طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهید

اگر قصد خرید جواهرات را دارید باید بدانید که راه دقیقی برای تشخیص اینکه طلا اصل است یا تقلبی، وجود ندارد. حتی بعضی از طلا فروشان به این قضیه اعتراف می‌کنند که با وجود گذراندن دوره‌های فنی تشخیص و تمیز طلا و یا کسب اطلاعات از افراد باتجربه هم صنف خود باز هم امکان خطا در تشخیص اصل بودن بعضی از اجناس طلا، وجود دارد. در حقیقت هر طلافروشی با صدور فاکتور برای محصول طلا، طلای خریداری شده را تضمین کرده و در قبال اصلی یا تقلبی بودن، آن مسئول است. اما راه‌هایی وجود دارد که با کمک آن می‌توانید طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهید. 

تست آهنربا

طلا فلزی غیر مغناطیسی است و اگر هریک از محصولات طلا یا نقره شما به آهنربا جذب می‌شود، بدانید که یک جای کار می‌‌لنگد.

تست یخ

روی طلا یک تکه یخ بگذارید. طلا و  نقره در میان تمام فلزات بیشترین رسانایی گرمایی را دارند پس باید یخ بلافاصله شروع به ذوب شدن کند گویی آن را روی شی داغی قرار داده‌اید و سرعت ذوب آن نباید مشابه ذوب در دمای اتاق باشد.

طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهید

تست صدا

این تست برای امتحان شمش طلا است. با یک تکه فلز دیگر به شمش ضربه کوچکی بزنید. باید صدای زنگ را بشنوید و مدت زمان آن باید حداقل ۱ تا ۲ ثانیه باشد. اگر صدای عجیب دیگری شنیده شد، مشکلی وجود دارد.

تست اسید

قطره‌ای اسید را به طلا بزنید. این باعث می‌شود رنگ محل تست تغییر کند. اگر رنگ آن قرمز، قهوه‌ای یا سبز بود، شمش واقعی است. اما هر رنگ دیگر نشان از تقلبی بودن شمش دارد.

طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهید

سونوگرافی

یک روش بدون تخریب که برای چک کردن شمش به کار می‌رود. مقیاس ضخامت فراصوتی این تست مشخص می‌کند چه مدت زمانی برای عبور صدا از ماده طول می‌کشد. صدا با سرعت‌های مختلف از داخل فلزات متفاوت عبور می‌کند.

تست وزن

این روش را اولین بار ارشمیدس به کار برد و برای تشخیص میزان خلوص طلا و نقره استفاده می شود. طلا را روی ترازوی دقیقی وزن کنید و عدد آن را یادداشت کنید. سپس داخل ظرفی آب بریزید و ظرف را روی ترازو قرار دهید سپس ترازو را به صفر برسانید. (در صورت امکان از آب مقطر استفاده کنید) طلا را بطور کامل در آب فرو ببرید اما به ظرف و ترازو دست نزنید. حالا عدد را یادداشت کنید. عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید ۱۰.۴۹ و برای طلای خالص ۱۹.۳۲ باشد.

مطالب مرتبط:

۱- هر لباسی را با چه جواهراتی بپوشید؟

۲- چگونه اکسسوری هایم را تعمیر کنم؟

۳- ۵ برند جواهرات که شاید آن ها را نمی شناسید

۴- انتخاب گوشواره مناسب با توجه به فرم صورت

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شما

محمد در تاریخ 30 ژانویه 2017

بهترین راه کار برای تست طلا بودن تیزاب سلطانی و سنگ محکه.طلا رو روی سنگ میکشین تا خط های طلا روی اون بیفته بعد تیزاب(اسید)سلطانی رو روی اون بریزین هرگونه کمرنگ شدن آنی یا تغییر رنگ نشونه تقلبی بودن.این تست رو بهتره ببرین طلاسازی ها براتون انجام.ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :