راهنمای خرید سنگ‌های قیمتی

تاریخ استفاده از زیورآلات و سنگ‌های قیمتی قدمتی هفت هزار ساله دارد. در زمان‌های قدیم سنگ‌های قیمتی علاوه بر ارزش مادی بیشتر جنبه سحر و جادو داشته و بعنوان طلسم برای صاحبانشان محسوب می‌شدند. اما امروزه سنگ‌های قیمتی در دنیای مد و برای زیبایی کاربرد دارند. و به دلیل قیمت بالای آن‌ها باید بتوانیم سنگ‌های گران و با کیفیت را از سنگ‌های مصنوعی و تقلبی تشخیص دهیم. راهنمای خرید سنگ‌های قیمتی را در این مطلب بخوانید.

راهنمای خرید سنگ‌های قیمتی

نکته اساسی این است که خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر و مراکزی که خدمات پس از فروش ارائه می‌کنند انجام دهید اما باز هم ممکن است نوعی اشتباه یا تقلب در تشخیص سنگ‌ها صورت گرفته باشد و لازم است که شما نیز تا اندازه‌ای با اصول تشخیص سنگ‌ها آشنا باشید. تشخیص سنگ‌های اصل از تقلبی کار بسیار پیچیده‌ای است و نیاز به تجهیزات پیشرفته و تخصصی دارد اما با چند آزمایش ساده و شهودی هم می‌توان تا اندازه‌ای از اصل بودن سنگ‌ها مطمئن شد.

راهنمای خرید سنگ‌های قیمتی

فروشگاه‌های معتبر معمولا تجهیزاتی مثل میکروسکوپ دارند و به مشتری‌ها نشان می‌دهند که سنگ‌های انتخاب شده آن‌ها اصل است. سنگ‌های اصل زیر میکروسکوپ معمولا صاف و بدون ناخالصی هستند اما این نکته را در نظر داشته باشید  مقدار کمی ناخالصی در طبیعت یافت می‌شود و تنها مصنوعات دست بشر و سنگ‌های مصنوعی هستند که اصلا ناخالصی ندارند. هرچه این ناخالصی کمتر باشد قیمت سنگ نیز بالاتر است.

راهنمای خرید سنگ‌های قیمتی

قیمت نیز فاکتور مهمی است که نشان دهنده اصل بودن یا تقلبی بودن سنگ است. اگر قیمت سنگی از آن که چه انتظار می‌رود کمتر باشد قاعدتا آن سنگ تقلبی است. در مطالب بعدی درباره انواع مختلف سنگ‌ها و روش‌های تشخیص هر یک مطالبی را بیان خواهیم نمود.

 

مطالب مرتبط:

1- نکاتی درباره نگین حلقه نامزدی

2- اشتباهات رایج در استفاه از جواهرات

3- هر لباسی را با چه جواهراتی بپوشید

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :