نگاهی به سیر تحولات استایل مونیکا بلوچی، بانوی جواهرات و پیراهن‌های مشکی

مونیکا بلوچی، مدل و بازیگر 58 ساله ایتالیایی از معدود هنرپیشه‌هایی است که استایلش پس از گذشت سال‌ها دستخوش تغییرات چندانی نشده است.  از میان سلبریتی‌هایی که پرچم ایتالیا را بالا برده‌اند، مونیکا یکی از محبوب‌ترین افراد است که مانند ظاهر جذاب و خاصش، کاراکتری لطیف و دلنشین دارد. او به نظر می‌رسد، ستاره جاودانه صنعت مد و سینما از آغاز حرفه خویش، نقاط قوت خود را به خوبی درک کرده است و یاد گرفته‌ است به شیوه‌ای مطلوب بر آن‌ها تاکید کند. در این مطلب نگاهی به سیر تحولات استایل مونیکا بلوچی در گذر زمان و همچنین زیباترین لباس‌های او پرداخته‌ایم.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

مونیکا بلوچی از دیروز تا امروز

از زمانی که مونیکا نظر فعالان صنعت مد و فشن را به سمت خود جلب کرد، مشخص شد این نوع فعالیت‌ها حکم دست گرمی را برای او دارد‌. حرفه اصلی او از سال ۱۹۹۱ آغاز شد و بازی افسانه‌ای خود در فیلم‌های متعددی ثابت کرد که توانایی بالایی دارد. او با سلیقه فردریکو فلینی و میکل آنجلو آنتونیونی وارد سینمای ایتالیا شد.

نقش‌های فراموش نشدنی او را در  فیلم‌های دراکولای برام استوکر، آپارتمان، تحت سوء ظن، مالنا، آستریکس و اوبلیکس – ماموریت کلئوپاترا، ماتریکس، شور مسیح، برادران گریم و جادوگر افسونگر، شگفتی‌ها و در آخر با اولین باند دختر در تاریخ با بازی در فیلم جیمز باند 007 به پایان رسید.

قرار ملاقات‌های ویژه، کارگردانان بزرگ سینما و رویدادهای مد سبب شد که‌ در یک گردبادی از موفقیت‌های غرق شود و تمام توجه اصحاب مد و رسانه را روی فرش قرمز تنها به خود معطوف کند.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

استایلی که امضای بلوچی دارد!

مونیکا بلوچی کسی است که با زیبایی و امضای استایل خود در صنعت مد و فشن جاودانه و بی رقیب شده است. عناصر امضای استایل او عبارتند از:

  1. لباس مشکی بلند با بالاتنه تاپ با بندهای ظریف
  2. لباس شب با یقه وی شکل
  3. کت و شلوار با یقه باز
  4. جواهرات پر زرق و برق و سنگین

مونیکا بلوچی از آن دسته خانم‌هایی است که نه تنها با سلیقه به خصوصی لباس می‌پوشند بلکه به استایل شخصی خود نیز پایبند هستند. مونیکا که در ابتدا در دهه 1980 با مدل شدن برای برندهای محبوب ایتالیایی مانند کریستین دیور، دولچه اند گابانا، والنتینو گاروانی و جیانی ورساچه کار خود را شروع کرده است، تاکنون مانند اولین روزهای معروف شدن خود می‌درخشد.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

شانه‌های برهنه و یقه جذاب لباس‌های این ستاره تکرار نشدنی امضای استایل او هستند. حتی زمانی که مونیکا با ست کت و شلوار ظاهر می‌شود استثنایی برای مدل یقه آن قائل نمی‌شود و آن را به شیوه استایل منحصر به فرد خود تغییر می‌دهد.

در دوره 1997 تا 1999 میلادی غالب لباس‌های زنانه سبک و باز طراحی می‌شدند به شکلی که حتما باید لباس زیر مناسبی را با آن پیراهن بر تن می‌کردید و اجازه می‌دادید تا آن‌ها خودنمایی کنند و به زیبایی هر چه بیشتر نمای بیرونی استایل شما اضافه کنند.  این استایل‌ها را معمولا زنان لوکس داشتند. اما این موضوع در مورد بازیگر عروس دراکولا، چه زمانی که جواهرات سنگین و گران قیمت استفاده می‌کند و چه زمانی که بدون جواهرات ظاهر می‌شود، صادق است.

شروع تغییرات استایل در ابتدای قرن بیستم

در ابتدای قرن بیستم نیز تصویر استایل ستاره سینمای سه کشور ایتالیا، آمریکا و فرانسه تفاوت زیادی با دهه 1990 نداشت. بلوچی همچنان رنگ مشکی را ترجیح می‌داد، همیشه پیراهن زنانه، کت و شلوار یا بلوز و دامن بر تن داشت. با این وجود از کمد لباس‌های او، پیراهن قرمز همراه با جواهرات سنگین بر تنش به تصویر کشیده شد و تغییراتی آرام آرام به وقوع پیوست.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

او در سال ۲۰۰۷، در  جشنواره فیلم در شهر رم، با لباسی با لباسی ماکسی از برند دولچه اند گابانا حضور پیدا کرد. این لباس در باب سلیقه نقش اصلی فیلم مالنا یقه باز با حریر مشکی و آستر رنگی دوخته شده بود.

جالب است بدانید او همین سبک لباس را برای مراسم مت گالا سال ۲۰۱۴ از برند دولچه اند گابانا انتخاب کرد. تفاوت آن در طول میدی و رنگ سفید بود. این استایل با پالتویی از برند روبرتو بولی کامل شد.

سلام به کت و شلوارهای مشکی

حتما فکر می‌کنید که بلوچی به دلیل اندام موزونی که دارد، در کمد لباسش حداقل چند دست لباس شب جذب و تنگ هم باید داشته باشد. در آغاز دهه  ۲۰۰۰ میلادی او را به خاطر این موضوع سرزنش می‌کردند و می‌پنداشتند لباس‌هایی که او می‌پوشد با برش‌های جسورانه‌ای طراحی شده‌اند. در سال‌های اخیر که این نوع لباس‌ها باز هم به چرخه مد بازگشتند، کسی او را بد سلیقه نمی‌داند.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

عنصر دیگری که نمیتوان استایل‌های مونیکا را بدون آن‌ها تصور کرد، ست کت و شلوار است. ست‌هایی که اغلب جذاب‌ترین زن سال ۲۰۰۲ مجله اکسمن به همراه یک تاپ نخی یا وست بر تن می‌کرد. بلوچی با این سبک استایل‌ در سال‌های ۱۹۸۵، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۶ ظاهر شده است.

دوستی با دولچه و گابانا

باید این نکته را هم باید در نظر گرفت که دوستی دیرینه او با با دومنیکو دولچه و استفانو گابانا نیز دز شکل گیری سیر تکاملی استایل او بی تاثیر نبوده است. اغلب لباس‌های شبی که با در نظر گرفتن علاقمندی‌های مونیکا دوخته شده است، احتمالا طراحی دولچه اند گابانا بوده است. مدل تاپ یقه بازی که در بیشتر لباس‌های او وجود دارد، حتی زیر کت نیز زیبا به چشم می‌خورد. همچنین گاهی بلوچی از استایل‌های سیاه رنگش صرف نظر می‌کند و برای تنوع هم که شده جامه‌ی قرمز رنگ برتن می‌کند. شاید در گذشته استایل‌های مانند لباس‌های چاپی، لباسی به رنگ صورتی کم رنگ یا استایل یک دست سفید از او دیده باشید، اما هیچکدام از آن‌ها از ارزش او کم نکرده است، حتی حال که او به تصور منسجمی از استایل شخصی خود رسیده است.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

با نگاه کردن به استایل مونیکا در این روزها، می‌فهمید که زیبایی این بازیگر خوش چهره نیازی به اثبات ندارد. او همچنان بر سبک شیک ایتالیایی خود وفادار بوده و همچنان به لباس‌های توری و سیلوئت علاقمند است. اگرچه ظاهر او به طور کلی به مرور بهتر و هماهنگ‌تر شدند. اما مونیکا با حضور در مراسم رونمایی دیور با لباسی پوشیده، مدل موی باب و عینک بزرگ بار دیگر همه را متحیر کرد.

ماندگارترین استایل‌های مونیکا بلوچی

نگاهی به ماندگارترین لباس‌هایی که از مونیکا بلوچی در خاطرمان مانده، داشته‌ایم:

سربندهای خاص از سریال La riffa

او در سریال درام – کمدی لریفا (La Riffa) که در نقش فرانچسکا، بیوه جوان بازی می‌کرد، بسیاری از آیتم‌های جذاب زنانه مانند سربندهای ابریشمی و کش موی ساتن، ژاکت پشمی و لباس‌ها شب اسلیپ و سنگ دوزی شده و ترنچ کت را در دهه 90 باب کرد.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

استایل دیوانه‌کننده در کن 1997

در فستیوال کن 1997 بلوچی از دیگر عنصر مورد علاقه‌اش، گردنبند جدید کارتیه تاکید کرد. زیبایی این گردنبند به قدری خیره کننده بود که اهمیتی نداشت او این بار از چه برندی لباس پوشیده بود.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

پیراهن پلنگی جنجالی

مونیکا در جشنواره فیلم کن سال ۲۰۰۰ با پیراهن پلنگی یقه باز و جواهر سنگینی که بر گردن دارد در کنار جین هکمن و مورگان فریمن می‌درخشد.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

گردنبند خیره‌کننده در ونیز

استایل مشکی و براق به همراه گردنبند گرانبهایی که به گردن آویخته بود نیز سبب شد تا روی فرش قرمز فستیوال ونیز سال 2005 نیز مورد تحسین قرار بگیرد.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

استایل ماندگار با مدل موی جدید

لباس حریر لخت مشکی با یقه وی شکل، آستین های پفی بلند و اکسسوری‌هایی مانند کمربند پهن مشکی که این استایل را تکمیل می کنند در جشن سالانه برند دیور در سال 2021 نیز از استایل‌های ماندگار او به شمار می‌رود.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

کت و شلواری با سر آستین‌های فرانسوی

کت و شلوار با یقه باز و تاپ توری نیز از غالب استایل‌های مونیکا بلوچی است که برای اکران فیلم All the Pretty Horses باز هم به آن روی آورده بود. سرآستین‌های بزرگ فرانسوی، یقه‌ای بلند همراه با کت شلوار تاکسیدو با دوخت ساتن از ویژگی‌های متمایز این استایل بود.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

خداحافظی با لباس‌های مشکی

بلوچی برای فستیوال کن در سال 2004 نیز از کد لباس‌هایش دست کشید و تصمیم گرفت لباسی ابریشمی سفید با گل‌های رنگی را بپوشد. برخلاف مدل موی همیشگی، این بار موهای خود را جمع کرده است.

سیر تحول استایل مونیکا بلوچی

فراموش نکنید که او با وجود همه زیبایی، جذابیت و محبوبیتی که دارد گاه لباس‌های ساده می‌پوشد، حتی بدون جواهرات گران قیمت هم به سلیقه و استایل شخصی خود پایبند است.

المیرا فلاحیان
نویسنده: المیرا فلاحیان
میوچیا پرادا میگه لباسی که می‌پوشید راهی برای توصیف خودتون به مردم جهانه و مد و فشن زبان آنی دنیا به حساب میاد. پس لباس پوشیدن رو یاد بگیریم :)


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :