“لباس قاسم آبادی” لباس محلی مردم گیلان

۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۵

توسط مائده قربان زاده

“لباس قاسم آبادی” لباس محلی مردم گیلان

هر منطقه ای از کشور پهناورمان ایران دارای لباس محلی مخصوص به خود  است که این لباس بستگی به فرهنگ، اقلیم آب و هوایی، آداب و رسوم و … دارد. استان گیلان نیز از این قانون مستثنا نیست و دارای لباس  محلی مخصوص به خود است که به سبب زیبایی هر چه تمام تقریبا کمتر کسی است که با آن آشنایی نداشته باشد و یا آن را ندیده باشد. بعله این لباس معروف  و زیبا “لباس قاسم آبادی” است. با ما با مقاله “لباس قاسم آبادی” لباس محلی مردم گیلان همراه باشید. 

 تاریخچه لباس قاسم آبادی

لباس قاسم آبادی در زمان های قدیم فقط در شرق استان گیلان در روستای کوچک و زیبایی به نام قاسم آباد که در شهرستان چابکسر واقع است استفاده میشد و در حالیکه مردم سایر مناطق با لباس های  مخصوص به خود و یا لباس های رسمی شناخته می شدند مردم قاسم آباد با همین لباس های زیبا در سطح شهر یا روستا دیده می شدند. اما به مرور و با گسترش شهر نشینی این رسم زیبا نیز به دست فراموشی سپرده شد. اما این فراموشی سبب نشد که این لباس زیبا فراموش شود و دیگر مورد استفاده قرار نگیرد. مردم آنجا و  مناطق اطرافش از این لباس برای عروسی ها و یا اعیاد مذهبی و در جشن و سرورها استفاده می کردند به طوری که کم کم استفاده از این لباس ها در جشن های عروسی  به سبب زیبایی و حالت سنتی  ای که دارد همه گیر شد و امروزه در همه ی جشن های عروسی  استان گیلان از آن استفاده می شود و حتی مردم  استان های دیگر نیز از این لباس ها استقبال زیادی می کنند و در سفرشان به استان گیلان  یا آن را به عنوان سوغاتی  خریده و یا دست کم با آن عکس می گیرند.

لباس قاسم آبادی شامل یک دامن پر چین و زیبا که با روبان های رنگی ای که به فاصله 2 سانتی متر از هم دوخته می شوند، است زیبایی این دامن به چین زیاد آن و تعداد روبان های رنگی است که استفاده شده به طوری که هر چه  روبان های استفاده شده بیشتر باشد زیبایی دامن بیشتر می شود  رنگ بندی روبان ها هم  بستگی به سلیقه ی خیاط آن دارد و اگرخیاط  بتواند رنگبندی روبان ها را رعایت کند دامن جلوه بیشتری پیدا می کند.

"لباس قاسم آبادی" لباس محلی مردم گیلان

بعد از دامن نوبت به پیراهن و جلیقه می رسد. پیراهن به رنگ یکی از روبان  های شاد دامن دوخته می شود ولی رنگ معمول آن قرمز است زیرا با پارچه دامن که مشکی است ترکیب رنگ بهتری تشکیل می دهد.

جلیقه ی این لباس به رنگ مشکی و معمولا کوتاه تر دوخته می شود و  اطراف و پشت آن با پولک و سکه های قدیمی دوخته می شود که زیبایی خاصی به آن می دهد.

در آخر لباس شامل یک روسری زیبا که در گویش محلی به آن “تور دسمال” (یعنی روسری ای که با تور دوخته می شود ) می گویند، است که رنگ آن هم  معمولا سفید است."لباس قاسم آبادی" لباس محلی مردم گیلان

"لباس قاسم آبادی" لباس محلی مردم گیلان

"لباس قاسم آبادی" لباس محلی مردم گیلان

"لباس قاسم آبادی" لباس محلی مردم گیلان

مطالب مرتبط:

1- لباس محلی مردم خوزستان چیست؟

2- پوشش بانوان ترکمن

3- طرح بته جقه رو لباس آقایان

  • خیلی خیلی عالی بود. لذت بردم 🙂

  • آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

    ©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است