تحریریه چی بپوشم در
2,092

10 مدل کفشی که همه عاشقشان هستند، اما به سلامت آسیب می‌زنند؛ از پوشیدن این مدل‌ها بپرهیزید!

10 مدل کفشی که همه عاشقشان هستند، اما به سلامت آسیب می‌زنند؛ از پوشیدن این مدل‌ها بپرهیزید!

نه تنها کفش‌های شیک و مُد روز، بلکه بسیاری از مدل‌های رایج کفش هم در حقیقت غیرکاربردی هستند. خرید آن‌ها نه تنها هدر دادن پول است، بلکه می‌تواند مشکلاتی هم برای سلامتی ایجاد کند.

۱۰ مدل کفش پرطرفدار اما نامناسب

کتانی‌های سفید رنگ

برای خوب نگه داشتن ظاهر کتانی سفید رنگ باید دائماً لکه ها و گرد و خاک رویشان را تمیز کنید. و گرچه کاری عادی به نظر می رسد، اما تیز نگه داشتن کتانی ها سفید رنگ به آن سادگی که به نظر می رسد نیست. برخی کارشناسان توصیه می کنند به جای کفش های سفید رنگ از گزینه های کاربردی تری استفاده کنید.

کفش‌های ورنی

کفش های ورنی مستعد ساییدگی، پارگی و ترک برداشتن هستند. برای افزایش عمر این کفش ها توصیه ها سطح آن ها را با مرطوب کننده های مخصوص ورنی نرم کنید. یا می توانید از مدل های کفش مشابه غیر ورنی استفاده کنید.

صندل‌های بدون بند پشتی

صندل هایی که بند پشتی ندارند، تکیه گاه لازم را برای پاها فراهم نمی کنند. پوشیدن آن ها می تواند منجر به رگ به رگ شدن و متعاقباً التهاب تاندون ها شود.

یک گزینه ی بهتر می تواند صندل هایی باشد که بند پشتی دارند. این صندل ها ثبات بیشتری به پاها در هنگام را رفتن می دهند. پزشکان هم توصیه می کنند مدل هایی را انتخاب کنیید که کفی آن ها نه تنا در قسمت پنجه، بلکه در قسمت وسط پا هم انحنا داشته باشد.

صندل‌های بند مچی

صندل هایی که بند آن ها به دور مچ پا پیچیده می شود گرچه زیبا و شیک به نظر می رسند اما گاهی اصلاً راحت نیستند، چون پاها در آن ها کاملاً ثابت نمی مانند. این در حالی است که ثابت و محکم ماندن مچ پا اهمیت زیادی دارد، به خصوص اگر کفش پاشنه استه باشد.

کفش‌های لژدار

کفی سفت و سخت کفش های لژدار اغلب حرکت طبیعی پاها هنگام راه رفتن را مختل می کند. این وضعیت به ویژه زمانی می تواند مشکل ساز شود که قسمت پاشنه اختلاف ارتفاع خیلی زیادی با قسمت پنجه داشته باشد. این مسأله فشار مضاعفی به استخوان های کف پا وارد می کند.

برای کاهش فشار، به دنبال کفش هایی باشید که لژ باریکی دارند. این امر باعث کاهش فشار وارده بر کف پا می شود.

صندل‌های لژدار

صندل های لژدار بار دیگر مُد شده اند. و گرچه بسیاری برای تنوع زیاد این کفش ها هیجان زیادی دارند، اما خوب است که پیش از خرید آن ها بیشتر فکر کنید. حقیقت این است که این کفش ها می توانند باعث کمردرد و گاهی فرسودگی مفصل ها و حتی رفتن ناخن پا در گوشت شوند. بنابراین بهتر است از کفش هایی که پاشنه و لژ خیلی بلندی دارند، دوری کنید.

کفش‌های تابستانی پارچه‌ای

کفش های پارچه ای خیلی زود کثیف می شوند و شکل خود را از دست می دهند. صندل های پارچه ای نمونه ای از آن هستند. کارشناسان حتی توصیه می کنند این مدل کفش ها را یک سایز کوچک تر بگیرید، چون به مرور جا باز می کنند. این کفش ها می تواناند برای هوای گرم و تعطیلات مناسب باشند، اما مدل های چرمی آن گزینه ی مطمئن تری هستند.

کتانی‌های بزرگ و سنگین

بسیاری از مردم در تابستان از صندل استفاده می کنند. اما گاهی راه رفتن با کفش جلوبسته می تواند به همان اندازه راحت باشد.

نکته ی اصلی این است که آن ها را درست انتخاب کنید. برای مثال، بهتر است از کفش هایی که از جنس های مصنوعی و ضخیم یا ضد آب هستند، دوری کنید. این کفش ها گرچه می توانند در زمان باران پاها را از رطوبت بیرونی حفظ کنند، اما عرق پا را در خود نگه می دارند.

کفش‌های متالیک

گرچه کفش های متالیک مُد هستند و با هر لباسی خوب می شوند، اما پیش از خرید آن ها خوب است بیشتر فکر کنید. اول اینکه، چنین کفش هایی خیلی زود از مُد می افتند. و دوم اینکه، لایه ی رویی این کفش ها می تواند به راحتی با هر خراشی آسیب ببنید و به این ترتیب، کفش دیگر جذابیت خود را از دست دهد.

کفش‌های تزئینات دار

نگین، پولک و دیگر تزئینات مشابه اغلب پس از مدتی شروع به افتادن می کنند. این امر می تواند به ظاهر کفش لطمه بزند. اگر کماکان به دنبال کفشی خاص بودید، می تواند مدل هایی که رنگ شاداب تری دارند را امتحان کنید. مثل کتانی های رنگی که این روزها مُد هستند.

 

منبع: روزیاتو

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :