واقعا سونا باعث لاغری می‌شود؟ چه کنیم که کاهش وزن سریع‌تری داشته باشیم؟

سونا (sow-nah) یا حمام بخار می‌تواند به شما کمک کند چند سانتی‌متر از دور کمر خود را کم کنید. سونا برای کاهش وزن یک روند رو به رشد است. ثابت شده است که این حمام سنتی فنلاندی در دمای 150 تا 195 درجه فارنهایت به کاهش وزن کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که سونا را می‌توان به طور مستقیم با یک تمرین با شدت متوسط مقایسه کرد. این بدان معناست که شما بدون ذره‌ای حرکت، ورزش خواهید کرد، استراحت خواهید کرد و از یک حمام زیبا لذت خواهید برد. آیا این رویایی نیست؟ در ادامه بخوانید تا بدانید سونا چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند، چه مقدار کالری می‌تواند در هر جلسه سونا بسوزد و اقدامات احتیاطی که باید انجام دهید چیست.

ad banner

سونا و کاهش وزن

سوناهای سنتی فنلاند معمولاً شامل قرار گرفتن 5 تا 20 دقیقه در دمای بین 80 تا 100 درجه سانتیگراد با هوای خشک (رطوبت 10 تا 20 درصد) هستند که با دوره‌های کوتاه قرار گرفتن در معرض رطوبتِ افزایش یافته، دنبال می‌شوند. افزایش سطح رطوبت با پرتاب آب روی سنگ‌های گرم شده ایجاد می‌شود.

آیا سونا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

بله، سونا ممکن است به کاهش وزن کمک کند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید چگونه این کار را می‌کند.

سونا و کاهش وزن

 • به عنوان یک سم‌زدا عمل می‌کند

گرمای سونا باعث تعریق بیشتر شما می‌شود تا به شما کمک کند به راحتی از شر سموم خلاص شوید. این راهکاری سالم برای کاهش کالری است، به خصوص اگر به طور منظم (یا اصلاً!) ورزش نکنید یا تمام روز را در هوای مطبوع با دمای پایین در خانه بمانید.
عرق کردن همچنین به دفع فلزات سنگین مانند نیکل، جیوه، مس و روی کمک می‌کند که از طریق غذاهایی که می‌خورید جذب می‌شوند. در نتیجه، با سوزاندن مؤثر چربی شروع به کاهش وزن خواهید کرد.

 • به کاهش وزن آب بدن کمک می‌کند

وزن آب می تواند تا ۲ کیلوگرم از وزن کل شما را تشکیل دهد و حدود هفت روز طول می‌کشد تا وزن آب با رژیم غذایی محدود و یک برنامه تمرینی ترکیبی کاهش یابد. از سوی دیگر سونا با ایجاد تعریق شدید به دفع آب اضافی کمک می‌کند. این برای کاهش چند کیلو فقط در یک یا دو روز بسیار مفید است.

 • استرس را کاهش می‌دهد

سونا را می‌توان به عنوان آرامش‌بخش‌ترین حمام توصیف کرد، زیرا به کاهش استرس و کاهش سطح کورتیزول در بدن کمک می‌کند. هنگامی که با حمام کردن در سونا استراحت می‌کنید، سطح کورتیزول کاهش می‌یابد و التهاب و سطح اکسیژن آزاد مضر نیز کاهش می‌یابد. این احتمال افزایش وزن ناشی از التهاب را کاهش می‌دهد.

 • به ریکاوری عضلات کمک می‌کند

بسیاری از ورزشکاران برای کمک به ریکاوری ماهیچه‌های خود پس از یک تمرین یا فعالیت سنگین به سونا تکیه می‌کنند. یک مطالعه تأیید می‌کند که سونا قبل از ورزش به بهبود عملکرد عضلات و کاهش اختلالات حسی کمک می‌کند.

 • استقامت را بهبود می‌بخشد

آیا تا به حال در حین ورزش یا حتی بالا رفتن از پله ها احساس تنگی نفس کرده‌اید؟ سونا می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. ظرفیت تنفس شما را بهبود می‌بخشد، عملکرد تنفسی و تولید اکسید نیتریک گشادکننده عروق را افزایش داده و مشکلات تنفسی را کاهش می‌دهد. یک مطالعه نشان داد که حمام کردن در سونا به دوندگان کمک کرد تا زمان دویدن (استقامت) خود را تا 32٪ بهبود بخشند.

 • میزان متابولیسم را افزایش می‌دهد

سونا و کاهش وزن

 

کاهش استرس، التهاب و سموم، به بهبود سرعت متابولیسم شما کمک می‌کند. بعد از چند ساعت خارج شدن از حمام، متابولیسم شما با سرعت بیشتری فعال می‌شود. به این ترتیب می‌توانید در سونا وزن کم کنید.

 • عملکرد قلب و گردش خون را بهبود می‌بخشد

دمای بالا در سونا باعث می‌شود ضربان قلب شما افزایش یابد. این به نوبه خود باعث بهبود گردش خون، سلامت پوست، خواب و ایمنی می‌شود.

 • فشار خون را کاهش می‌دهد

سونا همچنین به کاهش فشار خون یا فشار خون بالا کمک می‌کند. اما افراد مبتلاء به فشار خون پایین و آریتمی باید از حمام کردن در سونا خودداری کنند.
حال، سوال اصلی این است که چقدر می‌توان انتظار کالری سوزی داشت؟ در بخش بعدی بدانید.

چقدر می‌توانید در سونا کالری بسوزانید؟

سونا و کاهش وزن

تعداد کالری‌هایی که می‌توانید بسوزانید با استفاده از این فرمول محاسبه می‌شود:
کالری سوزانده شده در سونا = تعداد کالری سوزانده شده در 30 دقیقه نشستن یا استراحت * 1.5 (و 2)
مثلاً 60 kg وزن دارید با 30 دقیقه نشستن یا استراحت 30 کالری می‌سوزانید. آن را در 1.5 و 2 ضرب کنید. بنابراین، ممکن است حدود 45 تا 90 کالری بسوزانید. فقط با نشستن در سونا!
اما، آیا این بدان معناست که شما می‌توانید 24 ساعت در سونا باشید و لاغر شده بیرون بیایید؟ قبل از اینکه تخیل شما بیدار شود، اجازه دهید به شما بگویم که چگونه این فعالیت برای شما کار می‌کند.

چگونه سونا را برای کاهش وزن مفید کنیم؟

سونا و کاهش وزن

سونا یک روش مؤثر کاهش وزن است. با این حال، این جادو نیست. شما باید بسته به وزن فعلی بدن و وزن مورد نظر خود برای بازدید از سونا برنامه‌ریزی کنید. به طور معمول، حمام سونا دو تا سه بار در هفته به مدت دو هفته به شروع کاهش وزن شما کمک می‌کند. پس از دو هفته، شما شروع به احساس انرژی و شادابی خواهید کرد. سپس باید ورزش سبک را در برنامه روزانه خود قرار دهید. برای سه هفته آینده، دو بار در هفته حمام سونا بگیرید. پس از آن، تمرینات قدرتی و کاردیو را در برنامه تمرینی خود بگنجانید و حمام سونا بگیرید تا عضلات خود را آرام و جوان کنید. قبل از اینکه قرار ملاقات خود را رزرو کنید، باید بدانید که انواع مختلفی از سونا وجود دارد. در اینجا نام آن‌ها، نحوه ظاهر شدن و نحوه عملکرد آن‌ها آمده است.

انواع رایج سونا برای کاهش وزن

سونا و کاهش وزن

 

 • اتاق‌های بخار: همچنین به عنوان حمام ترکی شناخته می‌شوند، این اتاق‌ها بخاردار (بدون جناس!) و مرطوب هستند.
 • مادون قرمز: نه به شکل سونا معمولی، اما اصل آن‌ها یکسان است. از امواج نور برای گرم کردن مستقیم بدن و تولید عرق استفاده می‌شود.
 • سوزاندن چوب: سنگ‌های سونا با روشن کردن چوب گرم می‌شوند. این یک سونا سنتی فنلاندی است و دمای اتاق بالا و مرطوب است.
 • سونا برقی: به جای چوب، اتاق با استفاده از برق گرم می‌شود.

سونا ممکن است سرگرم‌کننده و راهی عالی برای کاهش وزن به نظر برسد، اما نکات زیر چیزی است که هنگام استفاده از سونا برای کاهش وزن باید در نظر داشته باشید.

موارد احتیاط

 • سونا به شما کمک می‌کند تا چربی بسوزانید اما هیچ کاری در مورد عضلات انجام نمی‌دهد. برای تقویت عضلات و جلوگیری از افتادگی، باید به تدریج تمرینات قدرتی را در برنامه تمرینی خود بگنجانید. از آنجایی که سونا به بهبود استقامت شما کمک می‌کند، تمرینات کاردیو یا قدرتی به اندازه‌ای که بدون سونا انجام می‌شود باعث تحرک نمی‌شود.
 • شما باید خود را هیدراته نگه دارید. سونا باعث کم آبی بیش از حد می‌شود که ممکن است از کاهش وزن جلوگیری کند.
 • قبل یا بعد از حمام سونا مقداری نمک به آب آشامیدنی خود اضافه کنید تا تعادل الکترولیت‌ها برقرار شود.

سونا در اصل نوعی حمام بخار است که می‌توان آن را با یک جلسه ورزشی با شدت متوسط مقایسه کرد. بسیاری از افراد سونا را برای کاهش وزن انتخاب می‌کنند، زیرا این سونا برای سم‌زدایی بدن، از بین بردن استرس و تسهیل کاهش وزن مفید است. علاوه بر این، جلسات منظم سونا می‌تواند به کاهش التهاب در بدن، کاهش فشار خون و شل شدن عضلات کمک کند. شما می‌توانید حدود 1.5 برابر کالری سوزانده شده توسط بدن خود را در هنگام حمام سونا از دست بدهید و به تناسب اندام برسید. با این حال، می‌تواند باعث کم آبی بدن شود و به تقویت ماهیچه ها کمکی نمی‌کند، بنابراین حمام سونا را به سه بار در هفته محدود کنید و ورزش‌های سبک از جمله تمرینات قدرتی را برای نتایج بهینه انجام دهید.

سوالات متداول

چقدر در سونا وزن کم می‌کنید؟
بسته به سن، قد، وزن، مدت زمان سونا و غیره می‌توانید بین 0/5 تا 5 کیلوگرم وزن کم کنید.
چند بار برای کاهش وزن باید از سونا استفاده کنم؟
برای کاهش وزن می‌توانید هر هفته دو بار به مدت 15 تا 20 هفته از آن استفاده کنید.
برای کاهش وزن چقدر در سونا بنشینیم؟
حدود 15-20 دقیقه در سونا نتایج خوبی به شما می‌دهد.
چقدر آب می‌توانید در سونا کم کنید؟
شما می‌توانید حدود 0/5 کیلوگرم از وزن آب خود را در سونا کم کنید.
آیا سونا برای کاهش وزن خوب است؟
بله، برای کاهش وزن خوب است، اما باید سالم غذا بخورید و ورزش کنید تا نتیجه بگیرد.
آیا داشتن سونا هر روز سالم است؟
از رفتن به سونا هر روز خودداری کنید. می‌توانید در ابتدا هر دو روز یک بار به آن مراجعه کنید و سپس بازدید را به دو بار یا یک بار در هفته کاهش دهید.
نشستن در سونا چه مدت ایمن است؟
15-20 دقیقه.
چقدر می‌توانید در یک روز وزن کم کنید؟
در یک روز وزن کم نمی کنید.
آیا سونا به سم زدایی کمک می‌کند؟
بله، سونا یک راه عالی برای سم زدایی و احساس طراوت است.
آیا سونا به کاهش چربی شکم کمک می‌کند؟
بر طبق شواهد سونا ممکن است به کاهش وزن آب در ناحیه شکم کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است. تنها با ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل است که می‌توان وزن خود را به درستی کاهش داد.

 

منبع: استایلی

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :