برای مراقبت از پوست در هوای آلوده چه کنیم؟

در هوای سرد پوست ممکن است رطوبت و چربی خودش را از دست بدهد. به همین خاطر باید خیلی از پوست‌تان مراقبت کنید. اما در روزهایی که شاخص آلودگی هوا در وضعیت نامناسبی قرار می‌گیرد باید تمهیدات ویژه‌ای را در نظر بگیرید و به آن عمل کنید. برای مراقبت از پوست در هوای آلوده چه کنیم؟

اولین و مهم‌ترین تاثیری که آلودگی روی پوست شما می‌گذارد پیری زودرس و لکه‌های قهوه‌ای است که روی پوست شما به مرور زمان شکل می‌گیرد و باعث می‌شود چهره شما گرفته به نظر برسد. آلودگی هوا که به شکل گرد و غبار خودش را نشان می‌دهد به سرعت روی پوست شما می‌نشیند و منافذ پوست‌تان را می‌بندد تا پوست نتواند به خوبی تنفس کند.

اثر مهم دیگر آلودگی بر روی پوست، تخلیه کردن اکسیژنی است که در سلول‌های پوست شما وجود دارد. رادیکال‌های آزاد موجود در هوای آلوده این تاثیر را به سرعت بر روی پوست می‌گذارند. زمانی که اکسیژن از پوست خالی می‌شود فرآیند کلاژن سازی کند می‌شود و در نهایت پوست شما با پیری زودرس مواجه شده و پوست ملتهب می‌شود. اما برای مراقبت از پوست در هوای آلوده چه کنیم؟

پوست‌تان را مرطوب کنید

اولین قدم برای جلوگیری از هر آسیبی که ممکن است به پوست شما برسد استفاده از مرطوب کننده است. مرطوب کننده‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا پوست‌تان با نشاط شود و آبرسانی که روی پوست انجام می‌شود مثل یک لایه‌ی محافظ عمل می‌کند و جلوی رادیکال‌های آزاد و دیگر آلاینده‌های هوای آلوده را می‌گیرد تا روی پوست شما تاثیری نگذارد.

با اشعه‌ها بجنگید

ضد آفتاب‌ها جلوی رادیکال‌های آزاد و اشعه‌های فرا بنفش را می‌گیرد. زمانی که این اشعه‌ها به پوست شما نرسد روند پیری پوست کاملا کند می‌شود. این روزها که آلودگی هوا بسیار جدی شده می‌توانید از ضد آفتاب‌ها استفاده کنید و به جنگ اشعه‌های مضری که از آلودگی‌ها ساطع می‌شوند بروید.

پوست‌تان را پاک کنید

اصلا اجازه ندهید در طول شبانه روز پوست شما ذره‌ای احساس کثیفی کند. هر چند ساعت یک بار با پاک کننده‌ی ملایم بدون الکل پوست صورت‌تان را پاک کنید تا آلودگی‌ها از سطح پوست به داخل منافذ شما نفوذ نکنند. برای اطمینان بیشتر هر چند روز یک بار صورت‌تان را با بابونه‌ی دم کرده بخور بدهید تا کاملا از شر آلودگی‌ها خلاص شوید‌.

آب بنوشید

آب رفیق شفیق پوست شماست. از هر فرصتی استفاده کنید و آب بنوشید. این مایع حیات تاثیر عجیب و شگرفی روی سلامتی بدن شما خصوصا پوست‌تان دارد و تمام آلودگی‌هایی که در بدن‌تان است را دفع می‌کند و علاوه بر آن به آبرسانی پوست بدن‌تان سرعت بیشتری می‌دهد تا از شر چین و چروک‌ها رها شوید.

تغذیه مناسب را فراموش نکنید

در وعده‌های غذایی‌تان، موادی را بگنجانید که دارای ویتامین‌های C و E هستند. این دو ویتامین جزو ضروری‌ترین ویتامین‌هایی هستند که برای پوست مناسبند و روی آن تاثیر می‌گذارند. مصرف سبزیجات، میوه‌ها و آب میوه‌ها کمک خوبی در این هوا هستند که علاوه بر حفظ پوست شما دربرابر آلودگی‌ها، مقاومت بدن‌تان را هم بالاتر می‌برند تا گرفتار بیماری نشوید.

مطالب مرتبط:

1- تاثیر سرکه سفید بر زیبایی پوست

2- راه های درمان پوست خشک

3-  ماسک جوش شیرین معجزه ای برای پوست

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :