لباس‌های بارداری از گذشته تاکنون چه تغییراتی داشته‌اند؟ تحولات این لباس کاربردی!

برخی لباس‌ها هستند که بودنشان در کمد یک زن در آستانه بچه دار شدن بایدی است. لباسی که زمانی تنها وجه شاخص آن، کاربردی بودنش بود اما با گذشت زمان همان اندازه کاربردی بود که زیبا هم بود. حالا بگذریم از سلبریتی‌هایی که در این سالها لباس بارداری‌شان ذره‌ای به کاربردی بودن نبرده و حتی گشاد هم نیست.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

امروز وقتی به سراغ لباس‌های بارداری می‌روید، از تنوع مدل‌ها و پارچه‌ها و طرح‌ها شگفت زده می‌شوید اما همیشه این طور نبوده، خصوصا قبل از انقلاب صنعتی که درست کردن پارچه و لباس به اندازی‌ای کار می‌برد که نمی‌شد، با توجه به موقعیت آن‌ها را سفارش داد و پوشید. در آن زمان تنها امکانی که وجود داشت، این بود که لباس گشاد بپوشند. همین و دیگر هیچ.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

در ابتدایی‌ترین مرحله همان طور که قابل حدس است؛ لباسی به اسم بارداری نبود اما کم کم لباس‌هایی که برای این دوران مناسب بودند از کمد لباس‌های معمولی بیرون آمدند و وارد دوران بارداری شدند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

اروپایی‌ها نیم تنه‌های توری را که در عکس‌های قدیمی می‌بینید در زمان بارداری به کمر می‌بستند که جنس کتانی داشتند و از هر دو طرف کمر؛ گره خورده بودند.

لباس‌های کلفتِ لحاف مانند

در اواخر قرن ۱۵ زنان طبقه اشراف و ثروتمند برای بارداری لباس‌ها دولایه می‌پوشیدند که به اندازه یک لحاف هم ضحامت داشت و هم سنگینی. این مورد لباس‌ها در موزه‌ها پیدا می‌شوند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

زنان شیک‌پوش در قرن هفدهم و هجدهم اگر باردار می‌شدند علاوه بر این مدل سخت –که نشان دارندگی و برازندگی- بود؛ لباس‌های ساده و سبک و گشاد هم می‌پوشیدند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

زنان طبقه کارگر هم بیشتر برای پوشاندن برجستگی شکم خود؛ ژاکت‌های گشاد و ساده روی لباس های‌شان می‌پوشیدند.

لین برایانت و تغییر بازی

در سالهای منتهی به قرن بیستم، پارچه گران بود. بسیاری از زنان در طول دوران بارداری خود قادر به خرید لباس‌های جدید نبودند و لباس‌هایی را که قبلاً داشتند، تغییر می‌دادند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

این داستان تا اوایل دهه ۱۹۰۰ ادامه یافت، به ویژه در میان زنان باردار که در طبقات اجتماعی پایین‌تر زندگی می‌کردند. اما آن‌هایی که در طبقات متوسط به بالا بودند،وضعشان فرق کرد چون اوایل دهه ۱۹۰۰ طیف وسیع‌تری از لباس‌های بارداری وارد بازار شد؛ از جمله کرست بارداری و لباس‌هایی که چسبان بودند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

سردمدار این داستان هم کسی بود به اسم لین برایانت اهل کشور امریکا که زمینه تخصصی کارش پوشاک زنانه و سایز بزرگ بود. شرکت آن‌ها در سال ۱۹۰۴ شروع به طراحی و دوخت لباس بارداری کرد و همچنان هم برندی شناخته شده‌ای است.

بارداری‌ات را بپوشان

بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰، زنان تشویق می‌شدند که بارداری خود را با استفاده از لباس‌های گشاد پنهان کنند.حتی یک جزوه قبل از تولد، در سال ۱۹۱۳ به زنان باردار توصیه می‌کرد به گونه‌ای لباس بپوشند که هم راحت و هم زیبا باشد و به اندازه‌ای گشاد باشد که برجستگی تن آن‌ها را پنهان کند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

 

در این جزوه آمده بود که با این روش لذت بیرون رفتن با دوستانتان را از دست نمی‌دهید.

بارداری با کمربند

در دهه ۱۹۳۰، زنان باردار به پوشیدن لباس‌های زنانه که کمر داشتند رو آوردند. کلا لباس‌های بارداری دارای ظرافت بیشتر شدند و طرح‌های ریزتری داشتند تا به این خواسته کمک کنند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

کمربندها هم قابل تنظیم بودند و همین باعث می‌شد یک لباس تا چند ماه کاربرد داشته باشد.مد بارداری تا دهه ۱۹۴۰ تغییر چندانی نکرد؛ جنگ جهانی دوم هم باعث شد تا فکر مد و تغییر لباس از ذهن‌ها بیرون برود و دیگر فرق چندانی بین لباس بارداری و غبر بارداری نبود.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

سه خواهر در دهه ۱۹۳۰، لباس‌های بارداری جذاب، راحت و مقرون به صرفه را طراحی و تولید کردند. این لباس‌های زیبا به زنان این امکان را می‌داد که زندگی اجتماعی و حرفه‌ای خود را در دوران بارداری حفظ کنند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

آن‌ها اسم فروشگاه‌شان را Page Boy گذاشتند. بازاریابی آن‌ها آنقدر موفقیت‌آمیز بود که فروشگاه‌های بزرگ در سراسر کشور شروع به فروش لباس‌های بارداری آن‌ها کردند و تلاش این سه خواهر جرقه ایجاد صنعت عظیم لباس‌های بارداری را زد.

بلوز و شلوار بارداری

در دهه ۱۹۵۰، کلا مدل لباس‌های زنان باردار تغییر کرد. این لباس‌ها دو تکه شدند. دیگر پیراهن نبودند و یک بلوز و شلوار نام لباس بارداری را گرفت. بلوز گشاد و کلوش بود و کاملا برجستگی بدن زن باردار را می‌پوشاند.

دهه ۶۰ و آستین پفکی

در این سال‌ها استایل لباس بلوزهای دهه پیش بود البته با دامن چین دار، همین زمان لباس‌های آستین پفکی هم مد شدند. دامن‌ها کوتاه بودند و ظرافت و زنانگی به لباس بارداری برگشت.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

بارداری‌ات را فریاد بزن

زنان در دهه ۷۰ نمی‌خواستند بارداری خود را پنهان کنند؛ تنها نمی‌خواستند پنهان کنند که جوری لباس می‌پوشیدند تا این ویژگی را فریاد بزنند. دیگر لباس بلند باردراری جایگاهی در مد نداشت و لباس‌های کوتاه و شلوارک جایگزین آن‌ها شده بودند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

در این زمان برندی به نام Lady Madonna شروع به تولید لباس‌های بارداری کرد و خیلی‌ها را تحت تاثیر خودش قرار داد.

دنیای بارداری تحت تاثیر دایانا

پرنسس دایانا در هیچ برهه‌ای از زندگی اش، از روی سکوی مد پایین نیامد و این شامل حال بارداری‌اش هم می‌شد. او با لباس‌هایی که در سال ۱۹۸۲ زمامی که ویلیام و سپس در سال ۱۹۸۴ وقتی که هری را باردار بود می‌پوشید؛ دنیای لباس بارداری و مد این دوره را تحت تاثیر قرار داد.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

دایانا به سمت پیراهن‌های کلاسیک رفت با طرح‌های مختلف و خصوصا خال‌خال. دایانا گاهی روی این پیراهن‌ها ژاکت بافتنی می‌پوشید و دقیقا به سالیان سال پیش گذر کرده بود.

لباس خاص بارداران مشهور روی فرش قرمز

در دهه ۱۹۹۰ سلبریتی‌های زیادی بچه دار شدند. آن‌ها در این زمان‌ها روی فرش قرمز با لباس‌های متفاوتی ظاهر می‌شدند.این روند در سال ۱۹۹۱ شدت بیشتری گرفت، زمانی که دمی مور بازیگر روی جلد Vanity Fair ژست گرفت و یک دستش را روی سینه و دست دیگر را روی برآمدگی نوزادش گذاشت.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

او در یک مصاحبه درباره این دوران گفته بود: «زمانی که باردار هستید، احساس می‌کنید زیبا نیستید با خودتان می‌گویید یا زیبایی و یا مادر بودن. باید انتخاب کنم، اما اصلا این طور نیست و من با لباس‌هایم این موضوع را به چالش می‌کشم.»

استایل بارداری از گذشته تاکنون

در همین سال‌ها پالت واشنگتن و سیندی کرافورد هم با لباس‌های درخشان بارداری‌شان، فرش قرمز را لرزاندند.دیگر رسانه و مجله‌های مد از کنار سلبریتی‌های باردار بی‌تفاوت نمی‌گذشتند و اتفاقا به دنبال شکار آن‌ها برای جلد مجلاتشان بودند.

لباسی برای اجرا در زمان بارداری

در اوایل دهه ۲۰۰۰، طراحان حتی برای ستارگان پاپ لباس‌هایی طراحی می‌کردند تا در حین اجرا هم بتوانند بپوشند.

جنیفر لوپز هم یکی از سلبریتی‌هایی بود که در زمان بارداری با لباسی مخصوص این دوران حسابی درخشید.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

لباس بارداری تاریخ خود را از پوشاندن فرم بدن و پنهان کردن آن شروع کرد. از اینجا که زنان فکر می‌کردند دیگر جذابیت و زیبایی ندارند.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

اما سرانجام لباس بارداری با تغییر این حس زنانه هر روز تغییر کرد. از آن فکر بسته اولیه گذاشت و لباسی عادی تبدیل شد.به لباسی مدرن شبیه چیزی که مگان پوشیده.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

و البته طبق معمول آشی که سلبریتی‌ها می‌پزند و یا برایشان می‌پزند، شور هم شد.

استایل بارداری از گذشته تاکنون

تا جایی که رسید به لباس‌های تنگ و چسبان از جنس لاتکس که مشخص نبود آن را چطور می‌پوشند.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شما

ناشناس در تاریخ 10 اکتبر 2022

لباس بارداری اونا به ماچهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :