لباس بازیگران تلویزیون و سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

0

با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی در دنیای فیلم مدرن، دوربین فیلمبرداری از یک لنز بسیار محدود به جهان نگاه می‌کند. ممکن است چشم ما، نکات ریز و شرایط خاصی را نادیده بگیرد. متاسفانه سنسورهای دوربین فیلمبرداری، این نکات ریز را بیش از حد بزرگنمایی می‌کنند. اگر قرار است در مقابل دوربین فیلمبرداری قرار بگیرید، نگران نشوید! ما در این مقاله با بیان مثال‌هایی خوب و بد از تلویزیون و سینما، به شما کمک می‌کنیم به نحوی لباس بپوشید که بهانه به دست این سنسورها ندهید! لباس بازیگران تلویزیون و سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟ با چی بپوشم همراه باشید. 

رنگ‌ها و الگوهایی که شما با چشم خود می‌بینید، از نگاه دوربین فیلمبرداری جور دیگریست. چون لنز دوربین توانایی‌های محدودی دارد. در نتیجه، آنچه که بیننده‌ها مشاهده می‌کنند دقیقا همانند شخص نیست. بنابراین، تاکید می‌کنیم که بهتر است برای دوربین لباس بپوشید، نه برای بینندگان!

در مقابل دوربین فیلمبرداری، از رنگ‌های صحیح لباس استفاده کنید

انتخاب رنگ‌های مناسب، به یک آقای متشخص کمک می‌کند با ظاهری آراسته در مقابل دوربین قرار بگیرد. هر رنگی، معنایی دارد. به عنوان مثال، رنگ «قرمز» در فرهنگ غرب به معنای قدرت و شور و شوق است. این ویژگی‌ها در مقابل دوربین فیلمبرداری به کار می‌آیند. رنگ قرمز در حالت عادی، نشان‌دهنده اعتماد به نفس بالاست. اما اگر در مقابل دوربین، آن را با رنگ‌های خنثی مثل سفید یا سیاه بپوشید، چهره‌تان برافروخته نشان داده می‌شود!

از این رنگ‌ها استفاده نکنید

اعصاب بینایی ما، تصاویری که کنتراست بالایی دارند را به‌راحتی شناسایی می‌کنند. هنگامی که به تصاویر سیاه و سفید نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که این تصاویر ناب هستند؛ نه خیلی سفید و نه بیش از حد خاکستری و سیاه. اما رنگ سفید به تنهایی یک رنگ روشن است. اگر به عنوان رنگ غالب از آن استفاده کنید، رنگ‌های دیگر زیاد دیده نمی‌شوند. از طرفی دیگر، اگر از رنگ مشکی به عنوان رنگ غالب استفاده کنید، برای جبران این مقدار تیرگی مجبور می‌شوید از رنگ‌های روشن استفاده کنید. به بیانی دیگر، رنگ‌های روشن در پس‌زمینه مشکی بیشتر دیده می‌شوند. همچنین، اگر می‌خواهید به بهترین شکل در مقابل دوربین ظاهر شوید، هرگز از رنگ‌های گرم مانند قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، بنفش و سبز استفاده نکنید.

لباس بازیگران تلویزیون و سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد

از این رنگ‌ها استفاده کنید

سیاه و سفید رنگ‌هایی هستند که جزو کامل‌ترین رنگ‌ها محسوب می‌شوند. درحالی که تناژهای آبی، رنگ‌های طبیعی و رنگ‌های روشن مانند کرم، رنگ‌هایی متعادل و مناسب هستند. یعنی سنسورهای دوربین راحت‌تر آنها را شناسایی کرده و در معرض دید قرار می‌دهند. دفعه بعدی که به تماشای یک سخنرانی می‌نشینید، به رنگ‌ها خوب توجه کنید. رنگ‌های انتخاب شده تصادفی نیستند. دکورها بی‌دلیل آبی نیستند. رئیس جمهورها به طور تصادفی کت و شلوار آبی‌ نمی‌پوشند! رنگ آبی، به‌عنوان رنگی آرامش‌بخش شناخته شده است. یک پیراهن آبی همراه با کراوات کرم و یک کت و شلوار با تناژ رنگ طبیعی را در نظر بگیرید. شاید این ترکیب رنگ، برای زمانی که قرار است در مقابل دوربین فیلمبرداری قرار بگیرید، بهترین ترکیب باشد.

الگوی مناسب برای لباس پوشیدن

جزئیات و الگوهای پیچیده، چشمان ما را آزار می‌دهند. پارچه‌های راه‌راه، چهارخانه، و پارچه‌هایی که بافت ویژه‌ای دارند، در مقابل دوربین اصلا خوب دیده نمی‌شوند. مثلا یک کت و شلوار راه‌راه، با سنسورهای دوربین فیلمبرداری تداخل ایجاد می‌کند و باعث حواس‌پرتی بینندگان می‌شود! بهترین کار این است که از پارچه‌های رنگی و ساده استفاده کنید.

بازتاب نور

اکثر استودیوها برای فیلمبرداری، از ۳ یا ۴  (یا حتی بیشتر!) منبع نور در زاویه‌ها و ارتفاع‌های مختلف استفاده می کنند. در این حالت، هر چیز فلزی‌ای، نور را منعکس می کند. به همین دلیل، بهتر است از گردنبندهای پر زرق و برق، حلقه، سنجاق و یا سایر لوازم تزئینی استفاده نکنید. همچنین اگر عینک می‌زنید، درمقابل دوربین از شیشه‌های براق و فریم‌های فلزی استفاده نکنید. همه این موارد، حواس بیننده را پرت می‌کنند!

لباس بازیگران تلویزیون و سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟ در مقابل دوربین چه بپوشیم؟

یک نکته بسیار مهم این است که بدانید برای چه مناسبتی، چگونه لباس بپوشید. باید بدانید چه موقع لباس رسمی بپوشید، و چه موقع لباس غیر رسمی. راحتی نیز بسیار مهم است. از پارچه‌های سنگین مانند پشم استفاده نکنید. نورهای فیلمبرداری باعث می شوند فضا از حد معمول گرمتر شود. یادتان باشد زبان بدن به اندازه کلماتی که به کار می‌برید مهم است. عرق کردن، جابه‌جا شدن، و تکان خوردن بیش از حد در مقابل دوربین، فعالیت‌های مطلوبی نیستند. اگر نسبت به افراد دیگر بیشتر عرق می‌کنید، به جای کت و شلوار، از پیراهن دکمه‌دار به همراه کراوات استفاده کنید. اما حتما زیر آن یک زیرپوش به‌رنگ سفید یا خاکستری روشن بپوشید. چون به احتمال زیاد، لکه‌های عرق زیربغل‌ و جاهای دیگر پیراهن‌تان در مقابل دوربین، پررنگ‌تر دیده می‌شوند.

نمونه‌ای از لباس‌های مناسب: گابریل مکت

گابریل مکت از رنگ‌های ساده استفاده می‌کند. هیچ الگو یا طرح خاصی روی لباسش دیده نمی‌شود. در نتیجه، بیننده فقط به صورت او نگاه می‌کند. به تضاد میان پیراهن سفید و کت و شلوار آبی تیره‌اش در این عکس توجه کنید. این تضاد باعث می‌شود جزئیات جلب توجه نکنند. او با پوششی مناسب، و کاملا آراسته در مقابل دوربین ظاهر شده است. ما پیشنهاد می‌کنیم برای کت و شلوار تیره، از پیراهن آبی روشن نیز استفاده کنید.

لباس بازیگران تلویزیون و سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد

لباس بازیگران تلویزیون و سینما

نمونه‌ای از لباس‌های نامناسب

پیراهن و کراوات طرح‌دار، توجه بینندگان را به خود جلب می کند. تضاد در رنگ‌های لباس هم همین تاثیر را دارد. ممکن لباس شما زیبا برسد ولی کسی به خود شما توجهی نخواهد کرد، و لباس‌های طرح‌دار و رنگ‌های درخشان برای قرار گرفتن در مقابل دوربین اصلا مناسب نیست!

 لباس بازیگران تلویزیون و سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد

لباس بازیگران تلویزیون و سینما چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

نتیجه‌گیری

ما از مثال‌های بالا استفاده کردیم تا بایدها و نبایدهای لباس پوشیدن در مقابل دوربین را به شما نشان دهیم و ویژگی‌های لباس بازیگران تلویزیون و سینما را برای شما شرح دادیم. ممکن است در زندگی واقعی، زمان کمی برای آماده شدن برای یک مصاحبه تلویزیونی داشته باشید. یا در هنگام فیلمبرداری یک مجموعه ویدیویی، با محدودیت بودجه مواجه شوید و نتوانید یک کت و شلوار بی‌نقص تهیه کنید. در چنین شرایطی، با آنچه که در اختیار دارید، بهترین کاری که می‌توانید را انجام دهید. برای به حداقل رساندن حواس‌پرتی بینندگان، از گروه فیلمبرداری کمک بگیرید. بهتر است نقص‌ها را شناسایی کنید و آنها را برطرف کنید، بعد در مقابل دوربین ظاهر شوید.

 

مطالب مرتبط: 

۱- معرفی خوشتیپ ترین بازیگران مرد هالیوود

۲- عطرهای آنتونیو باندراس هر کسی را عاشق می‌کند

۳- بیوگرافی و سبک لباس پوشیدن کیانو ریوز

۴- لباس اسکار ۲۰۱۸ : با خوش تیپ‌ترین هنرمندان این رویداد آشنا شوید

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 26 نوامبر 2017

چی بپوشم تو بهترین هستی
من هر روز به شما سر میزنم و کلی اطلاعات خوب بدست میارم
بازم مرسی

محمدی در تاریخ 29 نوامبر 2017

خیلی مطلب منسجم و گیرایی بود. ممنونم بابت نگارش بی نقص و جمله های عالی و مفهوم و محتوای مفید و کاربردی.ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :