مدیر سایت در
2,496

تمام چیزی که باید درباره شلوار کارگو بدانید؛ محبوب‌ترین شلوار این روزها را اینجوری ست کنید!

تمام چیزی که باید درباره شلوار کارگو بدانید؛ محبوب‌ترین شلوار این روزها را اینجوری ست کنید!

ابتدای سال 1388 شمسی بود که با آمدن شلوارهای معروف به «شیش جیب» در بازار، جوانان ایرانی از جین‌های کوتاه و یا دم‌پا گشاد برای مدتی به سمت این شلوارهای ارتشی آمدند.

single_content ad banner

تاریخچه شلوار کارگو

حالا با گذشت 14 سال، از اوایل سال جدید میلادی، استایل‌های خیابانی و هفته‌های مد 2023 از ترند شدن شلوار کارگو که تقریبا از دو سال پیش‌تر، دوباره بازار فروش خود را پیدا کرده بود، خبر می‌دهد. اما تاریخچه‌ی شلوارهای کارگو به همین چند سال اخیر خلاصه نمی‌شود و قدمتی صد ساله دارد. این شلوار که حالا یکی از محبوب‌ترین ترندهای روز است تاریخچه‌ی جالبی دارد که در این مطلب به آن، از گذشته تاکنون، پرداخته‌ایم.

تاریخچه شلوار کارگو

کارگو چیست؟

معنای لغوی کارگو محموله‌ای است که از طریق باربری جابه‌جا می‌شود و نامگذاری شلوار کارگو هم به همین معنی مرتبط می‌شود. این نوع شلوار با توجه به کاربری اولیه‌ و فرم و طرح خود کارگو نامیده می‌شود و همچنان که در بازار ترندهای 2023 مورد توجه قرار گرفته با همین نام به حیات خود ادامه می‌دهد.

تاریخچه شلوار کارگو

تاریخچه شلوارهای کارگو به سال 1938 میلادی در ارتش بریتانیا می‌رسد. مدل اصلی این نوع شلوار، دارای یک جیب در کنار ران و یک جیب دیگر در پشت شلوار بود. نهایتا کارگو در سال 1940 میلادی به ارتش آمریکا نیز راه یافت. نسخه‌ی آمریکایی شلوار کارگو برخلاف نسخه‌ی اصلی و بریتانیایی آن، به جای یک جیب، دو جیب در جلو داشت. کارگو تقریبا پنجاه سال بعد و در دهه‌ی 90 میلادی روی صحنه‌ی مد حاضر شد. رالف لورن در فشن‌ شوی پاییز و زمستان سال 1998، با قرار دادن شلوار کارگو در مجموعه‌ی خود، آیتمی محبوب برای همه‌ی اقشار جامعه را به نمایش گذاشت.

تاریخچه شلوار کارگو

انواع شلوار کارگو

شلوار هایکینگ کارگو

شلوارهای کوهنوردی کارگو شلوارهایی هستند که برای فعالیت های خارج از خانه، مانند پیاده‌روی و کمپینگ طراحی شده‌اند. این شلوارها معمولاً دارای چندین جیب برای قرار دادن وسایل ضروری هستند. شلوار کارگو می‌تواند گزینه‌ای عالی برای کوهنوردان باشد.

تاریخچه شلوار کارگو

شلوار دنیم کارگو

شلوارهای جین یا دنیم کارگو گزینه‌ی خوبی برای فعالیت‌های روزانه هستند و می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

تاریخچه شلوار کارگو

شلوار تاکیتیکال کارگو

شلوارهای تاکتیکال کارگو که برای افرادی با مشاغل فنی بسیار کاربردی است. داشتن جیب‌های متعدد و پارچه‌های بادوام‌تر به منظور نگه‌داری تجهیزات، از جمله مزایای این نوع از شوارهای کارگو است.

شلوار EMT کارگو

شلوار کارگوی EMT ( مخفف تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی)، که کاربرد آن از نامش پیداست و مهم‌ترین ویژگی آن خاصیت کشسانی و انعطاف پارچه‌ی آن با توجه به کاربری‌اش است.

شلوار اسلیم-فیت کارگو

این شلوارها که چندسالی است محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در مچ پا باریک باشند و معمولاً دارای چند جیب برای حمل وسایلی مانند کلید، تلفن و کیف پول هستند.

تاریخچه شلوار کارگو

شلوار جاگر کارگو

مدل جاگر شلوار کارگو سایز گشادتری دارد و ممکن است جیب‌های آن صرفا جنبه‌ی تزیینی داشته باشند.

مدل سفارشی شلوار کارگو!

مدل سفارشی یا رده‌بالای کارگو برای افرادی با مشاغل خاص است که مقاومت و کاربردی بودن شلوار کارگو برای آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

بازگشت شلوار کارگو در بین ترندهای سال

ابتدای سال 2021 میلادی برندهایی همچون ماکس‌مارا، استلا مک‌کارتنی و بربری در مجموعه‌‌های خود از شلوار کارگو با ظاهری کمی متفاوت‌تر از اوایل دهه 2000 میلادی رونمایی کردند و این ظاهر متفاوت توانست نظر کسانی که معتقد بودند شلوار کارگو دیگر در دنیای مد دیده نمی‌شود را تغییر دهد. همچنین استایل مارک جیکوبز و بلاحدید هم در این دیده شدن دوباره‌ی کارگو بی‌تاثیر نبود.

دلایل محبوبیت این مدل شلوار ترندی 2023

اصلی‌ترین دلیل محبوبیت شلوار کارگو به تاریخچه‌ی ایجاد آن بازمی‌گردد. راحتی و کاربردی بودن آن، مهم‌ترین علت پرطرفدار شدن این شلوار است. علاوه‌بر این می‌توان در دهه‌های مختلف دلایل محبوبیت این شلوار را بررسی کرد. مثلا در دهه‌های 40 و 80 میلادی شلوار کارگو برای اسکیت‌بازان نیز محبوب شد.  در دهه 90 میلادی، «2Pac»، رپر مشهور آمریکایی به پرطرفدار شدن این شلوار کمک کرد. همچنین در دهه 90 و 2000 میلادی تغییرات طرح و فرم شلوار کارگو آن را برای ورود رسمی به دنیای مد آماده کرده بود. قشر جوان اصلی‌ترین مخاطبان این شلوار در این دو دهه بودند.

در حال حاضر که سلیقه‌ی عمومی نیز به راحتی لباس‌ها اهمیت می‌دهد، ترند شدن شلوار کارگو دور از تصور نیست و ممکن است همانطور که تاکنون دستخوش تغییراتی در جزییات شده است، باز هم با توجه به نیاز جامعه، دچار تغییر شود.

 

منبع: سارکدیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :