هر کفش را با چه جورابی باید بپوشیم؟ مراقب پاهایتان باشید!

«جوراب، جوراب است دیگر. یک چیزی بپوش پایت و راه بیفت.» گوینده این جمله شما هستید و یا شنونده آن. اگر گوینده هستید سخت در اشتباهید. جورابی که می‌پوشیم حتی اگر به اندازه لبه باریکی از آن پیدا باشد، بسیار مهم است و نشانگر ویژگی‌هایی از ما، مانند «اهمیت دادن به ظرایف»، «در نظر گرفتن همه جوانب» و روحیه‌ای که می‌تواند از آن یک آدم طراح و هنرمند باشد.

انواع جوراب

از این گذشته، هر جورابی، مانند جورابی دیگر نیست و به ۱۶ مدل تقسیم می‌شود. این جوراب‌ها هر کدام مناسب یک مدل کفش هستند و با خواندن این مطلب، تفاوت این جوراب‌ها را درک می‌کنید و جوراب مناسب‌تری را برای خودتان انتخاب می‌کنید. برای سهولت، این لیست بر اساس اندازه- بلندی و کوتاهی- مرتب شده است و به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های خود را محدود و راحت‌تر کنید.

ست کردن جوراب

جوراب نیمه یا پنجه‌ای

مناسب استفاده با کفش‌های پشت باز

کوتاه‌ترین مدل جوراب است که تنها انگشتان پا را می‌پوشانند و یا تا نیمه پا بالا می‌آیند و مچ پا را آزاد می‌گذارند. به آن‌ها جوراب‌های پنجه‌ای هم گفته می‌شود.

همین الان به چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه ملحق شو و مشاوره رایگان بگیر.

ست کردن جوراب

این جوراب‌ها برای کفش‌هایی که پشت‌شان باز است، مناسب هستند. مثلاً صندل یا کفش‌هایی که در قسمت پنجه پا بسته است، اما مچ پا کاملاً باز است یا فقط یک بند دارد. این جوراب‌ها برای زمانی که می‌خواهید از انگشتان پا در برابر تاول یا سابیدگی محافظت کنید، گزینه بسیار خوبی هستند و در عین حال اجازه می‌دهند جوراب از دید پنهان بماند.

جوراب مخفی

مناسب استفاده با لباس‌ها و کفش‌های غیررسمی

مانند جوراب‌های نصفه، جوراب‌هایی هستند که هم از پا محافظت کنند و هم پنهانی باشند. این جوراب‌ها برای کفش‌های زنانه و مردانه طراحی شده‌اند و عموماً انگشتان پا و پاشنه پا را می‌پوشانند.

ست کردن جوراب

این مدل جوراب‌ها یک انتخاب عالی برای لباس‌ها و کفش‌های غیررسمی از هر نوع هستند. از سابیدگی پاها محافظت می‌کنند، آن‌ها را خشک نگه می‌دارند و شبیه عرق گیر عمل می‌کنند.

جوراب ساق کوتاه

مناسب استفاده با کفش‌های کتانی یا نیم بوت

جوراب‌های ساق کوتاه برای کفش‌هایی که پشت باز نیستند اما پشتی کمی دارند، برای پوشیدن با کفش‌های کتانی یا نیم بوت طراحی شده اند.

ست کردن جوراب

آن‌ها معمولا زمانی انتخاب می‌شوند که می‌خواهید با نشان دادن آن‌ها هارمونی رنگی و تصویری ایجاد کنید و از دیده شدن جوراب‌ها بدتان نمی‌آید، اما نمی‌خواهید خیلی توی چشم بزنند.

جوراب سه ربع

مناسب استفاده با دویدن و ورزش

حتما این اسم را از مادر و یا مادبزرگ‌هایتان زیاد شنیده اید، مخصوصا وقتی که دنبال جوراب معروف پاریزین می‌گشتند. این مدل جوراب‌ها بالاتر از مچ پا قرار می‌گیرند و پوشش خوبی برای محافظت از مچ و پاشنه در برابر تاول و سابیده شدن با کفش ایجاد می‌کنند.

ست کردن جوراب

بیشترین استفاده از آن‌ها در زمینه‌های ورزشی، خصوصا دویدن است، چون این جوراب‌ها برخلاف مدل‌های دیگر روی پا سر نمی‌خورند و دردسر آفرینی نمی‌کنند. این مدل جوراب غیررسمی به حساب می‌آیند، اگرچه بسته به جنس در برخی موارد می‌توانند یک جوراب مناسب برای پوشیدن با کفش‌های مجلسی هم باشند.

جوراب ساق بلند یا دریانوردی

مناسب استفاده با چکمه یا کفش ورزشی بلند

جوراب‌های دریانوردی تقریباً تا نیمه راهِ بین مچ پا و زانو بالا می‌آیند. اینها برای کفش‌هایی مانند چکمه‌ها یا کفش‌های کتانی بلند انتخابی عالی هستند؛ چون محافظ پا هستند.

ست کردن جوراب

این جوراب محبوب دلِ سرمایی‌ها هم هستند و از سوی دیگر برای آقایانی که شلوارک می‌پوشند.

جوراب نیم ساق

مناسب استفاده با چکمه و کفش مجلسی

همانطور که از نام آن پیداست، این جوراب میانه ساق پا قرار می‌گیرد و تنها کمی بالاتر از جوراب‌های دریانوردی هستند.

ست کردن جوراب

این مدل معمولاً در یکی از دو سبک تولید می‌شوند: مواد پشمی یا ضخیم برای گرم نگه داشتن پاها و یا شفاف و نازک که به خوبی با انواع خاصی از کفش‌های زنانه ست می‌شوند.

جوراب تمام ساق

مناسب استفاده با کفش دویدن یا ورزشی

جوراب‌های تمام ساق پا تا بالای ساق پا و تا زیر زانو می‌آیند. این جوراب‌ها در بین ورزشکاران محبوب هستند، زیرا از قسمت اعظم ساق پا محافظت می‌کنند، در حالی که همچنان زانو را برای حرکت و خم شدن آزادانه باقی می‌گذارند.

ست کردن جوراب

هرکسی که از دویدن، ورزش یا هر فعالیتی با شدت بالا لذت می‌برد، اینها را انتخاب خوبی برای محافظت می‌داند.

جوراب هوانوردی

مناسب استفاده کسانی که زیاد می‌ایستند

این مدل جوراب تمام ساق پا و زانو را می‌پوشاند. در مشاغلی که جوراب جزئی از لباس آن‌ها است – مانند مهمانداران هواپیما – اغلب جوراب‌های بلند تا زانو می‌پوشند.

ست کردن جوراب

همچنین یک انتخاب محبوب برای کسانی است که به دنبال اضافه کردن لایه‌ای به پوشش تن‌شان برای ایجاد حس گرما هستند، زیرا نه تنها از پا و مچ پا در برابر ساییدگی یا تاول محافظت می‌کنند، بلکه به معنای عایق شدن ساق پا در برابر سرما و رطوبت هواست. در ضمن این جوراب‌ها برای همراهی با چکمه یا کفش مجلسی هم انتخاب اول هستند.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :