پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

اسکاتلند  واحدی سیاسی است در شمال غرب اروپا که یک ‌سوم شمالی بریتانیای کبیر را دربر می‌ گیرد. اسکاتلند دومین کشور بزرگ بریتانیاست که از انگلستان کوچکتر است ولی به لحاظ وسعت و جمعیت آن از مجموع ولز و ایرلند شمالی بیشتر است. اسکاتلند ۵ میلیون و ۳۳۰ هزار نفر جمعیت دارد. یعنی حدود ۸٫۳ درصد از جمعیت بریتانیا در اسکاتلند زندگی می‌کنند. در این مقاله می خواهیم به پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند بپردازیم.

پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

اسکاتلندی ها در طول قرن ها همیشه به دنبال استقلال از بریتانیا بوده اند و این مساله باعث شده است تا بر فرهنگ خاص و محلی خود تاکید داشته باشند که پوشش و لباس سنتی اسکاتلند نیز یکی از شاخصه های فرهنگی آن است که در این مدت دوام داشته و از بین نرفته است و اسکاتلندی ها هم مانند دیگر کشورها پوشش طرح و رنگ های منحصر به فردی در لباس های خود استفاده می کنند.

پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

تارتان نام طرح پارچه های اسکاتلندی است که برای دوخت لباس های سنتی از آن استفاده می شود و قدمتی بیش از هزار سال دارد. این طرح از خطوط افقی و  عمودی تشکیل شده که رنگ های مختلفی دارند.از قرن 18 میلادی این پارچه مورد توجه قرار گرفت.

پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

کیلت دامن اسکاتلندی است که از قرن 16 میلادی در میان مردان اسکاتلندی رواج یافت و امروزه در مراسم و جشن های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

تروز نوعی شلوار چهارخانه است که از سال 1538 توسط مردان مورد استفاده قرار می گرفته است.

اسپورن کیسه ای است که به عنوان جیب یا کیف روی دامن بسته می شود. این کیسه که از چرم و پوست حیوانات بود به لباس رسمیت می بخشید.

پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

 بالمورال نیز نوعی کلاه سنتی مردان اسکاتلندی است که در رنگ های قرمز و مشک با طرح چهارخانه تولید می شود.

پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

پوشش زنان اسکاتلندی

برخلاف پوشش مردان،پوشش زنان اسکاتلندی تفاوت زیادی با همسایگان انگلیسی و ایرلندی خود ندارد. آریساد لباس سنتی زنان که با پارچه طرح اسکاتلندی و نوارهای کوچک مشکی،آبی و قرمز دوخته می شود. بر روی این لباس بلند سگکی از نقره یا برنج بر اساس موقعیت اجتماعی شخص نصب می شد. برای دوخت این لباس به غیر از پارچه تارتان از پارچه های ساده استفاده می شود.

پوشش و لباس سنتی مردم اسکاتلند

مطالب مرتبط:

1- لباس قاسم آبادی لباس محلی مردم گیلان

2- تاج گل سر رسمی اوکراینی

3- چاروق پاپوش سنتی ایرانیدیدگاه شما

تنها در تاریخ 10 سپتامبر 2017

چقدر این پارچه قرمزشان شبیه به ملافه مخصوص گیلانیا به اسم چادر شوء است !ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :