گابریل، زنی که عاشق طراحی بود؛ کوکو شانل چگونه لباس می‌پوشید؟

برند کوکو شانل نیاز به معرفی ندارد، یکی از برندهای مهم عرصه مد و لباس و البته عطر که توانسته بیش از یک قرن به زندگی‌اش ادامه دهد و رقیب های‌اش را کنار بزند. پارچه‌های زمخت و زبر توییت، کرپ پشمی، بوکله و پارچه‌های بافته که بیشتر لباس‌های این برند معتبر را می‌سازند، زیر دست طراحان به لباس‌هایی گران تبدیل می‌شوند که برای فقط یک کت کلاسیک از مجموعه‌شان باید در حدود ۵۰۰۰ دلار هزینه کنید.

اما چیزی که می‌خواهیم درباره‌اش بنویسیم این برند به تنها نیست، بلکه زن قدرتمندی است که خودش را به چهره نمادین مد زمان خود – و البته خیلی بعدتر از خود- تبدیل کرد. زنی که اندیشه‌اش تنها زیبایی یک لباس نبود، بلکه می‌خواست با استایل شخصی خودش، زن را از دست لباس‌های دست و پا گیر رها کند.

قصه کوکو شنل و طراحی که کسی را نداشت

برند کوکو شانل در سال ۱۹۱۳ در فرانسه متولد شد، اما ریشه این برند به زمانی برمی‌گردد که گابریل شانل که پدر و مادری نداشت در سن ۱۲ سالگی، به یک صومعه منتقل شد. جایی که می‌توانست زندگی او را حسابی به خفا ببرد اما نه تنها این کار را نتوانست انجام دهد که به عنوان مرحله‌ای الهام بخش در زندگی او شد.

استایل کوکو شنل

گابریل شانل در ۱۸ سالگی خیاطی را آموخت و در سال‌های بعد شروع به طراحی و دوخت کلاه و لباس‌هایی کرد که از هیچ مدلی پیروی نمی‌کردند جز از آنچه که خودش می‌خواست. گابریل همیشه لباس‌های خاص خودش را می‌پوشید و دیگران را متوجه سبک جدید و عجیب خودش می‌کرد. لباس‌هایی که او را به «شهرت» رساندند.

استایل کوکو شنل

لباس‌های شانل که در طیف رنگی سیاه یا سفید بودند، برخلاف لباس‌های زنانه و دست و پاگیر آن زمان، به مدل لباس‌های پسرانه نزدیک‌تر بودند. ژاکت‌های پشمی و شلواری که گابریل برای زنان طراحی می‌کرد و البته خودش هم آن‌ها را می‌پوشید، کاملا متفاوت از استایل زنان زمانه‌اش بود.

گابریل دختری که به راه خودش می‌رود

لباس‌های برند کوکو شنل که امروز نمادی از خوشپوشی هستند و به روز شدن؛ اولین گام های‌اش را در پاریس برداشت. در خیابان‌ها و کوچه‌هایی که فقط یک نفر با برند در آن‌ها رفت و آمد می‌کرد و آن یک نفر هم کسی نبود جز: «گابریل». دختری مصمم به راه و هدفش و دورنمایی که برای کار و لباس های‌اش می‌دید.

استایل کوکو شنل

او اولین بوتیک پاریسی خود را با کمک یکی از دوستانش در سال ۱۹۱۰ افتتاح کرد. خلاقیت‌های ساده و یا پیچیده او در طراحی لباس های‌اش با چنان سرعتی در چشم‌ها و زبان‌ها چرخید که خیلی زود مغازه‌های زیادی پذیرای آن‌ها شدند.

استایل کوکو شنل

گابریل که از این موفقیت دلگرم شده بود؛ بعد از این مرحله بود که قدم‌های بزرگتری برداشت و اندیشه «آزاد» کردن زنان از بند لباس‌های «دست و پاگیر» را دنبال کرد. او کدهای شناخته شده لباس مردانه و زنانه را باهم ترکیب می‌کرد و لباسی را می‌ساخت که اصل اولش راحتی بود و اصل بعدی‌اش زیبایی، زیبایی که با خلاقیت‌های او جلوه‌ای دیگر می‌گرفتند.

استایل کوکو شنل

گابریل که همیشه لباس‌های راحت می‌پوشید و بر خلاف آن روزها از دست کمربند و دامن‌های بلند خودش را راحت کرده بود، این استایل شخصی‌اش را گسترش داد و با زندگی روز تطبیق داد.

استایل کوکو شنل

لباس‌های او مرزهای تعریف شده را رد می‌کردند؛ گاهی آن‌ها لباس خواب‌هایی بودند که می‌شد هم در ساحل و هم در مهمانی شبانه پوشید. اما مهمتر از همه اینها رنگی بود که شانل، دست به سمت آن‌ها برد. رنگ سیاه که تا آن زمان فقط برای مراسم‌های عزاداری استفاده می‌شد.

• کاشف رنگ مشکی

اگر امروز من و شما در کمد لباس‌هایمان ردیفی از لباس‌های محبوب با رنگ مشکی را داریم؛ در واقع مدیون این طراح هستیم که جرات به خرج داد و با لباس‌هایی که طراحی کرد نشان داد، رنگ سیاه می‌تواند به هر مدل لباسی زیبایی خاص‌تری بدهد.

استایل کوکو شنل

شانل بعد از جنگ

پس از جنگ جهانی دوم، کوکو شانل که فعالیتش را متوقف کرده بود؛ دوباره شروع به کار کرد و در واقع در این زمان بود که سبکی را که نماد این برند است راه اندازی کرد: کت و شلوار تویید با چهار جیب، تزئین شده با دکمه‌های نگین دار، کفش‌های دو رنگ و کیف کوکو شانل با زنجیر طلایی.

استایل کوکو شنل

کوکو شانل، اتحاد سادگی و ظرافت

مد از نظر کوکو شانل را می‌توان در دو کلمه خلاصه کرد: سادگی و ظرافت. خطوط Chanel که ابتدا با خالق آن معرفی شد؛ همیشه بر این حقیقت اصرار داشت که سادگی به معنای برهنه شدن نیست و لباس ‌های این برند هم یک فلسفه کامل پشت خود دارد: استقلال، راحتی و ظرافت.

استایل کوکو شنل

 

شانل امروز کجاست؟

از زمان مرگ کوکو شانل در سال ۱۹۷۱، موفقیت این خانه ادامه داشت. در سال ۱۹۸۳ کارل لاگرفلد به عنوان مدیر هنری زمام خانه شانل را بر عهده گرفت و روح خلاقیت‌های کوکو شانل را زنده نگه داشت.

استایل کوکو شنل

در سال ۱۹۸۷ او مجموعه‌ای از ساعت‌ها را راه اندازی کرد و ساعت‌های ظریف تزئین شده با سنگ‌های قیمتی را ایجاد کرد.در پایان دهه ۱۹۹۰، هم یک خط تولید لوازم آرایشی و بهداشتی رونمایی شد که موفقیت چشمگیری داشت.

• حقایقی درباره کوکو شانل

زندگی گابریل بالا و پایین‌های زیادی داشت که کمی از آن را خواندید. البته رازهای زندگی او پایان ندارد که بد نیست به آن‌ها هم نگاهی بیاندازید.

استایل کوکو شنل

  • شانل قبل از خیاطی آواز می‌خواند.
  • کوکو نام واقعی او نیست و بر اساس دو آهنگ محبوبی است که خودش اجرا می‌کرد.
  • او در مورد سنش دروغ می‌گفت و سال‌ها ادعا می‌کرد که به جای سال ۱۸۸۳ در سال ۱۸۹۳ به دنیا آمده است.
  • قبل از لباس، کلاه نقطه قوت او در طراحی و دوخت بود.
  • زمان جنگ جهانی دوم، او درهای مغازه خود را در پاریس بست و پرستار دوران جنگ شد،
  • او تا زمان مرگش کار کرد. شنل پس از تلاش زیاد برای تکمیل آخرین مجموعه مد خود، در سال ۱۹۷۱ در سن ۸۸ سالگی درگذشت. دو هفته پس از مرگ او، کت و شلوارهایی که طراحی کرده بود؛ رونمایی شدند.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :