با این ترفندهای ساده، کفش‌های سفیدتان همیشه سفید می‌مانند!

شاید باورتان نشود اما تمیزی کفش شما به اندازه لباسی که پوشیده اید؛ در دید دیگران حتی همان‌هایی که خودشان خیلی رعایت این موضوع را نمی‌کنند؛ مهم است. کفش تمیز می‌تواند مانند تمیزی زیر ناخن‌های شما کسی را به شما نزدیک و دور کند، خلاصه اگر تا امروز به این موضوع دقت نمی‌کردید بهتر است گوش خودتان را بکشید و به راه درست بیایید.

تمیز کردن کفش

اما تمیز کردن کفش به این سادگی‌ها هم نیست؛ خصوصا اگر سفید و رنگ‌های روشن باشند و ممکن است غزل خداحافظی را برای کفش شما بخواند. کفش سفید را نمی‌توان خاک گیری کرد و با واکس و اسفنج برق انداخت.از طرفی تمیز کردن کفش خیلی هم سخت نیست و با گذراندن چند مرحله آسان، می‌توانید هر نوع کفش، صندل و دمپایی را تمیز کنید. خوشبختانه بسیاری از مراحل برای هر جنس کفشی، از پارچه و چرم طبیعی گرفته تا جنس مصنوعی و کفش‌های کتانی؛ یکسان است.

تمیز کردن کفش

هر چند وقت یکبار کفش‌های خود را تمیز کنید

اولا از همه اینکه تمیز کردن کفش را به تاخیز نندازید و جزو اولویت‌هایتان بگذارید. حداقل یک بار در هفته کفش‌های خود را تمیز کنید. در کنارش هم مراقب باشید که هر زمانی که کفش‌هایتان در معرض آب و هوای نامساعد مانند باران، گل یا برف و نمک قرار می‌گیرند، به درستی آن‌ها را خشک کنید.

تمیز کردن کفش

این وسایل را تهیه کنید

بهترین پاک کننده‌های کفش برای اینکه کفش شما کاملاً جدید به نظر برسد، عبارتند از:
• تجهیزات / ابزار (برس و اسفنج و. .)
• مسواک قدیمی
• دستمال توالت
• پارچه نرم
• پودر ظرف شویی
• سرکه سفید مقطر
• جوش شیرین
• پاک کننده شیشه بدون آمونیاک و الکل

کفش پارچه ای: ماشین لباس شویی خطر دارد

ممکن است درباره شستن کفش‌های پارچه‌ای در ماشین لباسشویی نکاتی را در اینترنت پیدا کنید، اما لباسشویی فشار زیادی دارد و می‌تواند حالت کفش را تغییر دهد. در صورتیکه کفش پارچه‌ای را می‌توانید با دست و تنها با مقداری مواد شوینده ظرفشویی، آب گرم، یک مسواک قدیمی و دستمال کاغذی تمیز کنید.

تمیز کردن کفش

مراحل پاک کردن کفش پارچه‌ای عبارتند از:

 • خاکش را بگیرید تا هرگونه خاک سطحی که روی آن نشسته، کثیفی یا زباله چسبیده به آن پاک شود.
 • در یک کاسه کوچک، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. خوب هم بزنید تا ترکیب شوند.
 • مسواک را در محلول صابون آغشته کنید و کفش را به آرامی بشویید. مراقب باشید آن را بیش از حد خیس نکنید. مسواک را دور کفش را حرکت دهید تا به صورت ثابت پاک شود و روی آن لکه نیافتد.
 • کل کفش را با یک حوله مرطوب که پرز نمی‌دهد و سفید است پاک کنید.
 • عجله نکنید و زمان دهید تا کفش به دور از گرما و نور مستقیم خورشید خشک شود. برخی از کفش‌ها برای اینکه شکل خود را حفظ کنند، لازم است در نوک آن‌ها کاغذ مچاله شده بگذارید.

تمیز کردن کفش

کفش چرم: پولیش بسازید

تمیز کردن کفش

وقتی صحبت از تمیز کردن کفش‌های چرم، چه مصنوعی و چه طبیعی به میان می‌آید، حتما با ساییدگی و و کهنگی و خراش و تغییر رنگ آن‌ها هم روبرو می‌شویم. اما بازهم راه دارد که به ترتیب می‌خوانید:

 • خاک اضافی را پاک کنید. محلولی شامل آب خنک و سرکه سفید بسازید. این محلول به ویژه برای از بین بردن هر گونه لکه نمک زمستانی خوب عمل می‌کند. در نهایت هم اجازه دهید کفش به طور کامل در هوای آزاد خشک شود.
 • جلا بدهید. برای از بین بردن خراش روی کفش‌های چرم واقعی می‌توانید از پولیش‌های مخصوصی که برای آن‌ها ساخته شده استفاده کنید. اما اگر دستری به خریدش ندارید؛ یک پارچه نرم را با آب خیس و آن را به مقداری جوش شیرین آغشته کنیدو به آرامی محل خراشیده شده را مالش دهید و باقی مانده را با یک پارچه تمیز، پاک کنید.

تمیز کردن کفش

 • راه دیگری که برای از بین بردن خراشیدگی روی چرم لاکی و کفش‌های چرم مصنوعی دارد این است که روی لکه‌ها ژله نفتی بمالید؛ سپس با اسپری شیشه پاک کن بدون آمونیاک و الکل، به آن درخشش بدهید.

کفش‌های جیر، نوباک: مراقبت همیشگی

تمیز کردن کفش

نکته کلیدی برای ساختن بهترین ظاهر کفش جیر یا هر کفشی که سطح پر اصطکاک دارد، مراقبت منظم است. سطوح این کفش‌ها باید تا حد امکان خشک نگه داشته شوند و پس از هر بار پوشیدن با یک برس نرم تمیز شوند تا گرد و غبار و خاک سست شود؛ اما مراحل بعدی:

 • علائم و خراش‌ها را حذف کنید با استفاده از مداد پاک کن تمیز و با کیفیت، به آرامی روی هر رد یا بریدگی بکشید تا جای ممکن ناپدید شوند، سپس آن را برس بکشید.
 • افتادن لکه روغنی دردناک‌ترین داستان برای این جنس کفش‌ها و خصوصا رنگ سفید و رنگ‌های خنثی است. اما راه دارد. روی همه لکه هاپودر بچه یا نشاسته ذرت بپاشید تا روغن را به خود جذب کند. بعد اجازه دهید پودر حداقل یک ساعت روی لکه بماند و بعد آن را با برس مسواک پاک کنید. این کار را تا زمانی که تمام روغن روی کفش محو نشده، تکرار کنید.
 • بازهم مثل موارد قبلی عجله نکنید تا کفش به دور از حرارت مستقیم به طور کامل در هوا خشک شود.

هرگز نشه فراموش…

اگر فکر می‌کنید به انتهاب کار رسیدید در اشتباه هستند چون شما باید قسمت داخلی کفش را پاک کنید. کفش‌هایی مانند چکمه‌های پوست گوسفند اغلب دارای آسترهای قیچی هستند که حتی از بیرون کثیف‌تر می‌شوند. برای کنترل قارچ و بو، به طور مرتب داخل چکمه‌ها را با یک پارچه آغشته به محلولی از شامپو و آب پاک کنید و سپس با آب سرکه به نسبت ۵۰:۵۰ بشویید. قبل از پوشیدن، حداقل ۲۴ ساعت اجازه دهید چکمه‌ها در هوا بماند تا خشک شوند.

تمیز کردن کفش

نحوه تمیز کردن صندل های‌بندی یا چوب پنبه

از آنجایی که کفش‌های چوب پنبه وبندی بیشتر از الیاف طبیعی ساخته شده‌اند، مراقبت از آن‌ها نیازمند لطافت و عاشقی است! چگونه؟ بعد از اینکه پارچه رویه یا قسمت چرمی یک کفش را مانند دستورالعمل‌های بالا تمیز کردید، نوبت می‌رسد به کفی کفش که اسفنجی است.

تمیز کردن کفش

درباره این قسمت هم این مراحل را بروید

 • محلولی از چهار فنجان آب گرم، یک چهارم فنجان سرکه سفید مقطر و یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید. هر بار در یک منطقه کوچک کار کنید و از یک مسواک یا پارچه قدیمی برای تمیز کردن سطوح استفاده کنید. برای کفی طناب، فقط در یک جهت کار کنید تا طناب (بندها) ساییده نشود.

تمیز کردن کفش

 • وقتی همه چیز تمیز شد، با یک پارچه آغشته به آب ساده آن را پاک کنید تا باقیمانده صابون شسته شود و نهایتا به کفش‌های تمیزتان اجازه دهید در هوا خشک شود.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :