راز و رمز کوتون ، برندی با حال و هوای خیابان های استانبول

کوتون از یک فروشگاه کوچک در استانبول به یک نام تجاری بین المللی تبدیل شده است. امروز قرار است اسرار موفقیت این برند را از زبان موسسان کوتون با شما در میان بگذاریم با چی بپوشم همراه باشید. 

ad banner

۲۵ سال پیش دو جوان تصمیمی گرفتند که زندگی آن‌ها را برای همیشه تغییر داد. ییلماز ییلماز افسر نیروی دریایی و همسرش گولدن که در آن زمان معلم بود، تصمیم گرفتند در حوزه‌ای که برایشان نا آشنا بود سرمایه گذاری کنند. در تابستان سال ۱۹۸۸، آنها یک مغازه در یک محله کوچک و زیبا در بخش آسیایی استانبول باز کردند. فروشگاه تنها ۲۵ متر مربع بود، و با قفسه بندی از فروشگاه مجاور که در حال تعمیر بود، جدا شده بود. امروز، برند کوتون «Koton» دارای ۲۲۰،۰۰۰ متر مربع فضای تجاری در ۳۱۰ فروشگاه موجود در ۲۴ کشور جهان است.

راز و رمز کوتون ، برندی با حال و هوای خیابان های استانبول

افق های روشن پیش روی برند کوتون

ییلماز ییلماز زمانی که از شروع کار صحبت می‌کند و آن دوران برایش یادآوری می‌شود لبخند می‌زند. “این کار برای ما فرصت جدیدی بود. ما به خودمان سه ماه فرصت برای موفقیت دادیم، یا باید موفق می‌شدیم یا به شغل قبلی خود  برمی‌گشتیم.” در پایان تابستان، رونق کسب و کارشان از انتظاراتشان فراتر رفت. فروشگاه به زودی شناخته شد: زنان هر روز برای دیدن جدیدترین لباس‌ها از فروشگاهشان بازدید می‌کردند. در آن روزها فروشگاهشان مجموعه‌ای شامل قطعاتی از برندهای مختلف تولید ترکیه بود. تولید محصولات با نام تجاری کوتون Koton در سال ۱۹۹۵ آغاز شده است.

سبک جدید کوتون

راز موفقیت کوتون، رویکرد مشتری محور بود که از همان روزهای اولیه آشکار شد و همچنان ادامه دارد. این رویکرد به موسسان این برند کمک کرد تا بدانند که نیاز مخاطبان آنها چیست: لباس هایی با طرح‌هایی مدرن با قیمتی مناسب و دارای کیفیتی خوب، ارائه شده در محیط آرام و بزرگ. کوتون تا سال ۲۰۰۰ به ۱۰ فروشگاه و ۳۰۰ متر مربع از یک کارخانه رشد کرد. یک تحقیق بزرگ در بازار انجام شد، مصاحبه با ۲۴۰۰۰ نفر به طور مستقیم، که در آن زمان در ترکیه بسیار جدید بود. ییلماز و همسرش وظایف را از ابتدای کار خود تقسیم کرده بودند. در حالی که گولدن مسئول بازاریابی و طراحی برند است، تخصص ییلماز در استراتژی، منابع انسانی و مدیریت کسب و کار است.

یکی دیگر از کلید‌های اساسی موفقیت کوتون، تنوع محصولات ارائه شده از جمله لباس، کفش و اکسسوری است. تقریبا ۲۰،۰۰۰ قطعه در هر سال تولید می‌شود و این بدان معنی است که این برند دارایی‌های زیادی دارد.

خطوط تولید مختلف نیز هر ساله گسترش می‌یابد، با لباس‌های مردانه، لباس‌های زنانه و لباس‌های کودکان که همه دارای مجموعه‌های فصلی هستند. بخش طراحی کوتون که شامل حدود ۱۰۰ نفر است بسیار متنوع است؛ طراحان برند کوتون جهان را سفر می‌کنند، از نمایشگاه‌های طراحی دیدن می‌کنند و به دنبال منبع الهام هستند. کوتون ترندها و روندهای مد را پیگیری می‌کند. مدیران کوتون معتقد هستند که ترندها می‌توانند از خارج از کشور و همچنین در داخل کشور رواج پیدا کنند. ترکیه یک کشور تولید کننده است و برای رقابت نیاز به نوآوری دارد؛ ییلماز ییلماز می‌گوید: “به عنوان یک نام تجاری، ما از هر دو طیف الهام می‌گیریم، این مزیت باعث می‌شود ما در صنعت مد سریع و انعطاف پذیر باشیم.”

راز و رمز کوتون ، برندی با حال و هوای خیابان های استانبول

کوتون مجموعه‌های خود را به کشورهای مختلفی که فعالیت می‌کنند، ارسال می‌کند تا کار دوخت در آن کشورها انجام شود، از آنجا که نیازهای محلی می‌تواند به طور متنوع با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی متفاوت باشد. برای کشورهایی مانند روسیه و دبی، کوتون مجموعه‌های منحصر به فرد را ایجاد می‌کند. در داخل ترکیه، مجموعه‌های لباس کپسولی این برند به پدیده‌ای تبدیل شده است. در طول سال‌ها، طراحان مد سطح بالا از جمله هاکان ییلدیریم، بورا آکسو و ژان پیر برگانزا مجموعه‌های خوبی برای این برند طراحی کرده‌اند. مجموعه دیگری که مورد توجه قرار گرفت، یک سری تی شرت است که شامل تصاویری از هنرمندان ترک و نمادهای این کشور است؛ یکی از محبوب ترین و تازه ترین طرح ها مربوط به باریش مانچو خواننده مرد ترکیه است، که در سال ۱۹۹۹ درگذشت.

راز و رمز کوتون ، برندی با حال و هوای خیابان های استانبول

هدف آینده برند کوتون این است که نقش یک بازیگر بزرگ را در روند مد داشته باشد. ییلماز می‌گوید: “ما هنوز بزرگترین نیستیم، اما اگر ما در ایجاد مجموعه قوی‌تر و محبوب‌تر کار کنیم، فکر می‌کنم می‌توانیم قدمی برای تبدیل شدن به یکی از بزرگترین برندهای فست فشن در جهان برداریم.” قدرت ما در این واقعیت نهفته است که نه تنها لباس‌های ما مقرون به صرفه است، بلکه طراحی شده به دست خود ماست. این چیزی است که ما را از رقبای ما جدا می‌کند.

کوتون در بازار بین المللی هم متمرکز است. دفاتر شرکت همچنین میزبان رویدادهایی مانند مسابقه وبلاگ نویسی مد روز کوتون هستند که شامل کارگاه‌هایی برای علاقه مندان این حوزه و  وبلاگ نویسان جوان است.

تحقیقات مستقل توسط شورای مراکز خرید ترکیه نشان داد که کوتون نام تجاری برتر و محبوب مشتریان در مراکز خرید در سال ۲۰۱۲ بود. ییلماز می‌گوید: “طی کردن این مسیر کار آسانی نیست، اما کوتون همیشه این کار را انجام داده است. ما تا به حال توانسته‌ایم رشد داشته باشیم. این یک بخش اجتناب ناپذیر داستان کوتون است.”

راز و رمز کوتون ، برندی با حال و هوای خیابان های استانبول

ویژگی‌های برند کوتون 

  • طراح خلاق و نوآورانه
  • مشتری و تکنولوژی گرا
  • ترکیب ترندهای فصل با طرح‌های منحصر به فرد
  • دارای محصولات نامحدود و فراوانی طراحی
  • کوتون به نوعی رهبر مد و خرده فروشی در ترکیه است

مطالب مرتبط: 

۱- تاریخچه برند تیمبرلند

۲- تاریخچه برند پرسول

۳- معرفی برند ال سی وایکیکی و نمایندگی‌های آن در ایران

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :