بدون اتو چروک را از روی لباس‌ها محو کنید!

0

متاسفانه هرچقدر هم فرد خوشتیپی باشید، اگر لباس‌تان چروک باشد، شلخته به نظر می‌رسید و جلوه و زیبایی لباس‌تان آنطور که باید دیده نمی‌شود. اما لازم نیست نگران این موضوع باشید. حتی اگر یک اتو در خانه یا در دسترس ندارید، می‌توانید به راحتی با چند روش سریع، چروک‌های لباس خود را از بین ببرید. در ادامه این مطلب، طرز ساخت یک اتوی فوری و همچنین، راه‌های کاربردی برای از بین بردن چروک لباس بدون اتو را به شما آموزش می‌دهیم. با چی بپوشم همراه باشید!

 

استفاده از روش‌های جایگزین برای از بین بردن چروک لباس

به طور کلی، اگر می‌خواهید بدون کمک گرفتن از یک اتو چروک‌های لباس خود را صاف کنید، برای مدت ۱۵ دقیقه، لباس‌تان را همراه با یک تکه یخ و دمای متوسط در دستگاه خشک‌کن بیاندازید. وقتی که این تکه یخ ذوب می‌شود، بخار تولید میکند و این بخار به صاف شدن چروک‌های لباس شما کمک می‌کند. یک راه ساده دیگر این است که هنگام دوش گرفتن با آب گرم، در حمام را ببندید که بخار آب به بیرون درز نکند. سپس لباس‌تان را در حمام آویزان کنید که تا به کمک بخار آب، چروک‌های آن صاف شوند.

استفاده از یخ برای از بین بردن چروک لباس

یکی از بهترین روش‌های خشک کردن لباس برای اینکه میزان چروک‌ها زیاد نشود، خشک کردن با دستگاه خشک‌کن است. در ابتدا، دمای خشک‌کن را روی درجه متوسط تنظیم کرده، و سپس لباس را برای مدت ۱۵ دقیقه خشک کنید. بلافاصله بعد از اینکه لباس‌ها را از خشک‌کن خارج کردید، آنها را کاملا صاف روی بند رخت آویزان کنید تا چروک‌های آنها به طور کامل باز شوند. همچنین می‌توانید بلافاصله آن‌ها را بپوشید تا چروک نشوند. اگر اجازه بدهید لباس‌هایتان برای مدت خیلی زیادی پس از تمام شدن چرخه در دستگاه خشک‌کن باقی بمانند، یا آن‌ها را مچاله کنید و درون یک سبد رخت بیاندازید، به احتمال زیاد بسیار چروک می‌شوند.

یک راه حل عجیب و کاربردی دیگر این است که برای مدت ۱۵ دقیقه، لباس‌های خود را همراه با یک تکه یخ درون دستگاه خشک‌کن بیاندازید. وقتی که این تکه یخ ذوب می‌شود، بخار تولید می‌کند و این بخار به صاف شدن چروک‌های لباس شما کمک می‌کند.

همچنین می‌توانید به جای یک تکه یخ، یک جوراب خیس همراه با لباس‌ها درون دستگاه خشک‌کن بیاندازید. یا قبل از خشک کردن، روی لباس‌ها آب اسپری کنید تا مرطوب شوند.

بدون اتو چروک را از روی لباس‌ها محو کنید!

لباس‌های چروک خود را در حمام آویزان کنید

یک راه ساده و سریع دیگر که خیلی از افراد تا به حال آن را امتحان کرده و نتیجه گرفته‌اند، این است که با آب داغ دوش بگیرید، و هنگام دوش گرفتن لباس‌تان را در حمام آویزان کنید که تا به کمک بخار آب، چروک‌های آن صاف شوند. تنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا بخار آب داغ تمام چروک‌های لباس شما را صاف کند.

فقط در هنگام باز کردن دوش آب داغ حواستان را جمع کنید؛ سر دوش را به گونه‌ای تنظیم کنید که به سمت لباس‌ها نباشد و آنها را خیس نکنند. همچنین، میله پرده حمام را چک کنید و مطمئن شوید که کثیف نباشد و روی لباس‌هایتان لک نیندازد. می‌توانید لباس‌ها را روی خود میله آویزان کنید، یا آن‌ها را با استفاده از یک چوب لباسی به میله حمام آویزان کنید.

تا جایی که می‌توانید، لباس‌های خود نزدیک به بخار آب داغ آویزان کنید تا حدی که خیس نشوند. اگر آن‌ها را خیلی دور آویزان کنید، چروک‌هایشان به درستی از بین نمیروند. همچنین، برای جلوگیری از هدر رفتن آب، سعی کنید زمانی لباس‌هایتان را در حمام آویزان کنید که خودتان هم در حال دوش گرفتن هستید.

بدون اتو چروک را از روی لباس ها محو کنید!

از یک اسپری صاف‌کننده چروک لباس استفاده کنید

معمولا تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپر مارکت‌های بزرگ اسپری صاف‌کننده چروک لباس می‌فروشند. برای اینکه بتوانید از این اسپری استفاده کنید و به وسیله آن چروک‌های لباس‌های خود را از بین ببرید، لباس‌هایتان باید به اندازه کافی مرطوب باشند. لباس را در دست‌تان به سمت بالا بگیرید و روی آن اسپری بزنید. سپس به آرامی با دستان خود پارچه لباس را بکشید تا چروک‌های آن از بین بروند.

 

روش استفاده از اسپری صاف کننده چروک لباس

اسپری‌های صاف‌کننده چروک لباس معمولا روی لباس‌هایی که جنس پارچه‌شان نخی است بهتر است جواب می‌دهند. به هیچ وجه از این اسپری‌ها روی لباس‌هایی که یک پارچه لطیف و حساس مثل ابریشم دارند استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود روی پارچه لباس شما لک ایجاد شود. یادتان باشد قبل از استفاده از اسپری‌های صاف‌کننده چروک، ابتدا آن را روی یک قسمت کوچک لباس امتحان کنید و مطمئن شوید به پارچه لباس آسیبی نمی‌رساند. سپس می‌توانید آن را روی تمام قسمت‌های لباس بزنید.

پس از اینکه محلول را روی لباس خود اسپری کردید، بهتر است لباس را از جایی آویزان کنید تا کامل خشک شود. همچنین، حواستان باشد که برای استفاده از اسپری صاف‌کننده چروک، لباس‌ها باید مرطوب باشند نه خیس. اگر لباس‌ها را کاملا خیس کنید به احتمال زیاد از این اسپری نتیجه خوبی نمی‌گیرید. می‌توانید برای گرفتن نتیجه بهتر، لباس‌ها را در بیرون از خانه و زیر نور آفتاب آویزان کنید. البته این کار برای لباس‌های سفید مناسب است؛ چون نور آفتاب به مرور رنگ لباس را از بین می‌برد.

بدون اتو چروک را از روی لباس ها محو کنید!

طرز ساخت یک اتوی فوری در خانه

استفاده از سطح زیرین یک ماهیتابه داغ

در یک ماهیتابه کوچک کمی آب بریزید و بگذارید جوش بیاید. پس از اینکه ماهیتابه داغ شد، آب درون آن را خالی کرده، و از سطح زیرینش به عنوان یک اتوی لباس استفاده کنید. بدی این روش این است که باید خیلی مراقب باشید که خودتان و لباس‌تان را نسوزانید! همچنین، سطح آن گرد است، داغی آن پایدار نیست و به سرعت هم سرد می‌شود. با تمام این حرف‌ها، این روش آسان به شما کمک می‌کند چروک‌های لباستان را به سرعت صاف کنید، و بهتر از این است که مجبور شوید لباس چروک بپوشید.

بدون اتو چروک را از روی لباس ها محو کنید!

از اتوی مو به جای اتوی لباس استفاده کنید

درست است که از اتوی مو برای صاف کردن مو استفاده می‌کنیم، اما این بدین معنا نیست نمی‌توان از آن به عنوان اتوی لباس هم استفاده کرد! شما به راحتی می‌توانید برای اتو کردن بخش‌های کوچک لباس مثل یقه یا آستین، از یک اتوی مو استفاده کنید؛ قسمت‌هایی که معمولا اتو کردنشان با اتوی لباس به این راحتی‌ها نیست.  مزیت این روش این است که چون اتوی مو دو طرفه است و لباس در بین دو سطح آن قرار می‌گیرد، بهتر اتو می‌شود.

در ابتدا، اتوی مو را به طور کامل تمیز کنید. چون اگر محصولاتی مثل موس یا اسپری مو روی آن باقی مانده باشد، لباس شما را کثیف می‌کند. همچنین، حواستان باشد که اتوی مو را به مدت یا شدت زیاد روی لباس فشار ندهید چون ممکن است لباس‌تان را بسوزاند. از اتوی مویی که سطح گرد و برآمده دارد هم هرگز استفاده نکنید.

بدون اتو چروک را از روی لباس ها محو کنید!

روش‌های دیگر برای از بین بردن چروک لباس 

از یک سشوار استفاده کنید

برای اینکه بتوانید از سشوار برای صاف کردن چروک لباس استفاده کنید، باید ابتدا پارچه لباس را کمی مرطوب کنید. (حواستان باشد که آن را خیس نکنید) می‌توانید کمی آب درون یک بطری اسپری بریزید و آن را به سطح لباس اسپری کنید. سپس دمای سشوار را روی کمترین حالت ممکن تنظیم کنید. اگر سشوارتان یک سر باریک پلاستیکی داشته باشد هم بهتر است.

سشوار را حدودا ۲۰ یا ۳۰ سانتی‌متر دورتر از لباس نگه دارید که پارچه آن نسوزد یا آسیب نبیند. می‌توانید برای راحتی بیشتر، لباس را یک جا آویزان کنید، ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر از آن فاصله بگیرید و سپس سشوار را رو به آن بگیرید.

بدون اتو چروک را از روی لباس ها محو کنید!

 

لباس‌ها را درست تا کنید

اگر در شرایطی قرار داشتید که هیچ وسیله گرم‌کننده‌ای در دسترس‌تان نبود، می‌توانید لباس خود را به صورت گرد تا کنید. کافیست لباس چروک را سفت تا کنید؛ شبیه یک ساندویچ هات‌داگ! سپس برای مدت ۱ ساعت آن را زیر یک جسم صاف و سنگین مثل فرش قرار دهید. وقتی لباس را باز کنید می‌بینید که چروک‌های آن تا حد زیادی صاف شده‌اند.

همچنین، می‌توانید لباس چروک را روی یک سطح صاف پهن کنید، سپس یک حوله حمام یا یک حوله کاغذی را کمی مرطوب کرده و روی قسمت‌هایی از لباس که چروک دارند قرار داده و محکم فشار دهید. سپس صبر کنید تا لباس به طور کامل خشک شود.

این روش‌ها معمولا نسبت به روش‌های عادی کمی بیشتر زمان می‌برند، اما برای زمان‌هایی که عجله دارید و راه دیگری ندارید مناسب هستند.

بدون اتو چروک را از روی لباس ها محو کنید!

 

از یک کتری چای استفاده کنید

همانطور که در قسمت‌های بالاتر هم گفتیم، بخار آب داغ، چروک‌های لباس را به طور کامل از بین می‌برد. به همین دلیل اگر هیچ وسیله دیگری در دسترس ندارید، می‌توانید یک کتری را پر آب کرده و بگذارید بجوشد. پس از اینکه کتری بخار کرد، آن را حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر دورتر از لباس خود بگیرید تا چروک‌ها از طریق بخار آب داغ باز شوند. یادتان باشد که نباید کتری را زیاد به لباس نزدیک کنید، چون ممکن است بسوزد یا صدمه ببیند.

یکی از مزایای این روش این است که شما بعد از آن می‌توانید یک فنجان چای هم بنوشید و خستگی در کنید! این روش برای صاف کردن چروک قسمت‌هایی از لباس که به سختی اتو می‌شوند بسیار مناسب است. البته اگر لباس‌تان بزرگ است و تعداد چروک‌های آن هم زیاد است، بهتر است برای صاف کردن چروک‌ها از روش «آویزان کردن لباس در حمام» که در قسمت‌های بالاتر توضیح دادیم استفاده کنید.

بدون اتو چروک را از روی لباس ها محو کنید!

 

مطالب مرتبط:

۱- اصول اتو کشیدن

۲- اتو کردن پیراهن مردانه در ۷ گام

۳- انتخاب کت و شلوار مردانه

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 13 فوریه 2019

عالی بود
مرسی ازتونارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :