نکات و آموزش رنگ کردن مو در خانه

0

بسیاری از خانم‌ها برای انجام تغییر و تحولاتی در چهره و روحیه خود، تصمیم می‌گیرند که رنگ موهای خود را تغییر دهند. رنگ کردن موها سبب برجسته‌تر دیده شدن مو شده و باعث می‌شود چهره‌تان شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. رنگ کردن مو در یک سالن آرایشی برای تمامی افراد به دلیل هزینه‌های بالا مقدور نیست. اما خوشبختانه با کمی صبر و دقت می‌توانید خودتان در خانه این کار را انجام دهید. رنگ کردن مو در چند مرحله انجام می‌شود. با چی بپوشم همراه باشید تا در این مقاله نگاهی کلی به راه و روش‌های رنگ کردن مو در خانه و همه آنچه درباره رنگ کردن مو باید بدانید داشته باشیم.

 

قدم اول : انتخاب رنگ مو مناسب

در قدم اول سعی کنید رنگ موی مناسبی برای خود انتخاب کنید. اگر موهای سفید زیادی دارید سعی کنید از رنگ موهای تیره که پوشاننده قوی برای موهای سفید است، استفاده کنید و اگر برای تنوع، برای مدت کوتاهی تصمیم به رنگ کردن موهایتان گرفته اید سعی کنید از یک رنگ مو سبک‌تر استفاده کنید. بهتر است از رنگ‌هایی استفاده کنید که یک یا دو شماره روشن‌تر از رنگ پایه مو هستند. اگر برای اولین بار است که موهایتان را رنگ می‌کنید سعی کنید از رنگ‌های خیلی روشن که باعث می‌شود چهره‌تان را غیر طبیعی جلوه دهد، استفاده نکنید.

رنگ کردن مو : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو در خانه

استفاده از رنگ موهایی که همراه با یک تونر می‌باشد بسیار مناسب است. اگر ریزش مو دارید و یا موهای شما ریشه بسیار ضعیفی دارد و نازک است، سعی کنید از رنگ موهایی که ترکیبات ویتامینه دارند و برای مو ضرر کمتری دارند، استفاده کنید و یا حتی می‌توانید ریشه مو را رنگ نکنید و تنها بخشی از قسمت پایینی موهایتان را رنگ بگذارید. اگر موهای تیره‌ای دارید و از رنگ موی روشن می‌خواهید استفاده کنید مطمئن شوید که رنگ موی شما با رنگ موی فعلیتان تطابق دارد. اگر موهایتان رنگ کرده است و یا با حنا رنگ کرده‌اید باید حتما از دکلره برای دوباره رنگ کردن موهایتان استفاده کنید.

رنگ کردن مو : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو در خانه

قدم اول برای شروع کار، حفاظت از پوست و لباس‌هایتان خواهد بود. سعی کنید از یک حوله و یا یک پیش‌بند نایلونی برای پوشاندن گردن و بقیه بدن‌تان استفاده کنید تا هنگام رنگ کردن مو، رنگ بر روی لباس یا پوست شما نریزد چرا که ممکن است به خاطر ترکیبات شیمیایی رنگ، پوست‌تان آسیب ببیند. علاوه بر این حتما قبل از شروع کار و باز کردن قوطی رنگ، دستکش به دست کنید.

رنگ کردن مو : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو در خانه

تمامی لوازم مورد نیاز را فراهم کنید تا به تمام آن‌ها حین رنگ کردن دسترسی داشته باشید. از جمله لوازمی که برای رنگ کردن مو در منزل به آن نیاز دارید داشتن یک کلاه نایلونی یا یک پلاستیک با سوراخ‌های ریز است که بعد از رنگ کردن آن را باید بر روی سر خود بکشید. علاوه بر حوله و کلاه نایلونی، به یک قلمو متوسط (نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک)، رنگ مو و اکسیدان به اضافه کاسه‌ای که ترکیب اکسیدان و رنگ مو را بتوانید در آن مخلوط کنید، به همراه چند گیره برای دسته دسته کردن موهایتان نیاز دارید.

رنگ کردن مو

به خاطر داشته باشید تمامی دستورالعمل های موجود روی جعبه رنگ مو را با دقت مطالعه کنید از جمله میزان مخلوط رنگ و اکسیدان و یا مدت زمان لازم برای گذاشتن ترکیب رنگ بر روی مو، بسیار مهم است. تنها با رعایت این موارد است که می‌توانید رنگ موی بسیار خوبی داشته باشید.

 

قدم دوم: آمادگی برای رنگ کردن موها

طبق دستورالعمل‌هایی که بر روی جعبه رنگ وجود دارد رنگ و اکسیدان را با یک دیگر ترکیب کنید. معمولا درصد استفاده از کرم اکسیدان (۱+۱) است مگر اینکه روی تیوپ درصد اکسیدان را توضیح داده باشد. اگر برای اولین بار است که موهایتان را رنگ می‌کنید، ، باید بیشتر دقت کنید. باید رنگ آمیزی را به گونه‌ای انجام دهید که روی هر تار مو رنگ کافی وجود داشته باشد، بهتر است برای شروع کار قسمت‌های انتهایی و طولی را رنگ کنید طوری که با ریشه مو کمی فاصله داشته باشد و ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس رنگ را به ریشه مو بزنید و ۳۰ دقیقه برای موهای نازک و ۴۰ دقیقه برای موهای ضخیم صبر کنید.

قدم دوم: آمادگی برای رنگ کردن موها

اگر می‌خواهید چهره طبیعی‌تری داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم که هیچوقت از رنگ هایی که نیاز به دکلره دارد استفاده نکنید چون علاوه بر این که رنگ موی شما را مصنوعی نشان می‌دهد ممکن است سبب آسیب جدی و سوزاندن ریشه مو شما نیز شود. برای قدم اول، اکسیدان و رنگ مو را مخلوط کنید سپس موهای خود را به ۴ بخش تقسیم کنید. اگر حجم موهایتان بیشتر است می‌توانید به بخش های بیشتری مثلا ۱۲ بخش تقسیم کنید. از گیره‌های کوچک برای دسته دسته کردن موها استفاده کنید.

رنگ کردن مو در خانه : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو

قدم دوم رنگ کردن دسته‌ای موها خواهد بود. همانطور که قبلا هم گفتیم اگر بار اول است که موهایتان را رنگ می‌کنید می‌توانید، رنگ کردن ریشه‌ها را برای مرحله آخر بگذارید. برای یک دست شدن رنگ مو می‌توانید پس از اتمام رنگ هر دسته مو، آن را دور فویل یا نایلون پیچیده و سپس به سراغ دسته بعدی مو بروید. برای کلیه رنگ‌ها، باید رنگ آمیزی را از پشت سر شروع کنید و به طرف جلو ادامه دهید. برای رنگ کردن ریشه‌ی مو در قدم اول می‌توانید از یک مرطوب کننده یا آب استفاده کنید. ابتدا ریشه مو را مرطوب کرده تا هیدراتاسیون بر روی مو انجام شود سپس رنگ را با استفاده از شانه رنگ به قسمت‌های ریشه مو بزنید. بعد از اتمام کار رنگ، حتما حواستان به زمان باشد. معمولا میزان رنگ گذاشتن در اکثر رنگ موها برای موی نازک ۳۰ دقیقه و برای موی ضخیم ۴۰ دقیقه می‌باشد.

رنگ کردن مو در خانه : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو

مرحله نهایی شست و شوی مو است. کمی آب به موها اضافه کرده یک لایه کف درست کنید بعد موها را کاملا آبکشی کرده و با شامپو بشویید. بعد از شستشوی کامل می‌توانید از یک نرم کننده و یا تونر نیز استفاده کنید.  سپس موی خود را با درجه کم سشوار گرفته تا خوش فرم و زیبا شود.

رنگ کردن مو در خانه : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو

برای اینکه رنگ موی شما با دوام باقی بماند باید قواعد خاصی را در مورد شستشوی مو رعایت کنید. مثلا باید بدانید که بعد از رنگ کردن مو در خانه حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از هیچ شامپویی برای شستشو استفاده نکنید و اگر موهایتان نیاز به شستشو دارد تنها با آب خالی بشویید، این کار سبب می‌شود رنگ به خوبی درون ساقه مو نفوذ پیدا کند و با دوام‌تر بماند.

اگر جزو  آن دسته از افرادی هستید که رنگ کردن مو در خانه را بسیار زمان‌بر می‌پندارید و زمان و حوصله رنگ کردن مداوم مو را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از رنگ موهای‌های لایت استفاده کنید. های لایت مو سبب می‌شود که سفیدی مو چندان آشکار نشود و برای کسانی که می‌خواهند هر چند ماه یک بار موهایشان را رنگ کنند ایده‌آل است.

رنگ کردن مو در خانه و تمام فوت و فن ها و توصیه هایی که باید بدانید

 

قدم سوم: استفاده از روش های طبیعی برای رنگ کردن مو

روش‌های سنتی و طبیعی از دیرباز مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. آن دسته از خانم‌هایی که همیشه ترس از رنگ کردن مو با مواد شیمیایی دارند می‌توانند از روش‌های طبیعی برای رنگ کردن مو در خانه استفاده کنند.

قدم سوم: استفاده از روش های طبیعی برای رنگ کردن مو

استفاده از آب لیمو برای رنگ کردن مو در خانه

آب لیموی طبیعی نه تنها برای پوست و مو مفید است بلکه دارای خواص روشن کننده مو نیز می‌باشد، به خصوص برای  افرادی که موهای ظریف و نازک دارند. اگر مقداری آب لیمو را گرفته و سپس در یک آب فشان ریخته و روزانه به موهای خود اسپری کنید، سپس به مدت ۳۰ دقیقه موی خود را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید، پس از مدت کوتاهی شاهد های لایت شدن و روشن شدن موهای خود می‌شوید. اگر موهای تیره داشته باشید ممکن است در استفاده نخست چندان تغییری مشاهده نکنید، اما به مرور تغییر رنگ در مو اتفاق می‌افتد.

رنگ کردن مو در خانه : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو

استفاده از حنا برای رنگ کردن مو در خانه

حنا یکی از طبیعی‌ترین پودرهایی است که می‌توان برای رنگ کردن مو استفاده کرد. البته حنا فقط تنالیته رنگی بین قرمز و نارنجی دارد. علاوه بر رنگ کردن مو، حنا برای تقویت موها و خوش حالتی مو نیز بسیار مناسب است. کافی است مقداری از پودر حنا را با کمی آب گرم مخلوط کرده و برای مدتی بر روی سر خود بگذارید. هرچه مدت زمان بیشتری روی سرتان باشد رنگ موهای شما قرمز روشن‌تر رو به نارنجی می‌شود.

رنگ کردن مو در خانه : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو

استفاده از چای بابونه برای رنگ کردن مو در خانه

اگر به دنبال رنگ‌هایی با تنالیته زیتونی و یا سبز سدری هستید بابونه را به شما پیشنهاد می کنیم. شستشوی موها با چای بابونه به مرور سبب تغییر رنگ مو می‌شود. برای این کار کافی است مقداری بابونه دم کنید طوری که مقدار بابونه آن نسبت به آب جوش بیشتر باشد تا چای غلیظ شود، سپس  بعد از خنک شدن چای، آن را بر روی موهایتان ریخته و ماساژ دهید. سعی کنید به مدت نیم ساعت در همان حالت در معرض نور آفتاب قرار گرفته و سپس موهایتان را تنها با آب شستشو دهید.

رنگ کردن مو در خانه : راهنما و ساده ترین روش های رنگ کردن مو

استفاده از گچ مو برای رنگ کردن مو در خانه

گچ های مو جزو رنگ موهای موقت و فانتزی هستند، که بسیاری از افراد برای مجالس خاص از آن‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید هر تعداد از دسته‌های مو خود را با این گچ‌ها به فرم‌های گوناگون رنگ کنید. گچ‌های مو به علت موقت بودن بعد دو بار شستشو کاملا از بین می‌روند.

 

مطالب مرتبط:

۱- چگونه موهای آسیب دیده را رنگ کنیم؟

۲- با بهترین ترکیب های رنگ مو ۲۰۱۸ آشنا شوید

۳- رنگ موی نسکافه ای ، رنگی زیبا برای انواع مدل مو

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

کاربر مهمان در تاریخ 10 مارس 2018

به نظرم یکم رنگ کردن مو سخته و مهارت های خاصی میخواد ، من که هر وقت خودم تصمیم گرفتم موهام رو رنگ کنم راضی نبودمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :