چگونه طراح طلا و جواهر شویم؟

0

طراح و سازنده طلا و جواهرات کسی است که توانایی طراحی زیور آلات و برشکاری فلزات قیمتی و ساخت مدلهای متفاوت را داشته باشد. فعالیت کردن در این حرفه به شما این امکان را می‌دهد که ایده‌های خود را به صورت خلاقانه‌ای اجرا کنید. شما فرصت این را خواهید داشت که خودتان کسب و کاری راه‌اندازی کنید و یا با تولیدکنندگان جواهرات همکاری کنید. این انتخاب شماست که طراحی طلا و جواهرات را به صورت عملی بیاموزید یا رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات را به صورت آکادمیک دنبال کنید. چگونه طراح طلا و جواهر شویم؟ چی بپوشم شما را با رشته طراحی طلا و جواهر آشنا می‌کند. 

 

مسیر خود را مشخص کنید

چندین گزینه برای شما وجود دارد که بتوانید طراح طلا و جواهر شوید. یکی از این راه‌ها انتخاب شاخه‌ای از طلاسازی است که دوست دارید در آن فعالیت داشته باشید. شما باید مشخص کنید که فقط به طراحی طلا و جواهر علاقه دارید یا دوست دارید روند تولید مدل‌های مختلف جواهرات را نیز فرا بگیرید. اگر می‌خواهید صرفا طراحی طلا و جواهر را دنبال کنید، بهتر است مهارت‌های طراحی خود را تقویت کنید و در رشته‌های مرتبط با مد و طراحی جواهرات تحصیل کنید. اگر دوست دارید طلاسازی را هم یاد بگیرید باید مهارت، دانش و تخصص خود را در زمینه شناخت مواد خامی که در طلاسازی به کار برده می‌شود هم بالا ببرید. گذراندن دوره‌های کارآموزی در کارگاه‌هایی که این مهارت‌ها را آموزش می‌دهند برای شما جذاب می‌تواند باشد.

آشنایی با رشته طراحی طلا و جواهر : چگونه طراح طلا و جواهر شویم

پایه و اصول طراحی زیورآلات را فرا بگیرید

طراح طلا و جواهر معمولا کار خود را با شناخت قطعات و ابزار و انواع سنگ‌های قیمتی و اتصال آنها به یکدیگر در اشکال و طرح‌های متفاوت شروع می‌کند. بعد از آن می‌توانید مهارت های سخت تری مانند ریخته‌گری فلزات قیمتی، قالب‌سازی و تراش سنگ‌ها را یاد بگیرید. هنگامی که شما این مهارت‌های اساسی را فرا گرفتید، می‌توانید بر روی سبک شخصی خود تمرکز کنید و در زمینه‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید تسلط یابید. توصیه می‌شود با انواع سنگ‌ها آشنایی داشته باشید، بازار فروش طلا و جواهر را بشناسید و با فرایند تولید زیورآلات از ابتدا تا انتها آشنایی داشته باشید. درحالیکه آموزش آکادمیک برای این رشته الزام ندارد ولی مهارت‌هایی همچون طراحی و کار با نرم افزار CAD برای تبدیل ایده‌های بصری به جواهرات واقعی لازم است.

آشنایی با رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات : چگونه طراح طلا و جواهر شویم

تحصیل در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات

بسته به مسیری که برای ادامه فعالیت خود انتخاب می‌کنید، می‌توانید در رشته‌های دانشگاهی مرتبط با این رشته تحصیل کنید. سازندگان جواهری که در کنار تجربه‌های عملی، به صورت آکادمیک هم در این رشته تحصیل کرده‌اند موفق‌تر هستند. همچنین کارفرمایان افراد با مدرک دانشگاهی را به افراد بدون تجربه در این رشته ترجیح می‌دهند چون زمان آموزش برای این افراد به مراتب کاهش پیدا می‌کند، و این به شما کمک خواهد کرد که در آینده از رقبایتان متمایز باشید.

آشنایی با رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات : چگونه طراح طلا و جواهر شویم

در کشور ما این رشته در گروه هنر و معماری شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۵ به تصویب اکثریت اعضا رسید. مجموع واحدهایی که برای اخذ مدرک دانش آموختگی رشته کارشناسی پیوسته طراحی و ساخت طلا و جواهرات نیازمند است، ۱۳۷ واحد مصوب است. در فرآیند تدوین واحدهای درسی، ابتدا مهم‌ترین مباحث و علوم اصلی مطرح شده و سپس ریز مباحث مرتبط با هر گروه در زیر گروه‌ها در قالب واحدهای درسی قرار گرفته است تا برنامه‌ای جامع از علوم مورد نیاز دانشجو جهت یادگیری به دست آید. انتخاب این مباحث، مبتنی بر برنامه‌های واحدهای درسی رشته‌های کارشناسی مصوب وزارت علوم، استاندارد مهارت آموزشی طراحی طلا و جواهر در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و همچنین واحدهای تدریس دوره کارشناسی جواهرات در برترین دانشگاه‌های جهان است. مؤسسه فناوری راچستر در نیویورک، مدرسه طراحی LdM در ایتالیا و دانشگاه بیرمنگام در انگلستان نیز از بهترین دانشکده‌های طراحی طلا و جواهرات در جهان هستند.

آشنایی با رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات : چگونه طراح طلا و جواهر شویم

برنامه ریزی داشته باشید

هنگامی که تصمیم گرفتید طراح طلا و جواهر شوید، باید با اجرای ایده‌های خود شروع به تمرین کنید. اگر به دنبال شغل هستید باید بدانید که بعد از گذشت چند سال می‌توانید شغل موردنظر خود را پیدا کنید. اگر بخواهید از طریق آکادمیک مهارت‌های لازم را کسب کنید چیزی حدود ۲ تا شش سال زمان نیاز خواهید داشت و در صورتیکه به صورت عملی این رشته را دنبال کنید یک تا دو سال باید دوره‌های مختلف را بگذرانید.

آشنایی با رشته طراحی و ساخت طلا و جواهرات : چگونه طراح طلا و جواهر شویم

فرایند تولید مدل‌های مختلف طلا و جواهر

وقتی طلاساز قصد دارد ایده خودش را پیاده کند یا حتی سفارشی از مشتری دریافت کرده است، چندین مرحله طی می‌شود تا محصول نهایی تولید شود. بسته به موقعیت‌های مختلف، فاز طراحی معمولا هفت روز طول می‌کشد و فاز تولید دو هفته. طراح طلا و جواهر ابتدا ایده خود را روی کاغذ پیاده می‌کند. بعد از این مرحله مدل سازی به کمک کامپیوتر انجام می‌شود و تصویری سه بعدی از طرح ایجاد می‌شود. بعد از تولید نمونه اولیه کار جواهرساز برای تولید شروع می‌شود. در طی فرآیند تولید به ابزار و لوازمی احتیاج خواهید داشت. برخی از این ابزارها عبارتند از: نورد، کولیس، سوهانچه، مته فرز، قلمهای مخراجکاری، پرگار، میله نمره، قالب خوشه، حلقه انگشتر و غیره. حتما کاری برای خود در یک طلافروشی دست و پا کنید. حتی کار کردن به عنوان صندوقدار در یک طلافروشی می‌تواند به شما کمک زیادی بکند زیرا می‌توانید ببینید چگونه طلا و جواهر به مشتری ارائه داده می‌شود و بازخوردهای آن‌ها را بشنوید. حتما با طراحان دیگر و افراد حرفه‌ای این حوزه در ارتباط باشید.

 

مطالب مرتبط:

۱- ۳۰ عکس از بهترین مدل های انگشتر سولیتر

۲- ۴۰ عکس حلقه نامزدی تو دست از بهترین مدل های امسال

۳- عکس حلقه ازدواج مگان مارکل توجه همه را به خود جلب کرد

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :