اشتیاق و شادابی اشاره کرد. علاوه بر این، توپاز به انسان کمک می‌کند تا خلق و خو آرام و با نشاط‌‌تری داشته باشد و خودباوری در وی تقویت شود. بسیاری از افرادی که در زمینه خواص سنگ سر رشته دارند توپاز را برای رفع کسالت، افسردگی و بی خوابی نیز توصیه می‌کنند و برخی آن را سمبلی از آرامش و ثروت می‌دانند. همچنین درخشندگی و رنگ‌های بسیار زیبای این سنگ جذابیت فرد را نیز افزایش می‌دهد.

خواص سنگ توپاز چیست؟

 

خواص درمانی سنگ توپاز

بسیاری معتقد هستند که توپاز جز سنگ‌هایی است که در درمان بسیاری از بیماری‌های کبدی و پوستی تاثیرات بسیار شگفت انگیزی به دنبال دارد. علاوه بر این توپاز تاثیر بسیار خوبی بر روی رفع کم اشتهایی و یا درمان پر اشتهایی دارد.

از جمله خواص درمانی دیگر این سنگ می‌توان به رفع بیماری‌های عصبی از جمله میگرن اشاره کرد. علاوه بر این، از این سنگ برای بازسازی زخم‌ها، کمک به هضم غذا و رفع اختلالات گوارشی، تنظیم سوخت و ساز بدن، کاهش التهابات، درمان افسردگی، بهبود بینایی، تقویت صدا، درمان عفونت، نقرس، گواتر و یا مشکلات مربوط به سیستم گردش خون نیز کمک می‌گیرند.

خواص درمانی سنگ توپاز

عیار سنگ توپاز چقدر است؟

درست است که برخی از جنبه‌های ظاهری توپاز مانند الماس است اما به اندازه آن گران قیمت نیست. پیدا کردن توپاز در ابعاد بزرگ ممکن است کار دشواری باشد اما با این حال قیراط ارزش سنگ بر اساس کمیاب بودن آن نیست بلکه به نوع برش، رنگ و وضوح سنگ بستگی دارد. معمولا سنگ‌های توپاز یک یا چند قیراطی ارزش بسیار کمی دارند و حتی می‌توان به صورت آنلاین با قیمت ناچیزی آن را خریداری کرد.

عیار سنگ توپاز چقدر است؟

نحوه تشخیص سنگ توپاز اصل و تقلبی

هنگام خرید هر نوع سنگ ارزشمندی باید مراقب نمونه‌های تقلبی آن بود. به طور مثال یک نمونه سنگ بی ارزش و تقلبی که معمولا با توپاز اشتباه گرفته می‌شود، سنگ سیترین است. برای تشخیص نمونه تقلبی یکی از بهترین راهکارها خراش دادن سنگ است. اگر سنگ به راحتی خراش پیدا نکند این بدان معنا است که سنگ اصل است.

نحوه تشخیص سنگ توپاز اصل و تقلبی

نحوه نگهداری سنگ توپاز چیست؟

برای تمیز کردن توپاز شما می‌توانید از یک محلول آب گرم و صابون استفاده کنید و بلافاصله بعد از تمیز کاری با پارچه آن را خشک کنید. با وجود آنکه سطح این سنگ سخت است اما بهتر است برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن این سنگ از پارچه نرم استفاده کنید. و اما یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرگز توپاز را در معرض محصولات آرایشی، مواد شیمیایی، مایعات خارجی و یا عرق بدن قرار ندهید زیرا از میزان کیفیت سنگ می‌کاهد.

 

مطالب مرتبط:

۱- همه چیز درباره سنگ زمرد سبز

۲- نکات مهم درباره سنگ‌های زینتی در جواهرات

۳- راهنمای خرید سنگ‌های قیمتی

#
  • خیلی خوشگلن این سنگ ها
    من حتما باید یه مدل جدیدشو بخرم

  • آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

    ©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است