چگونه رنگ لباس را تثبیت کنیم و مانع از رنگ دادن آن شویم؟

در این مقاله قرار است به بررسی راه‌هایی برای تثبیت رنگ لباس هنگام شستن بپردازیم. بنابراین بهتر است برای اینکه مانع از رنگ دادن لباس شوید این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید.

مطالب مرتبط:

۱- پاک کردن انواع لکه از روی لباس کودک با این راهکارها

۲- پاک کردن لکه آدامس تنها در چند گام ساده

۳- چگونه لکه عطر و دئودورانت را پاک کنم؟

بهترین راه برای تثبیت رنگ لباس

هر لباسی به مرور زمان و با شستشوی بیشتر دچار رنگ پریدگی می‌شود و این امری طبیعی است. اما خوب برای پوشاک مورد علاقه‌ی ما این امر کمی ناخوشایند است. این موضوع برای لباس‌های با رنگ روشن‌تر و جذاب‌تر سریع‌تر و بیشتر رخ می‌دهد.  آیا راهی وجود دارد که رنگ لباس‌های ما به این زودی محو نشوند؟

تثبیت رنگ لباس و رنگ دادن لباس

تگ لباس را قبل از شستشو بخوانید

بسیاری از افراد بدون توجه به تگ های موجود در لباس اقدام به شستن آن می‌کنند، بنابراین توجه داشته باشید قبل از شستن لباس چه به صورت دستی و چه به صورت اتوماتیک و با ماشین رختشویی حتما تگ لباس را بخوانید تا مانع از رنگ دادن لباس شده و مانع از رنگ پریدگی آن شوید.

 

به تنظیمات لباسشویی توجه کنید

اگر می‌خواهید مانع از رنگ دادن لباس و تثبیت رنگ آن شوید، بهتر است لباس را با آب سرد بشویید. از طرفی برای الیاف ظریف بهتر است به سراغ دورهای کندتر ماشین رختشویی بروید تا به تثبیت رنگ لباس کمک کنید. همچنین بهتر است لباس‌ها را به رنگ‌ها و اجناس هم خانواده تقسیم کنید و لباس‌های غیر هم خانواده را باهم نشویید.

 

از نمک خوراکی استفاده کنید

در غذاها نمک به عنوان یک نگهدارنده استفاده می‌شود. در مورد لباس هم به همین صورت عمل می‌کند. اگر به درستی استفاده شود موجب تثبیت رنگ آن‌ها می‌شود. قبل از شستشو یک چهارم فنجان نمک یددار به لباس‌ها اضافه کنید. تا مانع از رنگ دادن لباس شود.

 

به طرز صحیح لباس را خشک کنید

اگر می‌خواهید رنگ لباس تثبیت شود بهتر است از خشک کن ماشین استفاده نکنید؛ سعی کنید آن‌ها را یا در حمام پهن کرده و یا به روش سنتی در معرض نور آفتاب قرار دهید. اگر مجبور به استفاده از خشک کن هستید آن را روی دور کند و بدون گرما تنظیم کنید. این کار گرمای برخورد شونده با لباس شما را محدود می‌کند و یادتان باشد که بلافاصله بعد از اتمام کار خشک کن، لباس‌ها را روی طناب در معرض نور آفتاب قرار دهید.

 

چرا برخی از الیاف رنگ می‌دهند؟

همه الیاف خوب نیستند و ممکن است بعد از تولید و اولین شستشو دچار رنگ رفتگی شوند. اما این الیاف کدامند و با آن‌ها باید چگونه رفتار کرد که دچار رنگ دادن لباس نشوند؟

تثبیت رنگ لباس و رنگ دادن لباس

 • رنگ دادن لباس می‌تواند به علت قرار گرفتن در معرض نور خوشید و یا محصولات شوینده قوی اتفاق بیافتد.
 • رنگ دادن لباس می‌تواند به خاطر ایجاد اصطکاک بین الیاف لباس و خیس بودن آن بیشتر شود.
 • رنگ دادن لباس می‌تواند به خاطر خسی کردن لباس در ماده شوینده قوی اتفاق بیافتد.

همه اتفاق‌هایی که در بالا به ان اشاره کردیم، می‌تواند به خاطر استفاده نادرست از لباس و شستشوی آن مخالف دستورات موجود در تگ لباس به وقوع بپیوندد.

 

چه نوع رنگ دادنی قابل کنترل نیست؟

نکته مهمی که باید در این بخش مدنظر قرار دهید این است که، اگر رنگ دادن لباس به یکی از دلایل زیر برایتان رخ داد، باید بدانید که کنترل آن در اختیار شما نخواهد بود. با چی بپوشم همراه باشید.

تثبیت رنگ لباس و رنگ دادن لباس

 • رنگ کردن نادرست در هنگام تولید و یا کیفیت پایین رنگ کردن.
 • استفاده از روش نادرست برای رنگ کردن همه الیاف (همه الیاف با یک روش رنگ نمی‌شوند)
 • باقی مانده مقداری از رنگ، هنگام فرایند رنگ کردن لباس که معمولا بخاطر خوب خیس نخوردن هنگام تولید است
 • هنگام رنگ کردن لباس توسط تولید کننده لباس از تثبیت کننده استفاده نشده باشد.

 

چه نوع رنگ دادنی قابل کنترل است؟

می‌توان به کمک برخی از روش‌ها تثبیت رنگ لباس لباس را ایجاد کرد و مانع از رنگ دادن آن شد؛ اما توجه داشته باشید که باید مطابق روش زیر این کار را انجام دهید. با چی بپوشم همراه باشید.

تثبیت رنگ لباس و رنگ دادن لباس

از آب سرد استفاده کنید

شستن لباس در آب داغ باعث از بین رفتن ثبیت کننده رنگ لباس شده و به ترتیب باعث رنگ دادن لباس خواهد شد. بنابراین بهتر است هنگام شستشوی از آب سرد استفاده کنید.

 

از شوینده قوی استفاده نکنید

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که با چنگ زدن پیاپی و همچنین استفاده از شوینده‌های قوی می‌توانیم لباس را تمیز کنیم. اما اینکار باعث آسیب رساندن به الیاف پارچه شده و آن را زودتر کهنه می‌کند.

از شوینده قوی استفاده نکنید

نور خورشید همیشه خوب نیست

بسیاری به گمان اینکه نور خورشید باعث ضد عفونی کردن لباس و همچنین درخشان کردن آن می‌شود، لباس‌ها را در برابر نور مستقیم خورشید قرار می‌دهند که باید بگوییم این نور می‌تواند باعث رنگ پریدگی لباس شود.

 

قبل پوشیدن لباس را بشویید

البته این نکته برای تمام الیاف و لباس‌ها نیست. اما برای شلوار جین و انواع جین‌ها توصیه می‌شود قبل از پوشیدن لباس آن را با آب سرد به خوبی بشویید تا باعث تثبیت رنگ لباس شود.

 

توصیه برای لباس‌هایی که رنگ می‌دهند

تثبیت رنگ لباس و رنگ دادن لباس

 • قبل از شستن لباس توسط شوینده حتما یک بخش کوچک لباس را با آن تست کنید تا مطمئن شوید.
 • لباس‌هایی که قبلا رنگ داده و رنگ پریده شدند را به صورت دستی بشویید.
 • لباس‌هایی که احتمال آن می‌رود رنگ پس دهند، مانند انواع جین را باهم بشویید.
 • برای تثبیت رنگ لباس از آب سرد استفاده کنید.
 • فقط لباس‌های هم خانواده و هم رنگ را درون ماشین قرار دهید.

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شما

فروش مشکین شوی تاژ – بنکداری و پخش مواد غذایی در تاریخ 21 فوریه 2021

[…] شوی تاژ باعت تثبیت رنگ لباس های تیره و مشکی می […]ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :