المیرا فلاحیان در
1,810

تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه

تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه

سریال سرگذشت ندیمه که با اقتباس از کتابی با همین نام ساخته شده است، یکی از محبوب‌ترین سریال‌ها در سال‌های اخیر بوده است. رنگ‌ها در این سریال نقشی حیاتی را ایفا می‌کنند. لباس زنان از طبقات مختلف جامعه در این سریال، کاملا متفاوت از یکدیگر است و رنگ آن‌ها حرف‌های زیادی را با مخاطب در میان می‌گذارند. در ادامه به بررسی مفهوم این رنگ‌ها در سریال خواهیم پرداخت. پس در ادامه با چی بپوشم و تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه همراه ما باشید.

ندیمه‌ها قرمز می‌پوشند

تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه

ندیمه‌ها در این سریال، نقشی بسیار کلیدی دارند. آن‌ها لباس‌هایی با رنگ قرمز به تن می‌کنند که به گفته طراح لباس این فیلم، رنگ قرمز لباس آن‌ها نشان از باروری آن‌ها دارد. این طراح لباس در مصاحبه دیگری گفته بود که با رنگ قرمز سعی داشته‌اند نشان دهند که ندیمه‌ها عاملی حیاتی برای اجتماع هستند.قرمز همچنین نماد شور و اشتیاق، قدرت و شجاعت است.

همسران کله‌غازی می‌پوشند

همسر فرماندهان پیراهن‌هایی به رنگ کله‌غازی یا سبز متمایل به آبی می‌پوشند. آن‌ها هم صدایی از خودشان ندارند و در بسیاری از موارد، قدرت آن‌ها با قدرت ندیمه‌ها و مارتاها برابری می‌کند. آبی رنگ افسردگی و غم است. این آبی افسردگی در لباس آن‌ها با سبزی که نماد قدرت و زیبایی است ترکیب شده تا لباس همسران رنگ کله‌غازی داشته باشد.

عمه‌ها قهوه‌ای می‌پوشند

تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه

عمه‌ها نسبت به زنان دیگر جامعه، قدرت و اختیارات بیشتری دارند. بعنوان مثال آن‌ها برخلاف سایر زنان جامعه، اجازه کتاب خواندن دارند. عمه‌ها مسئول تربیت ندیمه‌ها هستند و رنگ قهوه‌ای لباس‌هایشان دقیقا نشانگر قدرت و اعتبار آن‌ها در جامعه است. لباس عمه‌ها در این سریال دقیقا همرنگ لباس ارتشی سربازان در جنگ جهانی اول است.

مارتاها سبز کمرنگ می‌پوشند

تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه

مارتاها زنانی هستند که به هر دلیلی قادر به بچه‌دار شدن نیستند، اما توانایی بزرگ کردن فرزند دیگران را دارند. آن‌ها معمولا خدمتکار خانه فرماندهان گیلیاد هستند. مارتاها سبز روشن می‌پوشند. این سبز، نماد طبیعت، رشد و سلامتی هستند. آن‌ها معمولا به ندیمه‌ها کمک می‌کنند و مورداعتمادترین زنان در جامعه برای ندیمه‌ها هستند.

غیرزنان(Unwomen) طوسی می‌پوشند

تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه

زنانی که به دلایل مختلف از جمله عقیم شدن و خیانت جنسیتی به معادن منتقل شده‌اند تا در آن‌جا کار کنند، دسته غیرزنان یا Unwomen شناخته می‌شوند. آن‌ها پایین‌ترین دسته در میان زنان گیلیاد هستند و به همین خاطر طوسی می‌پوشند. طوسی رنگی خنثی به حساب می‌آید و طراح لباس نیز سعی کرده نشان دهد که این دسته نیز همانقدر خنثی هستند.

همسران اقتصادی (Econowives) چند رنگ می‌پوشند

تحلیل رنگ ها در سریال سرگذشت ندیمه

همسران اقتصادی، همسران مردان پایین تر از فرماندهان گیلیاد مانند محافظان و سربازان هستند. این همسران خودشان باید بچه‌دار شوند و اجازه گرفتن مارتا نیز دارند. آن‌ها معمولا در سریال خاکستری به تن دارند، اما در کتاب سرگذشت ندیمه آمده که آن‌ها رنگ‌های قرمز، آبی و سبز می‌پوشند که نشان‌دهنده وظایف چندگانه آن‌هاست.دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :