نکاتی برای نگهداری از لباس‌های تابستانی

با آمدن فصل پاییز  زمان آن می‌رسد که لباس‌های تابستانی را از کمد‌ها جمع آوری کرده و لباس‌های زمستانی را برای پوشیدن دم دست بگذاریم. اما انبار کردن لباس‌های تابستانی نکاتی دارد که اگر آن‌ها را رعایت نکنید لباس‌های تابستانی شما آسیب می‌بیند و برای سال آینده نمی‌توانید آن‌ها را بپوشید. نکاتی که برای نگهداری از لباس‌های تابستانی لازم است را در این مطلب بخوانید و با این راهکارها داشتن لباس‌هایی تمیز و سالم برای سال آینده را تضمین کنید. 

ad banner

ابتدا تک تک لباس های تابستانی خود را بررسی کنید. باید درباره هر یک از آن ها سوالاتی از خود بپرسید و تصمیمات جدی درباره آن ها بگیرید:

آخرین بار کی آن را پوشیده‌اید؟

اگر دو تابستان از آخرین باری که لباس را پوشیده‌اید می‌گذرد وقت آن است که آن را کنار بگذارید. یا آن را اهدا کنید و یا دور بریزید و استفاده دیگری از آن لباس بکنید. اگر مدت زیادی است که از لباسی که خریده‌اید استفاده نکرده‌اید به احتمال زیاد این لباس را در آینده نیز استفاده نخواهید کرد بعلاوه با این راهکار فضای کمد لباس شما برای لباس‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید و هر روز  می‌پوشید باز خواهد شد.

انبار کردن لباس های تابستانی

انبار کردن و نگهداری از لباس‌های تابستانی

آیا این لباس قابل پوشیدن است؟

اگر لباس آسیب جدی دیده یا کاملا از مد افتاده یا از آن خسته شده اید می توانید بسته به کیفیت آن یا آن را اهدا کنید و یا دور بریزید و استفاده دیگری از آن لباس بکنید. بسیاری از لباس‌ها فقط برای یک فصل خاص طراحی و تولید شده‌اند، ولی برخی از لباس‌های تابستانی را می‌توان در استایل لایه‌ای که در زمستان و پاییز محبوبیت زیادی پیدا می‌کند استفاده کرد. مثلا یک مانتوی مشکی ساده را می‌توان در فصل پاییز با یک کت چرم ست کرد یا تی شرت‌های مردانه تابستانی را به عنوان لایه زیرین با پیراهن‌های مردانه پوشید.

آیا لباسی که می‌خواهید انبار کنید تمیز است؟

اگر لباس تابستانی کثیف است یا بو می دهد باید قبل از انبار کردن آن را بشویید وگرنه سال آینده نه تنها این لباس بلکه همه لباس های شما کثیف و بد بو خواهند بود. ابتدا لباس‌ها را به خوبی بررسی کنید. لباس‌هایی را که لکه روغن و چربی و یا هر لکه دیگری دارند را با ترفندهایی که به شما در سایت چی بپوشم آموزش داده‌ایم پاک کنید. لکه‌ها با مرور زمان تثبیت شده و دیگر از روی لباس پاک نخواهند شد.

کجا لباس‌های تابستانی را انبار کنیم؟

اگر در کمد خود محل مخصوصی برای لباس‌های خارج از فصل دارید به شما تبریک می‌گوییم. در غیر این صورت دنبال چنین فضایی باشید. این فضا می‌تواند بخشی دور از دسترس در کمد لباس‌ها یا جایی دیگر باشد. این محل باید دور از نور و رطوبت و گرما و حشرات باشد و تهویه مناسبی داشته باشد. لباس‌ها را می‌توانید در پوشش‌های پلاستیکی قرار دهید به شرطی که کاملا خشک باشند. اما پوشش‌های پارچه‌ای مثل جالباسی‌های زیپ‌دار معمولی بیشتر توصیه می‌شود. همیشه احتمال بیدزدگی لباس‌ها را در نظر بگیرید و ابتدا محلی را که می‌خواهید لباس‌ها را انبار کنید به دقت تمیز کنید. خیلی از ما از نفتالین برای جلوگیری از بیدزدگی استفاده می‌کنیم ولی باید بدانید که بوی نفتالین روی لباس‌ها خواهد ماند و این امر خوشایند ما نیست. به جای نفتالین می‌توانید از عصاره رزماری یا اسطوخودوس استفاده کنید یا لایه‌هایی از چوب سدر را لابه لای لباس‌ها قرار دهید تا لباس‌ها عطر و بوی خوبی هم داشته باشند.

لباس باید آویزان شود یا تا شود؟

بیشتر لباس‌های تابستانی مثل تیشرت و تاپ و … قابلیت تا شدن دارند و می‌توانید آن‌ها را تا شده در باکس نگه دارید اما اگر برخی لباس‌ها برای شما عزیز هستند و نمی‌خواهید چروک شوند آن‌ها را در چوب رختی آویزان کرده و در پوشش قرار دهید و در قسمت پشت کمد لباس‌های خود جاسازی کنید. برخی لباس‌ها هم مثل لباس‎های بافتنی اگر برای مدت زیادی آویزان شوند شکل خود را از دست خواهند داد.

بعد از انجام دادن مراحل بالا کار طبقه‌بندی لباس‌ها را انجام دهید. لباس‌های تابستانی را به چند دسته تقسیم کنید و هر دسته را به طور جداگانه طبقه‌بندی کنید.

مطالب مرتبط:

۱- راهنمای مراقبت از لباس های خز

۲-  پاییز و زمستان امسال چه لباسی مد روز است؟

۳- اصول روی هم پوشیدن لباس ها

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :