زیباترین شال و روسری‌هایی که بازیگران زن ایرانی تاکنون سر کرده‌اند!

قرن‌ها از آن زمانی گذشته که مردم از روسری برای محافظت موها در برابر سرما یا نور خورشید استفاده می‌کردند. حالا دیگر روسری در سراسر جهان به عنوان اکسسوری مورد استفاده می‌گیرد. در کشور ما که اسلام به عنوان دین رسمی پذیرفته و شناخته می‌شود، اصلی‌ترین کاربرد روسری حفظ حجاب است و البته همچنان اکسسوری هم به حساب می‌آید و در انتخاب آن دقت زیادی به کار برده می‌شود. در این مطلب به چند نمونه از روسری‌های متفاوت و زیبای بازیگران می‌پردازیم.

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

مرجانه گلچین و روسری ترکمن

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

 

مرجانه گلچین سال گذشته به مناسبت شب یلدا عکسی در صفحه اینستاگرامش قرار داد. او در این عکس روسری ترکمن بزرگی با زمینه مشکی سرش کرده بود که گلهای رنگارنگ حاشیه آن توجه را جلب می‌کرد. این نوع روسری‌ها وقتی بخواهید استایل وینتیج و یا حتی بوهو داشته باشید می‌توانند یکی از انتخاب‌ها باشند. به نظر می‌رسد عرض روسری یا چارقد ترکمنی مرجانه در اندازه کلاسیک آن یعنی حدود 150 سانتی‌متر باشد. این نوع روسری یکی از پوشش‌های خاص اقوام ترکمن است که طی سالیان اگرچه کم و زیاد ولی همچنان طرفدارانش را حفظ کرده و در سال‌های اخیر بنا به تقاضای بازار در اندازه‌های کوچکتر یعنی در عرض 60 و 90 هم تولید می‌شود.

شبنم مقدم هم در اینستاگرامش درباره روسری ترکمنی نوشت:این چارقدِ بهاری…یادگارِ ترکمن صحراست…بیش از بیست سال پیش،از بندرِ ترکمن خریدمش…و هر بار سر می کنم…بی اختیار یاد ِ دختران دشت ،دختران انتظار ِ شاملو می افتم… صدای خستهء شاعر توی سرم می پیچد …”دخترانِ امید های تنگ…در دشتِ مه زده…دخترانِ شرم ،شبنم ،افتادگی ،رمه…از زخمّ قلبِ آبائی ،در سینهء کدامِ شما خون چکیده است؟…”

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

طرح‌های این روسری‌ها که در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود پر از گل در قسمت حاشیه است و ریشه‌هایی هم دور تا دور آنها دوخته می‌شود که به آنها «پورچیک» می‌گویند. این روسری‌ها اغلب پشمی و نخی هستند و سُر نمی‌خورند. از آنجا که در مراحل تولید و مخصوصا چاپ روی روسری‌های ترکمن مشکلاتی پیش آمد در یک بازه زمانی تولید آنها در ایران کم شد و کشورهای ترکیه و ایتالیا روسری‌های شبیه چارقد ترکمنی تولید کردند و حتی در ایران به فروش رساندند.

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

جالب است بدانید اوکراینی‌ها و روس‌ها هم روسری‌های سنتی بزرگی خیلی شبیه به همین روسری‌های ترکمنی دارند که اغلب برای عید پاک به هم می‌دهند.

خط نستعلیق روسری لیندا در جام جهانی

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

روسری و شال‌های با خط نستعلیق و شکسته نستعلیق مخصوصا اگر مثل روسری لیندا کیانی مناسبتی باشند جالب و جذابند. لیندا در سال 2018 میلادی در جریان رقابت‌های گروه B جام جهانی فوتبال که بازی ایران و پرتغال انجام می‌شد در ورزشگاه موردوویای سارانسک روسیه با این روسیه ویژه‌اش جاضر شد تا به تماشای بازی و تشویق تیم ملی بپردازد. نکته مورد توجه دیگر روسری او رنگ‌های پرچم ایران هم بود.

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

نعیمه نظام‌دوست هم حدود دو سال قبل در یک چالش عکس سیاه و سفید شرکت کرده بود که او هم در این چالش روسری جذابی با خطوط فراوان و درهم نستعلیق سر کرده بود.

شبی که ماه کامل شد؛ با روسری رنگی الناز

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

الناز شاکر دوست در سال 2019 عکسی را برای نمایش فیلم «شبی که ماه کامل شد» در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. حتما اگر شال سه رنگی که الناز سرکرده با لباس دیگری پوشیده می‌شد تا این اندازه زیبا به نظر نمی‌آمد ولی الناز و به احتمال فراوان استایلیست‌های او ترکیب رنگ و سایه‌های ملایم و دلنشینی از کنار هم قرار دادن مانتو، کیف و البته آستین‌های بلوز او به وجود آوردند که رنگ همگی آنها مطابق با سه رنگ شالش انتخاب شده بودند.

شهرزاد کمال‌زاده و سربند گُلوَنی

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

شهرزاد کمال‌زاده حدود سه سال قبل عکسی در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد که او را با پوشش‌ِسر متفاوتی نشان می‌داد. در واقع استایلیست شهرزاد نوعی سربند برای او طراحی کرده بود که خیلی شبیه به گُلوَنی بود. گلونی به همان روسری زنان لک و کرد و لر می‌گویند که حدود 3000 سال قدمت دارد و ریشه آن به اجداد اقوام لر می‌رسد. زنان لر و لک در مراسم شادی از گلونی استفاده می‌کردند اما مردان هم از دوره قاجار به بعد از استفاده‌کنندگان گلونی شدند.

لاله مرزبان، بازیگر فیلم «بی‌همه چیز»، برای حضور در اکران این فیلم روسری وینتیج انتخاب کرد. با اینکه این روسری چندان متفاوت به نظر نمی‌رسد ولی هم اندازه آن و هم طرح خال خالی‌اش که اتفاقا لاله کلاسیک‌ترین رنگ آن یعنی سیاه و سفید را انتخاب کرده، از طرح‌های مربوط به استایل وینتیج است. این طرح چه برای روسری و چه برای لباس همیشه طرفداران خاص خود را داشته باشد و ظاهر شما را متفاوت می‌‌کند.

کلاه حجاب مهتاب و سحر

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

حالا که بحث روسری و شال مطرح است بد نیست یک سری هم به کلاه حجاب هم بزنیم که مثل آن دوتا هم در زیبایی ظاهر تأثیرگذار است و هم  موها را می‌پوشاند.سحر دولت شاهی در مراسم کن از همین مدل سرپوش استفاده کرده بود.

زیباترین شال و روسری‌های بازیگران زن ایرانی

مهتاب کرامتی هم در مراسم پریوه «Prive» در سال 2019 که در پاریس برگزار شد، از  کلاه حجاب استفاده کرد. مهتاب که به عنوان سفیر حسن نیت یونیسف در ایران شناخته می‌شود به دعوت جورجیو آرمانی در این مراسم شرکت کرده بود.کرامتی به عنوان نماینده برند آرمانی در ایران شناخته می‌شود. سونیا معین هم یکی از طراحان و استایلیست‌های آرمانی است که به شکل تخصصی در زمینه طراحی کلاههای حجاب به فعالیت مشغول است و طراحی کلاه مهتاب هم کار او بوده. تفاوت پریوه با بقیه شوهای آرمانی در این است که تمام لباس‌های پریوه توسط شخص جورجیو آرمانی طراحی می‌شوند. این مراسم دو بار در سال برگزار می‌شود.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :