وزن خود را چطور کنترل کنم؟

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۱

توسط مدیر سایت

وزن خود را چطور کنترل کنم؟

تا به حال از خودتان پرسیده اید “وزن خود را چطور کنترل کنم؟”،  در بسیاری از موارد، ممکن است فکر کنیم با حذف یک وعده، حتما کالری کمتری به بدن می‌رسد، ولی تجربه ثابت کرده است این رفتار در طولانی مدت منجر به افزایش حس گرسنگی و در نتیجه افزایش ولع خوردن می‌شود. اگر شما وزن سالمی داشته باشید و بطور مرتب وزن خود را کم و زیاد نکنید، قلب شما هم سالم تر خواهد بود.ممکن است یک اشتباه کوچک باعث برگشت به عادات قبلی بشود. ممکن است این حالت موقعی رخ دهد که شما روزبدی داشته اید، یا بیش از حد خورده اید یا ورزش را ترک کرده اید . هر فردی دوست دارد از وزن ایده ‌آلی برخوردار باشد و همواره در سلامت کامل به سر ببرد. 

 

وزن خود را چطور کنترل کنم؟

وزن

عادت کردن کنترل میزان وعده غذایی، آن قدر‌ها هم که فکر می‌کنیم سخت و ناممکن نیست!

این‌جا راه‌حل‌هایی برای کاهش کالری دریافتی، بدون این که از لذت خوردن آن چه دوست داریم محروم شویم، پیشنهاد شده است:

نصف کردن

ما می‌توانیم به سادگی فقط نیمی از کالری غذای دلخواه‌مان را دریافت کنیم، فقط کافی است نیمی از غذا را بخوریم. مثلا اگر هر روز 20 قاشق غذاخوری برنج می‌خوریم، فقط 10 قاشق آن را بخوریم  و ما‌بقی حس گرسنگی‌‌مان را با آهسته خوردن سبزیجات خصوصا سبزیجات خام بر‌آورده کنیم. فراموش نکنیم سبزیجات را هم‌زمان با غذا نخوریم! یا قبل از غذا و یا بعد از غذا، البته این جا منظور از سبزیجات سبزی خوردن نیست، بلکه سایر سبزیجات مانند سالاد و… است. اگر غذا در ظرف آماده برای ما آورده می‌شود، همان ابتدا سهم جدید خودمان را در ظرف دیگری جدا کرده و از مابقی آن دوری کنیم، بهتر است مابقی را دست نزده با دوست دیگری شریک شویم.

دو برابر کردن

تعداد لقمه‌ها را با کوچک کردن اندازه آن‌ها دو برابر کرده و زمان جویدن را نیز افزایش دهیم.

فارغ از زمان بودن

بر حسب عادت زمانی  سراغ غذا نرویم. زمان، فراخوان غذا خوردن ندهد، بلکه حس گرسنگی‌مان ما را دعوت به غذا خوردن کند، البته در این میان حس دیگری که دعوت کننده ماست، حس بینایی یعنی همان چشم‌ها است، بسیاری از مواقع چشم‌های ما به ما دستور خوردن می‌دهد تا حس گرسنگی.

حس بینایی و حس بویایی در شراکت با هم بسیار اغوا کننده عمل می‌کنند، به قول معروف برای مقابله  «گاو نر می‌خواهد و مرد کهن». البته کنترل این قضیه فقط در ابتدا سخت است، مطمئن باشیم اگر اجرا کنیم بسیار به خود می‌بالیم!

حذف نکردن وعده‌ها

در بسیاری از موارد، ممکن است فکر کنیم با حذف یک وعده، حتما کالری کمتری به بدن می‌رسد، ولی تجربه ثابت کرده است این رفتار در طولانی مدت منجر به افزایش حس گرسنگی و در نتیجه افزایش ولع خوردن می‌شود. در واقع با گرسنه نگه داشتن خود، به خود اجازه می‌دهیم در وعده بعد بیشتر بخوریم. چرا؟ چون بر این باوریم که کمتر خورده‌ام، پس حالا می‌توانم به راحتی  بیشتر بخورم! ولی در حقیقت داریم به خودمان دروغ می‌گوییم!

وزن خود را چطور کنترل کنم؟

نوشابه رژیمی

عدم زیاده‌روی در غذاهای رژیمی

در بسیاری از موارد که خوشحالیم داریم غذای دلخواه‌مان را با انرژی کمتر می‌خوریم، درست داریم سر خودمان را کلاه می‌گذاریم، مثلا اگر نوشیدنی رژیمی می‌خوریم، اگر همیشه یک لیوان می‌خوردیم، این بار دو لیوان می‌خوریم، چرا؟ چون رژیمی است! دقیقا انرژی دریافتی همان می‌شود و چه‌بسا بیشتر از قبل.

به راحتی نه بگوییم

در بسیاری از موارد با توجه به فرهنگ‌مان نمی‌توانیم بگوییم «الان سیرم یا الان نمی‌خورم»؛ فقط فکر می‌کنیم «‌اگر نخورم بد می‌شود یا الان ناراحت می‌شود»‌، بهتر است تعارف را کنار گذاشته و با کمال احترام و ادب چنین جملاتی را به کار ببریم «سعی می‌کنم اگر توانستم بخورم یا حتما خوشمزه است، در اولین فرصت می‌خورم.»

اصرار نکنیم

هیچ‌وقت در خوردن به دوست یا میهمان‌مان پافشاری نکنیم و اگر او در خوردن مردد است و یا نمی‌خورد، به پای بی‌ادبی او نگذاریم، اگر یک دوست یا میزبان واقعی هستیم، آن چه تدارک دیده‌ایم در اختیار میهمان‌مان بگذاریم و دست او را در انتخاب و میزان خوردن او آزاد بگذاریم، به قول معروف لقمه‌ها را نشمریم!

و در نهایت این که آن چه در مذهب‌مان در آداب غذا خوردن آمده را رعایت کنیم، که دقیقا همان چیزی است که تمام تجربیات ما در حال حاضر به آن رسیده است!

آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوش تیپ بودن خوشتیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت پوست شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است