انواع کفش رسمی مردانه

هر مردی علاوه برداشتن یک جفت کفش کتانی معمولی، به کفش‌های دیگری هم نیاز دارد یک جفت کفش رسمی یک جفت صندل راحتی و یک جفت پوتین. بعد از خواندن این متن با عنوان انواع کفش رسمی مردانه ، به اندازه کافی درمورد کفش‌ های مردانه اطلاعات خواهید داشت تا به راحتی بتوانید به فروشگاه‌های کفش بروید و کفش موردنظر خود را انتخاب کنید.

اکثر کفش‌های رسمی یا کاری در دو دسته اصلی قرار می‌گیرد: کفش‌های بنددار و کفش‌های رویه کوتاه بدون بند.

انواع کفش رسمی مردانه

کفش‌های بنددار

به طور کلی هر کفش مردانه بند داری که از قوزک پا بالا‌تر نباشد، کفش آکسفورد نامیده می‌شود. البته در این گروه هم انواع بسیار متنوعی کفش وجود دارد.

  • کفش‌های آکسفورد بندباز: در این مدل قسمت‌های پهلویی کفش به بالای بخش جلویی کفش دوخته شده است. وقتی که بندهای کفش بسته می‌شود به نظر می‌رسد که کفش از چند قطعه جداگانه ساخته شده است.
  • کفش‌های آکسفورد بند بسته: بندهای این مدل کفش در زیر بخش جلویی آن دوخته شده است که کشیده می‌شود و در بالای زبانه کفش بسته می‌شود. در ‌‌نهایت به نظر می‌رسد که کفش از یک تکه چرم درست شده است.
  • آکسفوردهای زینی:  یک تکه چرم با رنگی متفاوت یا نوع چرم متفاوت به شکل زین در قسمت رویه جلوی کفش و پاشنه کفش دارند.
  • کفش کلیتی: نوعی کفش‌ آکسفورد است که زبانه‌ای از چرم ریشه ریشه دارد که روی قسمت رویه کفش می‌افتد تا سوراخ و بندهای کفش را بپوشاند.

وقتی که می‌خواهید یک کفش رسمی مردانه و آکسفورد انتخاب کنید، سعی کنید از چرم طبیعی و اصل باشد. هر نوع کفش آکسفورد مشکی رنگ را می‌توانید با کت شلوار رسمی به‌ خوبی ست کنید.

رسمی‌ترین مدل کفش‌ آکسفورد، کفش بنددار بسته چرم مشکی رنگ است. این مدل کفش خصوصا با کت شلوار راه‌ دار باریک و کت‌های دو طرف دکمه‌دار بسیار عالی است. اگر کفشتان قهوه‌ای رنگ است، می‌توانید آن را با کت شلوارهای فاستونی و کت‌های اسپرت بپوشید.

اگر کفش آکسفورد شما قهوه‌ای یا قرمز خیلی تیره است، مدل بنددار باز آن با هر نوع شلوار جین و کتان یا کت شلوارهای روشن و کت‌های اسپرت ست می‌شود.

انواع کفش رسمی مردانه

کفش‌های کالج مردانه

قسمت حلقه تمام این مدل کفش‌ها کوتاه برش خورده است، بدون بند است، رویه پهنی دارد و کف کفش یکدست و عریض است. این نوع کفش هم انواع مختلفی دارد، مدل سگک‌دار، منگوله‌دار و غیره. برخلاف کفش‌های آکسفورد این نوع کفش برای تمام مردان مناسب نیست.

مدل‌هایی از این کفش که منگوله‌دار است نسبتا رسمی‌تر است و با کت و ‌شلوار رسمی و کاری به ‌خوبی ست می‌شود. این کفش‌های منگوله ‌دار اگر از چرم جیر باشد، غیررسمی‌تر است و می‌توانید آن را با کت‌شلوارهای کتانی و سایر مدل‌های غیررسمی، حتی شلوار جین بپوشید.

مدلی از این کفش که یک تکه باریک چرم جداگانه روی قسمت رویه دارد و برش کوتاهی خورده است مدل کفش‌های غیررسمی هستند. این نوع کفش اگرچه ابتدا در میان مردان جوان طرفدار زیادی داشت اما در حال حاضر بیشتر مردان مسن‌تر به سراغ این مدل کفش می‌روند.

نکاتی در مورد کفش‌های رسمی مردانه

  • کفش رسمی مردانه خود را با پوشیدن روکفشی (حافظ‌های پلاستیکی) از باران، برف و گل و لای محافظت کنید.
  • کفش‌های مشکی رنگ را با لباس‌های مشکی، خاکستری و آبی سیر بپوشید.
  • کفش‌های قهوه‌ای را با لباس‌هایی که رنگمایه‌های خاکی دارند بپوشید.
  • کفش‌هایی که به رنگ قرمز تند و تیره هستند، تقریبا با هر رنگ لباس مردانه ست می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

1- گران ترین کفش های مردانه

2- اصول پوشیدن کفش مردانه

3- کفش ها از سر درون می گویند

 

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :