ژان پل گوتیه طراح فرانسوی

ژان پل گوتیه طراح مد فرانسوی از چهره های مطرح و تاثیر گذار مد جهان است. او تحصیلات آکادمیکی در زمینه مد نداشت ولی توانست خود را ثابت کند و به یکی از طراحان مهم قرن حاضر تبدیل شود. در این مطلب به معرفی ژان پل گوتیه طراح فرانسوی زندگی و آثارش می پردازیم.

ad banner

ژان پل گوتیه

ژان پل گوتیه در ۱۹۵۲ در حاشیه پاریس به دنیا آمد. پدرش حسابدار و مادرش منشی بودند و هیچ ارتباطی با مد و فشن نداشتند. اما مادربزرگش ماری گارابه او را با دنیای مد آشنا کرد و آموزش های لازم را به او داد به این ترتیب او هرگز به تحصیلات آکادمیک نیاز پیدا نکرد در عوض در نوجوانی طرح های خود را برای طراحان مطرح آن زمان می فرستاد. پیر کاردین بسیار تحت تاثیر کار های وی قرار گرفت و در سال ۱۹۷۰ او را به عنوان دستیار استخدام کرد.

ژان پل گوتیه طراح فرانسوی

اولین مجموعه اختصاصی او در سال ۱۹۷۶ معرفی شد. اما سبک عجیب و متفاوت وی از ۱۹۸۱ در کار هایش مشاهده شد و او را بچه بد فشن فرانسه نام نهادند. بیشتر کار های گوتیه از استایل خیابانی و فرهنگ عامه مردم الهام گرفته شده است و کارهایش در عین رسمی بودن غیر عادی و شوخ طبعانه هستند. اما با وجود همه اختلاف نظر ها در کار های وی همه تحت تاثیر خلاقیت وی قرار می گیرند.

او با کارهای عجیبش در نمایش های مد همیشه باعث شگفتی و شوک مخاطبان می شود مثل استفاده از مدل های پیرمرد و یا خانم های بسیار چاق. هدف وی بازی با سنت های پذیرفته شده در اجتماع است که همزمان هم انتقاد و هم علاقه مخاطبان را بر می انگیزد. او چند طراحی برای تئاتر و فیلم ( از جمله عنصر پنجم لوک بسون) انجام داد و به مدت چند سال یک برنامه تلویزیونی نیز روی آنتن داشت. او از سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ مدیر هنری هرمس بود.

ژان پل گوتیه پیش از آن که یک طراح مد و مدیر باشد یک هنرمند است. او نمایشگاه های هنری متعددی در موزه های مطرح جهان برپا کرده و در مسابقات هنری متعددی جایزه برنده شده و یا جزو هیئت داوران بوده است. اما همچنان طرح ها و آثارش محبوب و مورد توجه هستند و همچنان نمایش های مد وی با شور و نشاط و شگفتی زیاد برگزار می شوند.

مطالب مرتبط:

۱- نگاهی به برند بوتگا ونتا

۲- نگاهی به برند بالمین

۳- نگاهی به برند لویی ویتون

۴- ۴ پایتخت مد جهان ، شهرهای پیشرو دنیای مد را بیشتر بشناسید

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :