از ادوارد دست قیچی تا ونزدی؛ کاراکترهای فیلم‌های تیم برتون چگونه لباس می‌پوشند؟

تیم برتون (Tim Burton) یکی از لایق‌ترین فیلم‌سازان آمریکایی است که با خلق آثاری در جهانی که کاملا زاییده فکر و تخیلات شخصی‌اش است، دنیای سینما را زیباتر و جذاب‌تر کرده است. چه زمانی که دست به خلق شخصیت‌ها و فیلم‌های نابی مانند ادوارد دست‌قیچی می‌زند و چه در زمانی که اثری مانند بت‌من را کارگردانی می‌کند، در صف نخست سینماگران مؤلف می‌ایستند. شخصیت‌های آثارش از نقطه‌نظر استایل هم بسیار چشم‌گیر و خاص هستند. با مروری بر پوشش و ظاهر آنها می‌توانیم درس‌های جذابی در طراحی استایل بگیریم. استایل این شخصیت‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ با هم مرور کنیم؟

مشکی بپوشید

کاراکترها در فیلم‌های تیم برتون

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

مشکی یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های برتون است. شخصیت‌های آثار او از این رنگ زیاد استفاده می‌کنند. مشکی رنگ بسیار مناسبی برای انتخاب در استایل است. این رنگ در همه موقعیت‌ها کاربرد دارد و برای اندام همه افراد هم مناسب است. حتما شما هم از این ایده که رنگ‌های تیره مانند مشکی باعث لاغرنشا‌ن‌دادن اندام می‌شوند، آگاه هستید. واقعا هم رنگ مشکی چنین کارکردی دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای جمع‌وجور نشان‌دادن اندامتان باشد. پس از روی دست شخصیت‌های بامزه و عجیب فیلم‌های تیم برتون نگاه کنید و در کمدتان حتما لباسی مشکی داشته باشید. در تصویر بالا، شاهد نمایی از فیلم سایه‌های تاریک هستید. در این فیلم که روایتی از زندگی یک خون‌آشام فانتزی بود، لباس و استایل نقش و اهمیت ویژه‌ای داشت. برای گفتن از شخصیت‌هایی با خصوصیات عجیب، برتون به سراغ استایلینگ خاص و مدل مو و آرایشی غریب رفته بود. این فیلم را دیده‌اید؟

لباس‌های چرم عالی‌اند

کاراکترها در فیلم‌های تیم برتون

لباس‌های چرمی در بسیاری از مواقع، نمادی از جذابیت هستند. در آثار تیم برتون هم شخصیت‌های زیادی از لباس‌های چرم استفاده می‌کنند. انتخاب این جنس از پارچه برای لباس به کمی جسارت نیاز دارد و تفاوت. در فیلم ادوارد دست‌قیچی که یکی از زیباترین آثار برتون هم هست، شخصیت اصلی فیلم یعنی ادوارد با چنین لباسی در صحنه ظاهر می‌شود. ادوارد از آن شخصیت‌های یکه‌تازی نیست که جذابیت اندام و ظاهرشان به رخ کشیده می‌شود اما متفاوت است و خاص. برای القای این خاص‌بودن هم از لباسی مشکی و چرمی برایش استفاده شده است. به نظر می‌رسد که تیم برتون هم با قواعد دنیای سینما به‌خوبی آشنا است و هم با دنیای استایل. جالب است، نه؟

طرح راه‌راه را فراموش نکنید

کاراکترها در فیلم‌های تیم برتون

راه‌راه هم طرح بامزه و جذابی است. شخصیت‌های آثار برتون هم از این رنگ زیاد استفاده می‌کنند. شاید به نظرتان بیاید که این طرح دست‌تان را در انتخاب باقی بخش‌های استایل می‌بندد اما این‌طور نیست. طرح راه‌راه را می‌توانید با انواع رنگ‌ها و طرح‌های دیگر سِت کنید. در دنیای امروزی مدوفشن محدودیتی برای پوشیدن چند طرح مختلف از لباس در کنار هم وجود ندارد؛ برای مثال، اگر بلوزی راه‌راه را با شلوار یا دامنی گل‌دار ست کنید، هیچ نقدی به شما وارد نخواهد بود. این مدل از ست‌کردن لباس درمیان ترندهای سال‌های اخیر هم بوده است. در انتخاب لباس‌های راه‌راه می‌توانید به‌سراغ راه‌راه عمودی یا افقی بروید. اگر دوست دارید که اندامتان کشیده‌تر به نظر بیاید، از طرح عمودی استفاده کنید.

به حس‌وحال لباس توجه کنید

کاراکترها در فیلم‌های تیم برتون

جذاب‌ترین ویژگی استایل شخصیت‌های آثار تیم برتون این است که در دنیای شخصی خودشان غرق هستند. این موضوع در استایل آنها به‌خوبی نمایان می‌شود. استفاده از اکسسوری‌های عجیب‌وغریب یا لباس‌هایی با رنگ‌ها و مدل‌هایی که انگار فقط و فقط برای همان شخص در دنیا طراحی و دوخته شده است، پرده از علاقه برتون به داشتن برند شخصی در استایل برمی‌دارد. هرکسی نمی‌تواند برندی شخصی برای استایل و تیپ پوششی‌اش داشته باشد. منظور از برند شخصی این است که فرد مؤلفه‌ها و ویژگی‌هایی در استایل خود بروز بدهد که تکرارشونده هستند و متعلق به خود او؛ نه پای تقلیدی به میان است و نه دنباله‌روی محض ترندهای روز. در تصویر بالا هم وینونا رایدر زیبا را در سال‌های جوانی می‌بینید که در فیلم مفرح و جذاب بیتل‌جویس برتون ظاهر شده است. او شخصیت عجیبی داشت و این موضوع در مدل مو و استایل لباس‌ها هم به‌خوبی بازتاب داده می‌شد.

درخشش رنگ‌ها ابدی است

کاراکترها در فیلم‌های تیم برتون

رنگ‌ها در فیلم‌های برتون نقش مهمی دارند و ابزاری برای انتقال حس‌وحال صحنه‌ها هستند. شاید به‌جرأت بتوانیم بگوییم که هیچ کارگردانی به انداز تیم برتون در استفاده از رنگ‌های درخشان و ترکیب رنگ‌های خاص بااستعداد نیست. این ویژگی او می‌تواند درس مهمی در خصوص استایلینگ به ما بدهد. چه درسی؟ استفاده از رنگ‌های درخشان باعث می‌شود که استایل بهتر دیده شود و چشم‌گیر باشد. حتی ساده‌ترین مدل از لباس‌ها هم وقتی با پارچه‌ای خوش‌رنگ و درخشان دوخته می‌شوند، بسیار دیدنی‌تر بر تن می‌نشینند. رنگ لباس‌ها در فیلم تحسین‌شده چارلی و کارخانه شکلات‌سازی هم بسیار زیبا بود و به ایجاد حس وحال ویژه فیلم هم کمک شایانی می‌کرد.

از اکسسوری‌ها غافل نشوید

کاراکترها در فیلم‌های تیم برتون

شخصیت‌های آثار برتون از اکسسوری‌هایی مانند ساعت‌های جیبی، کلاه‌های شاپو و گوشواره و… زیاد استفاده می‌کنند. اکسسوری می‌تواند باعث ارتقای آنی استایلتان شود. حتی اگر لباستان از ساده هم ساده‌تر است، با اضافه‌کردن اکسسوری به آن می‌توانید نمره‌اش را چند عدد بالاتر ببرید. اکسسوری‌ها زبان گویای شخصیت پوششی‌تان هستند. به چه معنا؟ این اضافاتی که به لباس ملحق می‌شوند، سلیقه‌تان را در توجه به جزئیات و ست‌کردن نشان می‌دهند. در تصویر بالا، اِوا گرین (هنرپیشه زن حاضر در تصویر بالا) تمام شاخصه‌های مهم استایل‌های برتونی را دارد؛ مدل مویی با حس‌وحالی از یک شخصیت خاص، اکسسوی‌های عجیب و شاخص، استفاده از رنگ مشکی و آراستگی.

اتوکشیده و مرتب باشید

کاراکترها در فیلم‌های تیم برتون

برتون به لباس شخصیت فیلم‌هایش به مثابه ابزاری برای انتقال روایتی از روحیه و پیشینه آنها نگاه می‌کند. برای همین است که به استایلشان توجه زیادی دارد. بسیاری از شخصیت‌های آثار او تیپی مرتب دارند و همیشه اتوکشیده و مجلسی ظاهر می‌شوند. تقریبا در تمام آثارش چنین چیزی دیده می‌شود.

در آخر

دنیایی که تیم برتون با فیلم‌هایش خلق می‌کند، به‌شدت جذاب است و نمونه‌اش را در هیچ فیلم دیگری نمی‌بینید. او به استایل شخصیت‌ها توجه ویژه‌ای دارد. کاراکترهایی که در فیلم‌هایش می‌بینیم، دنیایی شخصی دارند و این موضوع را با لباس‌هایشان به‌خوبی ابراز می‌کنند. با نگاهی به دنیای برتون می‌توانیم به اهمیت و چندوچون طراحی برند شخصی پی ببریم. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، برند شخصی در تیپ و پوشش به معنای داشتن استایلی مخصوص به خود است که با دیدن عناصرش در هر جایی، دیگران به‌سرعت به یاد صاحب استایل می‌افتند.  شما استایلی شخصی دارید؟ رازهای رسیدن به آن را می‌دانید؟

نیلوفر شهدوست
نویسنده: نیلوفر شهدوست


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :