تاریخچه برند اسپانیایی زارا

می‌توان گفت که برند زارا موفق‌ترین، یا حداقل یکی از موفقترین برندهای لباس در سرتاسر جهان به شمار می‌رود. این برند اسپانیایی که در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد، تلاش می‌کند تا با طراحی لباس مطابق با سلیقه همه افراد با هر سن و فرهنگی، در میان تمام مشتریان خود اشتیاق و علاقه به صنعت مد و لباس را ایجاد کند. برند زارا شامل همه مدل لباس به علاوه اکسسوری و کفش و زیورآلات برای کودکان، خانم‌ها و آقایان است. این برند یک برند زیرمجموعه به نام Zara TRF نیز دارد که لباس‌های جدیدتر و مد روز را برای خانم‌های جوان و نوجوانان طراحی می‌کند. در مقاله امروز قصد داریم تا شما را با تاریخچه زارا و رازهای موفقیت این برند محبوب بیشتر آشنا کنیم. با چی بپوشم همراه باشید!

 

تا به امروز، عوامل متعددی وجود داشته‌اند که به موفقیت برند زارا کمک کرده‌اند، اما یکی از نقاط قوت اصلی این برند که نقش مهمی در تبدیل شدن آن به یک خانه مد جهانی ایفا کرده است این است که برای برند زارا، مشتری بیشترین اهمیت را دارد؛ در حقیقت، همیشه اولویت با مشتری است! برند زارا عاشق مشتریان خود است. این برند از همان ابتدای شروع فعالیت خود این فرهنگ را کاملا در میان کارکنان خود جا انداخته است.

 

داستان تاسیس برند زارا چیست؟

برند زارا برای اولین بار توسط آمانسیو اورتگا در سال ۱۹۷۵ و در مرکز شهر گالیسیا در بخش شمالی کشور اسپانیا تأسیس شد. اولین فروشگاه آن دارای محصولات ارزان قیمتی بود که مشابه لباس‌های محبوب، گران قیمت و مد روز طبقات بالای جامعه بودند. اورتگا تصمیم گرفت نام برند خود را زارا بگذارد، چون او نام زُبرا را دوست داشت که توسط برند دیگری تصاحب شده بود. تا ۸ سال پس از تاسیس برند زارا، رویکرد این برند نسبت به صنعت مد و لباس و همچنین مدل کسب و کارش به تدریج با مصرف کنندگان اسپانیایی هماهنگ شد. این مسئله باعث شد تا برند زارا در بزرگترین شهرهای کشور اسپانیا، ۹ نمایندگی فروش تاسیس کند.

داستان تاسیس برند زارا چیست؟

آمانسیو اورتگا مالک برند زارا

 اورتگا در ۲۸ مارس ۱۹۳۸ در اسپانیا متولد شد. طی ده سال اخیر همواره در میان ده میلیارد برتر جهان قرار داشته است و هم اکنون به دارایی معادل ۷۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است. وی در ۱۴ سالگی مدرسه را رها کرد و به همراه پدرش به عنوان کارگر راه آهن مشغول به کار شد، ولی نتوانست در آن کار دوام بیاورد و خیلی زود در یک مغازه پیراهن دوزی به نام  گالا مشغول شد.  آمانسیو اورتگا در سال ۱۹۷۵ اولین فروشگاه خود را با نام زوبرا تاسیس نمود ولی با توجه به اینکه این نام قبلا توسط مغازه ای دیگر استفاده شده بود نام برند خود از زوبرا  به زارا تغییر داد. مجموعه ایندیتکس که مالک برند زارا است هم اکنون بیش از ۹۲،۰۰۰ کارمند داشته و حدود ۶۰ درصد از این کمپانی به نام اورتگاست. تاریخچه برند اسپانیایی زارا با اورتگا اجین است.

آمانسیو اورتگا مالک برند زارا

 

زارا و شرکت خرده فروشی ایندیتکس

در سال ۱۹۸۵، Inditex به عنوان یک شرکت مایملک به ثبت رسید، که همین مسئله پایه‌های یک سیستم توزیع را فراهم می‌کرد که قادر به واکنش سریع به تغییر ترندهای بازار بود. اورتگا یک فرآیند طراحی، تولید و توزیع جدید ایجاد کرد که قادر بود تا در زمان صرفه جویی کرده و به شیوه‌ای سریعتر به ترندهای جدید بازار واکنش نشان دهد؛ او این فرآیند را “مد سریع” نامید. دلیل پیدایش این فرآیند، سرمایه‌گذاری‌های سنگین در عرصه فناوری اطلاعات و استفاده از گروه‌های طراحان به جای طراحان فردی برای فرآیند “طراحی” منتقدانه بود.

در ۱۰ سال بعدی، برند زارا به شدت در بازارهای جهانی گسترش یافت. امروزه به ندرت پیش می‌آید که ببینیم در یک کشور بسیار توسعه یافته فروشگاه Zara وجود ندارد. برند زارا در حال حاضر دارای ۲۵۵۱ فروشگاه استراتژیک در شهرهای برجسته نقاط مختلف جهان در ۹۶ کشور است. جای تعجب نیست که برند زارا، که در ابتدا به عنوان یک فروشگاه کوچک در کشور اسپانیا شروع به کار کرد، در حال حاضر بزرگترین برند در زمینه مد و لباس در جهان است و همچنین، بر طبق گزارش مجله فوربز، بنیانگذار برند زارا یعنی آمانسیو اورتگا، ششمین مرد ثروتمند جهان است.

زارا و شرکت خرده فروشی ایندیتکس

شرکت‌های زیر مجموعه زارا

امروزه شرکت ایندیتکس بزرگترین گروه مد و لباس در سطح جهان است که بیش از صد و هفتاد هزار کارمند دارد و همچنین، در بیش از ۷۴۰۰ فروشگاه در ۹۶ بازار جهانی و ۴۹ بازار آنلاین فعالیت می‌کند. میزان درآمد شرکت ایندیتکس در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۱٫۱ میلیارد دلار تخمین زده شد. برندهای مد و لباس دیگری که زیرمجموعه شرکت ایندیتکس هستند عبارتند از:

 • برند Zara Home: که اجناس و دکوراسیون خانه ارائه می‌دهد و در سال ۲۰۰۳ تأسیس شده است. این برند در حال حاضر دارای ۵۲۰ فروشگاه فعال است.
 • برند Pull & Bear: که اکسسوری و لباس‌های اسپرت برای نسل جوان ارائه می‌دهد و در سال ۱۹۹۱ تاسیس شده است. این برند در حال حاضر دارای ۹۷۹ فروشگاه فعال است.
 • برند ماسیمو دوتی: که در سطح بین‌المللی لباس‌ها و اکسسوری با کیفیت و لوکس برای مردان و زنان ارائه می‌دهد و در سال ۱۹۹۵ تاسیس شده است. این برند در حال حاضر دارای ۷۸۰ فروشگاه فعال است.
 • برند برشکا: این برند با ترکیب استایل شهری و مدرن، لباس‌های و اکسسوری برای خانم‌ها و آقایان جوان ازائه می‌دهد و در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده است. این برند در حال حاضر دارای ۱۰۹۸ فروشگاه فعال است.
 • برند Stradivarius: که لباس‌های غیر رسمی و خانمانه برای خانم‌های جوان ارائه می‌دهد و در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده است. این برند در حال حاضر دارای ۱۰۱۷ فروشگاه فعال است.
 • برند اویشو: که لباس زیر، لباس‌های غیر رسمی و اسپرت، و اکسسوری ارائه می‌دهد و در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده است. این برند در حال حاضر دارای ۶۷۰ فروشگاه فعال است.
 • برند اوترکه: که لوازم جانبی با کیفیت بالا و با قیمت‌های خوبی ارائه می‌دهد و در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده است. این برند در حال حاضر دارای ۹۰ فروشگاه فعال است.

زارا و شرکت خرده فروشی ایندیتکس

استراتژی برند زارا چگونه است؟

در سال ۲۰۱۷، نام برند زارا در فهرست بهترین برندهای جهان در جایگاه ۲۴ قرار گرفت. ارزش‌های اصلی این برند در چهار جمله ساده تعریف می‌شوند: زیبایی، وضوح، کاربردی بودن و پایدار بودن. رمز موفقیت برند زارا این است که با تاخیر بسیار کمی، با ترندهای جهانی مد و لباس همراه می‌شود. از همان ابتدا، برند زارا شکاف قابل توجهی را در بازار پیدا کرد که تعداد کمی از برندهای لباس مطرح به طور موثر آن را مورد توجه قرار داده بودند. این شکاف همان «هماهنگی با آخرین ترندهای دنیای مد و لباس» و «ارائه کالکشن‌های لباسی که هم با کیفیت هستند و هم قیمت مناسبی دارند».

طراحان این برند به طور مداوم ترندهای جهانی مد و لباس را مورد بررسی قرار می‌دهند و طی یک الی دو هفته، کالکشن جدید را وارد بازار می‌کنند. این در حالی است که دیگر برندهای لباس، معمولا حدود ۶ ماه زمان صرف طراحی کالکشن‌های جدید خود می‌کنند. همین استراتژی برند زارا باعث شد تا از رقبای خود پیشی بگیرد. این برند برای طراحی لباس‌های جدید خود، روی ۳ حوزه تمرکز می‌کند.

استراتژی برند زارا چگونه است؟

صرف زمان کوتاه‌ برای لباس‌هایی که مطابقت با ترندهای روز دارند

صرف زمان کوتاه‌تر برای طراحی لباس، این برند را قادر می‌سازد تا لباس‌هایی به بازار عرضه کند که مشتریان در آن زمان بیشتر تقاضای آن‌ها را دارند؛ برای مثال، کالکشن جدید فصلی پیش رو، ترندهای جدید فصل، لباسی که اخیرا توسط یک فرد مشهور پوشیده شده است، آخرین کالکشن یک طراح لباس مشهور و غیره. در حالی که بسیاری از برندها سعی می‌کنند پیش‌بینی کنند که مشتریان در ماه‌های آینده قرار است چه لباس‌هایی را خریداری کنند، برند زارا همگام با مشتریان خود حرکت می‌کند و آن‌ها را به آنچه که در یک زمان مشخص می‌خواهند می‌رساند.

 

تولید تعداد محدودی از یک لباس خاص

برند زارا با این کار باعث می‌شود که لباس‌هایش به ظاهر کمیاب باشند. این مسئله در مورد تمام کالاهای لوکس صدق می‌کند؛ هرچه دسترسی به یک کالا سخت‌تر باشد، تقاضا برای آن بیشتر می‌شود. یک مزیت دیگر این استراتژی این است که اگر از یک مدل لباس استقبال نشود، برند زارا با ضرر کمتری مواجه می‌شود. نوع حراج‌های برند زارا نیز با رقبای خود کاملا متفاوت است و همین مسئله باعث می‌شود تا از آن بیشتر استقبال شود.

 

طراحی مدل‌های لباس بیشتر

برند زارا سالانه حدود ۱۲ هزار مدل لباس و اکسسوری تولید می‌کند. حتی اگر یک مدل لباس سریعا به فروش برسد، مدل‌های دیگری در صف قرار دارند تا جای آن را بگیرند. این یعنی شما برای خرید از برند زارا گزینه‌های بیشتری پیش رو دارید. این برند هرکدام از مدل‌های لباس خود را تنها ۳ الی ۴ هفته در نمایندگی‌های فروش نگه می‌دارد. این کار باعث می‌شود تا مشتریان دائما به فروشگاه‌های این برند سر بزنند؛ چوت می‌دانند که اگر دیر برسند، همه چیز به فروش رفته است! همچنین، جایگزین شدن مداوم مدل‌ها با یکدیگر باعث می‌شود تا مشتریان ترغیب شوند که دائما به فروشگاه‌های این برند سر بزنند و مدل‌های جدید را ببینند.

طراحی مدل‌های لباس بیشتر

ترویج فرهنگ همکاری با مشتری

مهم‌ترین راز موفقیت برند زارا تا به امروز، تمرکز بی‌نظیر آن روی مشتریانش است. داستان جالبی وجود دارد که نشان می‌دهد چطور برند زارا با مشتریان خود در طراحی محصولاتش همکاری می‌کند. داستان از این قرار است: یک روز خانمی وارد نمایندگی برند زارا در شهر توکیو میشود و از فروشنده درخواست یک شال صورتی می‌کند. فروشنده می‌گوید که ما در حال حاضر شالی به رنگ صورتی موجود نداریم. همین اتفاق به شکلی تقریبا مشابه برای افرادی در شهر تورنتو، سن فرانسیسکو، و فرانکفورت هم رخ داد. یعنی در طی چند روز، افرادی وارد فروشگاه‌های زارا در شهرهای مختلف شدند و درخواست یک شال به رنگ صورتی کردند. ۷ روز بعد، بیشتر از ۲ هزار نمایندگی برند زارا شروع به فروش ۵۰۰ هزار شال صورتی کردند. تمام این شال‌ها ظرف مدت  ۳ روز به فروش رفتند! چطور چنین اتفاقی رخ داد؟

 

نظرات مشتریان هسته مرکزی یک کسب و کار

نظرات مشتریان هسته مرکزی یک کسب و کار مدرن است؛ یعنی هرچه در مورد مشتریان خود بیشتر بدانید، می‌توانید خلاقیت بیشتری به خرج داده و از رقبای خود پیشی بگیرید. اما دسترسی به نظرات مشتریان در زمان مناسب و به طور مداوم، امر چالش برانگیزی است. یکی از اسرار موفقیت برند زارا این است که این برند، کارکنان و مدیران فروشگاه‌های خود را در مورد دریافت نظرات و خواسته‌های مشتریان به خوبی آموزش می‌دهد.

برند زارا همکاران بخش فروش خود و مدیران فروشگاه‌هایش را قادر می‌سازد تا در خط مقدم بخش تحقیقات مشتری قرار بگیرند؛ یعنی این افراد به طور دائم نظرات مشتریان را در مورد الگوی لباس‌ها، پارچه و طرح و رنگ آن‌ها می‌شنوند و یادداشت می‌کنند. همچنین، آن‌ها کالکشن‌های جدید را که پتانسیل تبدیل شدن به مدل‌های منحصر به فرد برند زارا را دارند، با دقت در تن مشتریان مشاهده کرده و مورد بررسی قرار می‌دهند. گزارش‌های سنتی روزانه نمی‌توانند با این وضوح نظرات مشتریان را به مدیران کسب و کار منتقل کنند. به طور کلی، امپراطوری برند زارا بر پایه دو قانون اصلی بنا شده است:

۱- هر چیزی که مشتری می‌خواهد در اختبارش قرار بدهید.

۲- آن چیز را زودتر از هر کس دیگری در اختیار مشتری خود قرار بدهید.

تاریخچه برند اسپانیایی زارا

طراحان اصلی برند زارا، مشتریان این برند هستند!

با توجه به مزایای رقابتی برند زارا در زمینه تحقیقات مشتری، عرضه بین‌المللی محصولات این برند در فروشگاه‌هایش، منعکس کننده نیازهای منحصر به فرد مشتریان آن از نظر موقعیت جغرافیایی یا فرهنگی است. برای مثال، لباس‌های عرضه شده از برند زارا در کشور ژاپن، سایزهای کوچکتری دارند، در کشورهای عربی مدل‌های خاصی دارند، و لباس‌های فصلی عرضه شده در آمریکای جنوبی نیز متفاوت هستند. تفاوت در عرضه لباس‌های برند زارا بر اساس موقعیت جغرافیایی، نشان دهنده ارتباط نزدیک میان فروشندگان نمایندگی‌های این برند با طراحان خلاق آن است.

معمولا در دنیای مد و لباس، یک ترند کوچک آغاز می‌شود و به سرعت گسترش میابد. کارمندان برند زارا تعلیم داده شده‌اند تا خوب گوش دهند، ببینند، و حتی به کوچک‌ترین سیگنال‌هایی از طرف مشتریان، که نشان دهنده شروع یک ترند جدید است، توجه کنند. زارا می‌داند که هرچه سریع‌تر به نیازهای مشتریان پاسخ دهد، احتمال موفقیتش در تامین کالای مناسب و در زمان و مکان مناسب بیشتر است. این برند سیستم‌های پیچیده‌ای مبتنی بر فناوری را راه‌اندازی کرده است که اطلاعات را به سرعت از فروشگاه‌ها، به مراکز اصلی این برند در شهر Arteixo کشور اسپانیا منتقل کند. بدین ترتیب تصمیم گیرندگان اصلی این برند قادر هستند تا هرچه سریع‌تر وارد عمل شده و به طور موثر به یک ترند در حال توسعه پاسخ دهند.

واقعیت این است که طراحان و مشتریان برند زارا دو بخش جدایی ناپذیر هستند و بخش مهمی از استراتژی این برند را تشکیل می‌دهند. تیم‌های متخصص به طور مداوم نظرات و تصمیمات جدید مشتریان را از تمام نمایندگی‌های فروش برند زارا جمع‌آوری کرده و به تیم خلاق طراحی این برند انتقال می‌دهند.

طراحان اصلی برند زارا، مشتریان این برند هستند!

برند زارا، زنجیره تامین بسیار کارآمدی دارد

برند زارا دارای یک زنجیره تامین بسیار یکپارچه و کارآمد است. به همین دلیل، این برند قادر است تا در تمام ۳۶۵ روز سال به صورت ۲۴ ساعته پوشاک صادر کند. در نتیجه ۲ بار در هفته، کالاهای جدید به نمایندگی‌های فروش زارا ارسال می‌شوند. پس از اینکه کالاها طراحی و تولید می‌شوند، ظرف مدت ۱۰ الی ۱۵ روز به نمایندگی‌ها ارسال می‌شوند. تمام این کالاها از طریق مرکز توزیع اصلی برند زارا در کشور اسپانیا پردازش می‌شوند،؛ یعنی جایی که موارد جدید بازرسی، مرتب سازی، و برچسب گذاری شده و در کامیون‌های ارسال بارگذاری می‌شوند.

در بیشتر موارد، این کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت به فروشگاه‌ها تحویل داده می‌شوند. این فرآیند یکپارچه زارا را قادر می‌سازد تا بر روند پردازش کالاها کنترل کامل داشته، و جنس و رنگ پارچه لباس‌ها را بر طبق سلیقه مشتری تغییر دهد. همچنین این مسئله ضرورت و نیاز به داشتن انبار را از بین برده و به کاهش اثرات ناشی از نوسان در تقاضای مشتریان کمک می‌کند.

برند زارا سالانه چیزی حدود ۴۵۰ میلیون کالا و ۱۲ هزار دیزاین جدید تولید می‌کند. به همین دلیل است که یک زنجیره تامین کارآمد برای این برند امری ضروری است تا اطمینان حاصل شود که این تغییر مداوم در اجناس نمایندگی‌ها، به راحتی انجام شود. برخی از ویژگی‌های زنجیره تامین زارا که تا به امروز در میزان موفقیت این برند نقش به سزایی داشته‌اند عبارتند از:

 • آگاهی مداوم از نظرات و سلایق مشتریان.
 • استاندارد سازی اطلاعات مرتبط با محصولات.
 • مدیریت اطلاعات مربوط به کالاها و فهرست موجودی محصولات.
 • داشتن استراتژی در تدارکات.
 • داشتن روش کارآمد برای طراحی و تولید.
 • مدیریت توزیع محصولات.

برند زارا، زنجیره تامین بسیار کارآمدی دارد

پایداری در هسته عملیات برند زارا

در ۱۰ سال گذشته، پایداری به مسئله مهمی در حوزه کسب و کار تبدیل شده است. در حال حاضر نیز پایداری برای کسب و کارهایی که می‌خواهند وفاداری مشتریان خود را در سطح بین‌المللی جلب کنند، امری ضروری و حیاتی است. برای شرکت ایندیتکس، پایداری به معنای داشتن تعهد به افراد و داشتن تعهد به محیط زیست است.

 

داشتن تعهد به افراد به چه معناست؟

شرکت ایندیتکس اطمینان حاصل می‌کند که تمام کارمندانش، نگاهش مشترک به ارزش‌های این شرکت داشته باشند؛ ارزش‌هایی که بر پایه پایداری از طریق توسعه حرفه‌ای، برابری، تنوع، و اقدامات داوطلبانه بنا شده‌اند. همچنین این شرکت از طریق اجرای مداوم برنامه‌هایی در جهت پیشرفت تامین کنندگان خود اطمینان حاصل می‌کند که حقوق بنیادین این افراد، زیر پا گذاشته نشود. شرکت ایندیتکس سالانه مبلغی حدود ۴۹ میلیون دلار صرف ابتکارات جدید و برنامه‌های اجتماعی می‌کند.

 

داشتن تعهد به محیط زیست به چه معناست؟

شرکت ایندیتکس نیز مانند کسب و کارهای دیگری که از منابع طبیعی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند، تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تاثیر فرآیندهایش بر محیط زیست، با قوانین سازمان جهانی بهداشت (اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد) مطابقت داشته باشد. این شرکت اقدامات گسترده‌ای را در جهت حفاظت از تنوع زیستی، کاهش مصرف آب، کاهش مصرف انرژی و منابع دیگر، اجتناب از تولید زباله و جلوگیری از تغییرات اقلیمی انجام می‌دهد.

به عنوان مثال، این شرکت یک استراتژی مدیریت جهانی آب طراحی کرده است، تا از تخلیه مواد شیمیایی خطرناک در محیط زیست جلوگیری کند. این شرکت همچنین دارای یک برنامه کاهش ضایعات است که از طریق آن مشتریان می‌توانند لباس‌ها، کفش‌ها و اکسسوری استفاده شده خود را جمع آوری کرده و به ۵۹۸ فروشگاه واقع در هشت بازار تحویل دهند.

پایداری در هسته عملیات برند زارا

 

در فرهنگ برند زارا کلمه «غیر ممکن» وجود ندارد!

برند زارا دارای یک فرهنگ کارآفرینی است و به همین دلیل، بسیاری از استعدادهای جوان را استخدام می‌کند تا به سرعت از طریق اعتبار این شرکت پیشرفت کنند. این برند تقریبا ۹۰ درصد از مدیران فروشگاه‌های خود را از درون شرکت انتخاب می‌کند و به همین دلیل است که به طور کلی، گردش مالی کمتری را تجربه می‌کند. فرهنگ برند زارا به گونه‌ای است که از دادن مسئولیت به افراد جوان و کم تجربه ترسی ندارد؛ بلکه آن‌ها را به پذیرفتن ریسک و یادگیری تشویق می‌کند تا روز به روز بیشتر پیشرفت کنند. مدیران ارشد به مدیران انتخاب شده برای فروشگاه خود اختیار و کنترل کامل در خصوص عملکرد فروشگاه را داده و برای آن‌ها حقوق، سود، اهداف رشد مشخص و طرح جبران ثابت و متنوعی تعیین می‌کنند.

این مسئله باعث می‌شود کارمندان فروشگاه انگیزه بالایی داشته باشند. علاوه بر این، هنگامی که یک کارمند برای ارتقاء شغلی انتخاب می‌شود، فروشگاهی که او در آن کار می‌کند همراه با بخش منابع انسانی، یک برنامه آموزشی جامع برای آن فرد تدارک می‌بیند که این مسئله، نشان دهنده تعهد برند زارا به توسعه استعدادهای فردی کارمندانش است. ساختار سازمانی برند زارا نیز تنها دارای چند لایه مدیریتی است.

مشتریان مهمترین منبع اطلاعات برای برند زارا هستند، اما این برند نیز مانند هر نام تجاری دیگری در زمینه مد و لباس، چندین فرد متخصص در زمینه شناسایی ترندهای جدید، و چندین کارشناس در زمینه بینش مشتریان استخدام می‌کند و همچنین، برخی از بهترین استعدادهای دنیا را حفظ می‌کند. در حال حاضر تیم خلاق برند زارا شامل بیش از ۲۰۰  نفر کارمند حرفه‌ای است. فرهنگ بسیار مهمی توسط شرکت زارا در میان این افراد ترویج داده شده است و به همین دلیل، آن‌ها اعتقاد دارند که کلمه‌ای به عنوان «غیر ممکن» وجود خارجی ندارد.

در فرهنگ برند زارا کلمه «غیر ممکن» وجود ندارد!

ترویج فرهنگ صحبت کردن کارمندان با یکدیگر

به عنوان مثال، در حالی که بسیاری از شرکت‌ها برای تصمیم گیری در مورد مسائل مهم با چالش رو به رو هستند و زمان زیادی را صرف این موضوع می‌کنند، برند زارا با ترویج فرهنگ «صحبت کردن افراد با یکدیگر» این چالش را حل کرده است؛ یعنی زمانی که موضوع مهمی پیش می‌آید، کارمند بخش‌های مربوطه در مرکز اصلی گرد هم آمده و در مورد آن صحبت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند. تیم‌های فروش و بازاریابی نیز دائما در مورد بازخوردهای حاصل از ترندهای جدید، با طراحان و بازاریابان صحبت می‌کنند.

مهم است که نوعی ارتباطات دو طرفه بین این افراد وجود داشته باشد، به طوری که تیم‌های بازاریابی و فروش بتوانند در مورد خطوط تولید جدید با مشتریان و طراحان صحبت کنند. بازاریابان نیز دارای یک دید قوی نسبت به نیازهای مشتریان و سلیقه آن‌ها در سطح فروشگاه هستند. برنامه ریزی برای فرآیند تولید نیز کاملا هماهنگ شده است، به طوری که هیچ زمانی برای تایید کالاها تلف نمی‌شود. تیم طراحی و توسعه محصول نیز که در کشور اسپانیا مستقر هستند، به نحوی فعالیت می‌کنند تا هر ماه ۱۰۰۰ مدل جدید لباس و اکسسوری تولید شود.

ترویج فرهنگ صحبت کردن کارمندان با یکدیگر

استراتژی مدیریت کارمندان در برند زارا

علاوه بر مشتری محور بودن برند زارا، مسئله مهم دیگری که باعث شده است تا استراتژی مدیریت کارمندان در این برند کاملا موفق باشد، این است که این استراتژی کامندان را قادر می‌سازد تا بر طبق اطلاعات موجود، تصمیم گیری کنند. زارا هیچ طراح اصلی‌ای ندارد، بله به تمام طراحان آن اختیار تمام داده می‌شود تا کالاها و کمپین‌ها را بر اساس اطلاعات روزانه (که نشان می‌دهند کدام مدل‌ لباس‌ها محبوبتر هستند) تایید کنند.

با توجه به تمرکز بی‌نظیر برند زارا بر روی مشتری‌هایش، کل مدل کسب و کار این برند به نحوی طراحی شده است که به جای اینکه مواد خام، ماهیت فرآیند تولید را تعیین کنند، الگوی نیازها برای محصولات تکمیل شده شرایط این فرایند را تعیین می‌کند؛ مسئله‌ای که در شرکت‌های چند ملیتی با مقیاس مشابه بسیار نادر است. به طور کلی، فرهنگ برند زارا کاملا مشتری محور است و همین مسئله باعث شده است که این برند در حال حاضر تا این حد موفق و محبوب باشد.

استراتژی مدیریت کارمندان در برند زارا

استراتژی بازاریابی در برند زارا چگونه است؟

برند زارا از همان ابتدای تاسیس تا به امروز، تقریبا هیچ هزینه‌‌ای برای تبلیغات نپرداخته است. در عوض، مدیران این برند ترجیح داده‌اند که یک درصدی از درآمد حاصل از فروش را صرف تاسیس شعبه‌های جدید کنند. میزان درصدی از درآمد که برند زارا به تبلیغات اختصاص می‌دهد، در مقایسه با رقبای خود ۰٫۳ درصد به ۳٫۵ درصد است. موسس برند زارا یعنی اورتگا، تا به حال با هیچ رسانه‌ای مصاحبه نکرده و یا به هیچ نحوی برای برند خود تبلیغ نکرده است. این مسئله در حقیقت نشان دهنده یک نام تجاری واقعا موفق است که در آن، مشتریان آن را به دیگر برندها ترجیح می‌دهند؛ این مسئله نشان می‌دهد که مشتریان به شدت تحت تاثیر تجربه‌های مثبت از برند زارا قرار گرفته‌اند.

استراتژی بازاریابی در برند زارا چگونه است؟

فروشگاه‌های آنلاین برند زارا

همچنین، برند زارا برای همراهی با ترند تجارت آنلاین، در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ اولین فروشگاه آنلاین خود را راه‌اندازی کرد. این وب سایت در ابتدا برای کشورهای اسپانیا، انگلستان، پرتغال، ایتالیا، آلمان و فرانسه در دسترس قرار گرفت و سپس به کشورهای اتریش، ایرلند، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ گسترش یافت. تا سال ۲۰۱۳، این فروشگاه آنلاین برای ایالات متحده آمریکا، و کشورهای روسیه، کانادا، مکزیک، رومانی و کره جنوبی نیز در دسترس قرار گرفت. در سال ۲۰۱۷، فروشگاه آنلاین برند زارا برای کشورهای سنگاپور، مالزی، تایلند، ویتنام و هند راه اندازی شد. اخیرا نیز در ماه مارس سال ۲۰۱۸، این برند فروشگاه انلاین جدید خود را برای کشورهای استرالیا و نیوزیلند نیز راه‌اندازی کرد. در سال ۲۰۱۷، ۱۰ درصد از کل میزان فروش برند زارا، حاصل از فروش به صورت آنلاین بود.

برند زارا به عنوان یک برند مد و لباس که به سرعت با ترندها به جلو پیش می‌رود، مطمئنا از قدرت تجارت الکترونیک آگاه است و تا به امروز حضور آنلاین موفقی داشته و برای مشتریان خود تجربه‌ای خوب با کیفیتی بالا ایجاد کرده است.

 

مطالب مرتبط:

۱- معرفی برند لاکچری شانل

۲- تاریخچه برند کلوین کلاین در یک نگاه

۳- ۱۱ مدل کیف زنانه شیک از برند نیمانی

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 30 نوامبر 2018

عالی بود
واقعا این برند خیلی خوبه
ولی دیگه الان گرانقیمت شده
. نمیشه خرید کردارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :