مصی روشن در
1,245

اسطوره خوش‌پوشی که بعد از مرگ هم خوش‌پوش است!

اسطوره خوش‌پوشی که بعد از مرگ هم خوش‌پوش است!

اگر بارها سبک لباس پوشیدن دایانا از دهه هشتاد  تا به امروز مورد توجه قرار گرفته به این خاطر است که پرنسس استایل خود را نه فقط با کاری که انجام می‌داد یا متناسب با کسی که با او ملاقات داشت بلکه با احساسش مطابقت می‌داد. همان‌طور که پاتریک جفسون، مشاور خصوصی، منشی خصوصی و رئیس دفتر او گفته، وقتی نوبت به لباس دایانا می‌رسید «همیشه یک پیام وجود داشت.» حالا ما می‌خواهیم ببینیم از چه زمانی دایانا در سبک لباس پوشیدن خودش به این موارد توجه کرد و چطور استایل او تغییراتی پیدا کرد و بعد ماندگار شد.

single_content ad banner

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

دایانا و پرنس چارلز درست زمانی که فضای رسانه‌ای جهانی در حال انفجار بود، شروع به قرار گذاشتن کردند. ظهور پوشش خبری شبکه‌های کابلی و روزهای اولیه مجلاتی با محوریت افراد مشهور بود که به بقیه جهان اجازه داد تا روابط آنها را در زمان واقعی دنبال کنند.

توجه وسواسی و دیوانه‌وار دایانا

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

عکاسان دایانا را کمی بعد از شروع قرار ملاقات با چارلز پیدا کردند و در طول زندگی‌ مدام تحت تعقیبش قرار دادند. طرفداران در سراسر جهان به شدت به هر حرکت او علاقه‌مند بودند. چارلز در نامه‌ای به یکی از دوستانش درباره تور سلطنتی استرالیا در سال 1983، جایی که ده‌ها هزار نفر حضور داشتند، درباره تأثیری که ممکن بود توجه زیاد بر دیانا داشته باشد، نوشت: «چطور کسی می‌تواند با این‌همه در چشم بودن کنار بیاید. مخصوصا یک دختر جوان 21 ساله. نمی‌دانم باید انتظار داشته باشیم که از این همه توجه وسواسی و دیوانه‌وار سالم بیرون بیاید؟»

دیدار عاشقانه با بلوز بافتنی قرمز

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

لیدی دایانا اسپنسر 19 ساله قبل از ازدواج که او را به مشهورترین شاهزاده خانم روی کره زمین تبدیل می‌کرد با لباس بافتنی به مسابقه چوگان نامزدش رفت. آن روزها تابستان سال 1981 و جهان متوجه همسر پادشاه آینده انگلیس بود. دایانا یک بلوز بافتنی قرمز با طرح گوسفند‌های سفید به تن کرده بود.او در یکی از عکس‌های آن روز روی کاپوت ماشینی نشسته و بدون شک از حضوردوربین‌ها و پاپاراتزی‌ها آگاه بود چون پاپاراتزی‌ها ماه‌ها می‌شد که او را تعقیب می‌کردند. اما در آن لحظات به نظر می رسید که تمایلی به نمایش و ژست گرفتن برای آنها ندارد.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

در لباس آن روز دایانا، یک گوسفند سیاه تنها بین گله‌ای سفید جلب توجه می‌کرد. غیرممکن است بفهمیم دایانا وقتی اولین بار آن را پوشید چه منظوری داشت. آیا این نشانه تردید در مورد ازدواج آینده او بود؟ یا فقط زنی جوان بود که فکر می‌کرد بلوز پشمی با طرح گوسفند بامزه و خنده‌دار به نظر می‌رسد؟ فقط می‌دانیم در آن روز تقریبا هیچ علامتی وجود نداشت که نشان بدهد او تبدیل به یکی از شیک‌ترین چهره‌های قرن بیستم خواهد شد.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

پرنسس دایانا دوباره در ماه ژوئن سال 1983 بلوز بافتنی با همان طرح پوشید. اما همان بلوز دو سال قبل نبود. در واقع به همان سبک بود ولی همان لباس نبود. تفاوت‌ قابل توجهی در طرح وجود داشت از جمله بینی گوسفند سیاه در اولی به سمت چپ و در دومی به سمت راست است. نمی‎‌دانیم کاهش وزن چشمگیر او بین این دو سال به این معنی بود که خودش به تغییر سایز فکر می‌کرده یا نه؟ به هر حال دلیل او برای دو بار پوشیدن بلوزی با طرح یکسان هر چه باشد، باعث می شود که به پیام عمدی احتمالی او فکر کنیم و این نقطه شروعی باشد برای اینکه لباس‌های دایانا مورد توجه قرار بگیرند.

دایانا و جذابیت یک مدل خیره کننده

دایانا با قد حدود 175 سانتی‌متر و اندامی لاغر شبیه به مدل‌ها بود و با لباس‌هایی که می‌پوشید جذاب و خیره کننده می‌شد. به سرعت هم ژست‌های مختلف را یاد گرفت. یک لحظه چانه‌اش پایین و به پهلو می‌شد، لحظه‌ای بعد با چشم‌های آبی درشتش به بالا نگاه می‌کرد.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

به یک نفر لبخندی زیرکانه می‌زد. در زمان نامزدی میان جمعیت می‌رفت و غریبه‌ها را مشتاقانه در آغوش می‌گرفت. او بیانگر، احساسی و در دسترس بود. در واقع ویژگی‌هایی که خانواده سلطنتی نداشتند یا از آن استفاده نکرده بودند.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

دیانا زمانی که با چارلز ازدواج کرد فقط بیست سال داشت و موقع مرگ سی و شش ساله بود که از یک دختر اشرافی ناشناخته به مشهورترین زن جهان تبدیل شده بود. در این زمان کوتاه او مراحل مختلف پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. در عکس‌های اولیه متانت و احساسات در چهره‌اش دیده می‌شد. دختری جوان عاشق که با لباس‌هایی در رنگ‌های پاستلی زیبا و سرزنده دیده می‌شد.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

ولی وقتی از سرگرم بودن پرنس چارلز با زنی دیگر خبردار شد با رنگ‌های جسورانه و لباس‌های طرح‌دار که به نظر می‌رسید فریاد می‌زدند: « به من نگاه کن!» بی‌پرواتر به نظر می‌رسید.دایانا وقتی فهمید ازدواجش از هم خواهد پاشید، به نظر می‌رسید لباس‌های قبلی‌اش را کنار گذاشته باشد. ظاهر جدی او روی کت و شلوار، کت و دامن و لباس‌های ساده‌تر متمرکزشد.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

لباس‌های کوتاه در شب و شلوارک دوچرخه‌سواری

اما دایانا بعد از طلاق با لباس‌های کوتاه در شب و شلوارک دوچرخه‌سواری در باشگاه ظاهر شد. و چند ماهی بعد از این ماجرا روی سبک فردی‌تری تمرکز کرد که نشان دهنده استقلال و آزادی جدید او بود.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

دایانا نقش خودش را به عنوان یک نماد مد درک می کرد و می‌دانست هر چیزی که می پوشد هر اکسسوری جدید و تغییر مدل مو، مورد بررسی قرار می گرفت.

لباس انتقام دایانا

دایانا در سال‌های پایانی زندگی‌اش که می‌خواست تمرکز روی فعالیت‌های بشردوستانه‌اش باشد، لباس‌هایش را به حراج گذاشت. در واقع او چند ماه قبل از مرگش به اصطلاح کمد لباسش را سر و سامانی داد و خیلی از لباس‌های مهم و تعیین‌کننده‌اش را به حراج گذاشت از جمله لباس مخمل آبی ویکتور ادلشتاین که موقع رقصیدن با جان تراولتا در کاخ سفید پوشیده بود.

مشهورترین موقعیت مربوط به سبک لباس پوشیدن دایانا به تابستان 1994 برمی‌گردد. شبی که مستندی پخش شد که در آن چارلز تأییدی مبهم اما قطعی داد که به دایانا خیانت کرده است. از او پرسیده شد: « آیا از زمان سوگند ازدواج سعی کردید نسبت به همسرتان وفادار و محترم باشید؟» چارلز جواب داد: «بله» مصاحبه کننده به شاهزاده فشار آورد.

چارلز گفت: «بله، قطعاً. تا زمانی که به شکلی جبران‌ناپذیر این پیمان شکسته شد هر دوی ما تلاش کردیم.» قرار بود دیانا آن شب در یک مراسم جشن ظاهر شود اما لباس از پیش برنامه ریزی شده خود را با یک لباس مشکی تا بالای زانو عوض کرد. این لباس که حالا به «لباس انتقام» معروف است، کوتاه، تنگ و جذاب بود.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

ما سه نفر بودیم

یک سال بعد دایانا در یک برنامه ویژه تلویزیونی ظاهر شد و درباره ازدواجش با پرنس چارلز و خیانت او گفت: «ما سه نفر در این ازدواج بودیم. پس کمی شلوغ بود.» دایانا برای این مصاحبه چشم‌های آبی و درشتش را با خط چشم سیاه و سنگین آرایش کرده بود و هر بار که برای پاسخ به سؤالی نگاه می‌کرد، ماجراهای زندگی مشترک او سنگین‌تر و غمگین‌تر جلوه می‌کرد.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

این باعث شد که اعتراف خود او به خیانت موجه احساس شود. دیانا در آن زمان ظاهراً نمی خواست طلاق بگیرد. او راضی بود که زندگی جداگانه‌اش را ادامه دهد و عنوان خود را حفظ کند. اما این مصاحبه سرنوشت او را هم عوض کرد و ملکه از این زوج خواست که جدا بشوند.

شاهزاده خانمی با لباس‌های شگفت‌انگیز

نسل جوان اهل مد، علاقه به دایانا را با اطلاع از هر رسوایی یا طلاق او از دست نمی‌دهند . آنها کمی از ماجراهایش خبر دارند اما باز او او را دوست دارند. دایانا شاهزاده خانمی است که لباس‌های واقعاً شگفت‌انگیزی می‌پوشید، لباس‌هایی که بسیار جالب‌تر از لباس‌های خانواده سلطنتی جوان‌تر امروزی هستند.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

هارلینگ راس، مدیر برند سابق وبسایت مد که قبلا به عنوان Man Repeller شناخته می شد، با اشاره به شخصیت اصلی Sex and the City (که اتفاقاً یک سال پس از مرگ دایانا نمایش داده شد) گفت:« دیانا یک کری بردشاو غیرداستانی بود.»یکی از کارشناسان مد و رسانه درباره دایانا گفته: «او واقعاً اولین تأثیرگذار بزرگ رسانه‌های اجتماعی بود. من همیشه تصور می کنم اگر دایانا زنده بود چه اثری در شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام می‌گذاشت.»

لباس‌عروس با دنباله هفت و نیم متری

این شاهزاده خانم به خاطر پوشیدن لباس‌های زیبا از جمله لباس عروسی با دنباله هفت و نیم متری شهرت دارد.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

لباس مراقبت با گل‌های روشن زرد، خاکستری و صورتی

لباس مورد علاقه دایانا ه یک لباس روز آبی با الگوی گل‌های روشن زرد، خاکستری و صورتی بود. دایانا این لباس را لباس مراقبت خود می نامید و بارها و بارها آن را می پوشید.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

برندی با الهام از سبک لباس پوشیدن دایانا

جک ال. کارلسون که اخیرا برند Rowing Blazers را با الهام از استایل دیانا راه اندازی کرده، می گوید: «استایل او بسیار خاص خودش بود. او پیرو نبود. برعکس، کار خودش را می‌کرد و همه ما با تعجب نگاه می‌کردیم و سعی می‌کردیم به روش او ادامه دهیم.

ماندگاری استایل‌های پرنسس دایانا

در مورد برند Rowing Blazers بد نیست بدانید که یک برند پوشاک و لوازم جانبی آمریکایی است که توسط جک کارلسون، باستان شناس تحصیل کرده آکسفورد، عضو سابق تیم ملی قایقرانی ایالات متحده و دارنده مدال برنز قهرمانی جهان در سال 2017 تأسیس شده است.دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :