نکاتی برای خرید کفش کوه؛ کفش‌هایی که باید پا به پای ما بیایند!

کفش یکی از وسایل ضروری و حیاتی در زندگی ماست که بهتر است کم بخریم اما بهترین را بخریم، اگر به سلامت خودمان و البته اعصاب‌مان اهمیت می‌دهیم. این موضوع درباره کسانی که به صورت حرفه‌ای و یا آماتور به کوه می‌روند، اهمیت بیشتری دارد و دقت بیشتری -و البته متاسفانه جیب پر پیمان تری- هم در زمان خرید طلب می‌کند.

خرید کفش کوه

کفش کوهنوردی را شاید بتوان جاهای دیگری مانند زمان طبیعت گردی هم پوشید اما کفش‌های دیگر را نمی‌توان به پا کرد و به کوهستان رفت. خلاصه اینکه برخی از مهمترین نکات و ویژگی‌های یک کفش کوه مناسب را برایتان جمع آوری کرده‌ایم که می‌خوانید.

اندازه کفش کوه باید بزرگتر باشد

وقتی که برای خرید کفش کوه می‌روید باید بدانید که حتما بین نیم تا یک سایز بزرگتر این مدل کفش را بگیرید. گرفتن کفشی سایز پا و به اندازه کفش‌های دیگری که می‌پوشید به هیچ وجه درست نیست. چرا؟ یکم به دلیل جورابی که می‌پوشید و ضخامت بیشتری دارد و دوم اینکه در اثر حرکت و خصوصا کوهنوری سنگین، پای شما ممکن است، ورم کند.

خرید کفش کوه

کیفیت و ماندگاری؛ درجه اول اهمیت

کیفیت همه کفش‌هایی که می‌پوشیم مهم است و برای همین بهتر و عاقلانه است به جای ده جفت کفش معمولی؛ ۳ جفت کفش عالی داشته باشید. این موضوع درباره کفش کوه بارها با اهمیت‌تر است چرا که با مرگ و زندگی شما می‌تواند ربط پیدا کند.

خرید کفش کوه

 

بهترین برندهای کفش کوه در دنیا را اگر بخواهیم نام ببریم به ترتیب؛ سالومون (Salomon) -لاسپورتیوا (La Sportiva) -آرکتریکس (Arcteryx) -نورث فیس (North Face) -لوا (Lowa) -ماموت (Mammut) -اسکارپا (Scarpa) -مرل (Merrell) -هانواگ (Hanwag) و فیالراون (Fjallraven) است. قیمت کفش‌های سالمون بین حدود ۱۲۰ تا ۳۵۰ دلار و فیالراون ۱۲۵ تا ۲۵۰ است.

خرید کفش کوه

همه این برندها به دلیل کیفیت بالا، انطباقی ویژه با شرایط کوهستانی دارند. ظاهر شیک و جذابشان در بازار کفش کوهنوردی جهانی می‌درخشد.

خرید کفش کوه

اما در نهایت، بهترین برند کفش کوه برای شما در واقع بستگی به سبک خودتان و میزان توانایی فعالیت‌هایی که می‌خواهید انجام دهید دارد و متاسفانه بودجه‌ای که می‌توانید به آن اختصاص دهید.

وزن کفش خیلی زیاد نباشد

کفش‌های کوهنوردی به طور طبیعی چهار تا پنج برابر سنگین‌تر از یک کفش ورزشی است. وزن کفش کوهنوردی خصوصا برای کسانی که تازه کار هستند می‌توانند در مسیر مشکل ایجاد کند.

خرید کفش کوه

اما اگر به دنبال کفشی هستید که کمترین وزن را داشته باشد، «تریل رانینگ» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مبارزه با آب

کفش کوهنوردی باید بتواند در مقابل خیس شدن؛ مقاومت خیلی خوبی داشته باشد. از برندهای معتبر و کفش‌هایی که به هر حال امتحان‌شان را پس داده‌اند که بگذریم و بخواهیم ببینم کفش کوه انتخابی ما؛ از این امتحان سر بلند بیرون می‌آید یا نه، باید شناسنامه آن را بررسی کنیم و ببینیم ترکیبات پوشش دهنده کفش از چیست؟ و این ترکیبات تا چه میزان، مقاومت و استحکام ایجاد می‌کنند.

خرید کفش کوه

اندازه‌های پاشنه کفش

بسته به ارتفاع کوهنوردی و نوع سفر، کفش‌های کوه با اندازه پایه‌های مختلف تولید شده‌اند امابه طور کلی، برای فعالیت‌های کوهنوردی در شیب‌های تند؛ پایه کفش کوهنوردی باید حداقل ۴میلی‌متر باشد.

خرید کفش کوه

این مورد برای فعالیت‌های کوهنوردی در شیب‌های بلند، باید حداقل ۵میلی‌متر و برای فعالیت‌های کوهنوردی در شیب‌های بالاتر، حداقل ۶میلی‌متر باشد.

رنگ کفش کوه

بسته به شرایط و محیط کوهنوردی، رنگ کفش کوهنوردی متفاوت است و بهتر است با دقت انتخاب شود.

خرید کفش کوه

به طور کلی، برای کوهنوردی در مناطق یخی و برفی، انتخاب رنگ کفش سفید یا رنگهای روشن، مثل خاکستری روشن و آبی روشن توصیه نمی‌شود؛ چون رنگهای تیره و سیاه است که می‌تواند باعث جذب گرما و بالا رفتن دمای پاها شود.

خرید کفش کوه

اما در مناطق جنگلی، رنگ‌های قهوه‌ای و سبز بهترین گزینه محسوب می‌شوند، زیرا با رنگ‌های پوشیده‌ی جنگل سازگاری بیشتری دارند و در عین حال، نشانه جلب توجه کننده‌ای برای جانوران و شکارچیان جنگل نیستند.

خرید کفش کوه

همچنین، بسیاری از کوهنوردان حرفه‌ای برای کاهش خستگی چشم‌ها از انتخاب کفش با رنگ کمرنگ و خاکستری یا حتی ترکیب دو رنگ با یکدیگر، به عنوان رنگ مورد علاقه خود، استفاده می‌کنند.

خرید کفش کوه

اما نهایتا رنگ کفش کوهنوردی، نقش مهم و حیاتی در عملکرد آن ندارد، اما با توجه به نوع فعالیت کوهنوردی، شرایط جوی، محیط هدف و سلیقه شخصی، می‌توانید رنگ مناسبی را انتخاب کنید.

تفاوت کفش‌های کوهنوردی مردانه و زنانه چیست؟

کفش کوه زنان معمولاً قوس بلندتری نسبت به کفش کوه مردان دارند و هرچند بیشترین تفاوت کفش زنان و مردان سایز آن است؛ اما می‌تواند کفش‌ها را فارغ از جنسیت هم پوشید و یا از همدیگرکه در یک خانه زندگی می‌کنیم، دزدید و به کوه و صحرا زد، امانمی توانید این موضوع را نادیده بگیرید که ممکن است حسابی با پا درد شدید، تورم و سوختگی و… روبرو شوید.

خرید کفش کوه

کفش کوه فصل دارد؟

در نهایت اینکه شاید از خودتان بپرسید که یک کفش کوه فصل دارد و یا نه! و ۹۰ درصد مطمین باشید که کفش کوه چهار فصل است اما به هیچ وجه این طور نیست و کفش کوه زمستانی با مختصات خاص و فقط برای فصل محدودی طراحی شده‌اند و بقیه سال را در انبار می‌گذرانند. در حالیکه شما از کفش‌های دیگر استفاده می‌کنید و گاهش با کفش‌های پیاده روی‌تان به کوه در فصل بهار می‌روید، البته در ارتفاع کم.

خرید کفش کوه

کفش‌های پیاده روی را می‌توان در برف سبک استفاده کرد. با این حال، آن‌ها باید عایق، کشش و ضد آب باشند. اگر چکمه‌ها سه شرط را برآورده نکنند یا برف خیلی عمیق باشد، سرمایه‌گذاری روی یک جفت چکمه دوم برای برف ضروری است. همانجا نگه دارید!

بگذارید پا هوایی بخورد

درباره کفش کوه در فصل تابستان هم شما به کفشی نیاز دارید که به پاهای شما اجازه تنفس بدهد. هر کفشی اگر جلوی تنفش پای شما ر بگیرد، حتما روی سلامت فیزیکی و روانی‌تان تاثیر می‌گذارد.

خرید کفش کوه

به یک مورد که می‌توانید در شناسنامه کفش دقت کنید؛ به کار بردن پشم مرینو در آن است که دقیقا همین کار را می‌کند؛ یعنی به شما اجازه نفس کشیدن می‌دهد!

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :