chadmin در
0

توصیه هایی برای کاهش وزن

توصیه هایی برای کاهش وزن

این روزها با افزایش شیوع چاقی، كمتر كسی پیدا می‌شود كه حداقل یك‌بار از رژیم‌های لاغری استفاده نكرده باشد. اغلب در پی این رژیم گرفتن‌ها ممكن است یبوست، اختلال قاعدگی، ریزش مو، افتادگی شكم و چین‌و‌چروك پوست صورت ایجاد شود. بسیاری از افراد به ویژه بانوان اقدام به رژیم لاغری به روش شخصی می نمایند. تیم متخصص چی بپوشم با تحقیقاتی که انجام داده است توصیه هایی برای کاهش وزن را ارایه می دهد. این را هم اضافه می کنیم؛ سلایق شخصی در رژیم لاغری و غذایی هیچ توجیه علمی نداشته و اثرگذار نیست. چنین روش های خودسرانه نه تنها باعث کاهش وزن نمی شود بلکه موجب تنش و بروز رفتارهای عصبی و کسالت روحی نیز می شود.

توصیه هایی برای کاهش وزن

رژیم های غذایی ممنوعه از زبان دکتران

  • با کاهش میزان زیادی از انرژی دریافتی با تک خوری های غیرمنطقی و غیر اصولی و فاقد هر نوع اثر مفید و پایدار و افزایش ناگهانی میزان فعالیت بدن به طور صاعقه آسا وزن و سایز کاهش پیدا می کند ولی این دستاورد دیری نمی پاید و در فاصله نه چندان دور وزن کاسته شده با بهره بیشتری باز می گردد ولی عوارض ایجاد شده پابرجا و مشکلات جدیدی را برای فرد ایجاد می کند.
  • کاهش ایجاد شده در وزن و سایز بعد از بروز عکس العمل بدن در قبال گرسنگی که سوخت پایه بدن کاهش داده می شود، در مدت ادامه رژیم حتی با کاستن بیشتر از میزان انرژی  دریافتی و افزودن به سرعت و مدت فعالیت بدنی هیچ نتیجه ملموسی را به عمل نمی آورد و وزن ثابت باقی می ماند و ولع خوردن و سیری ناپذیری پدیدار می شود که تقریبا غیرقابل کنترل بوده و کماکان فرد را به بیش خوری وا میدارد.
  • در حالت گرسنگی و احساس قحطی در سیستم های کنترل تداوم حیات تغییراتی پدیدار می شود که ذخیره چربی را بدون هیچ کم و کاستی حفظ کرده یا برای جبران کمبود انرژی فرمان تحلیل عضلات صادر و اسیدی شدن بدن تحت تاثیر سوخت ناقص و تجزیه پروتئین عضلات بدن، کلسیم اسکلت وارد جریان خون شده و با تعدیل PH محیط خون و افزایش میزان دفع ادرار تلاش لازم برای ایجاد تعادل در بدن پدیدار می شود.
  • افزایش دفع آب بدن از ذخایر خود، گرچه وزن و سایز را کاهش می دهد ولی با معیار علمی دانش تغذیه لاغری محسوب نمی شود. درست مثل سونا که در یک روز حتی 4 تا 5 کیلوگرم از وزن بدن را کم کرده و سایز را کاهش می دهد ولی بلافاصله آب های دفع شده با نوشیدن متوالی مایعات جبران و سایز کاهش یافته به میزان قبلی باز می گردد. هر روشی که به سرعت باعث کاهش وزن بشود بسیار زیان بار و عارضه ساز بوده و آثار آن دیر یا زود ظهور می کند.
  • وزن و اندام ناشی از این رژیم ها پایدار نبوده، به زودی خیلی بیشتر از قبل به وزن و سایز افراد اضافه شده و موفقیت های ظاهری به دست آمده در طول زمان کوتاهی از بین خواهد رفت ولی عوارض جانبی و زیان بار آن صدمات جدی به سلامت جسمی و توان فکر و اندیشه رژیم گیرنده وادار خواهد کرد. افرادی که به طور متناوب چنین رخدادهایی را تجربه کرده اند می توانند فهرست بلند بالایی از بروز عوارض جدی را بر شمارند از قبیل؛ ریزش مو، گرفتگی عضلات، کم خونی، افزایش چربی های خون، تحریک پذیری و عصبانیت، دردهای مفاصل، کم خوابی و بی خوابی، ولع خوردن و ناخنک زدن، افزایش مقاومت بدن در قبال تصمیمات جدید برای کاهش وزن کم سویی چشم، سرگیجه و سر درد و موارد متعدد دیگر که در ارتباط است با شدت تعادل نداشتن ریز مغذی های رژیم به کار گرفته و طول مدت اجرای چنین برنامه هایی که در تنظیم آن ها به اصل تناسب، تعادل، تنوع غذاهای توصیه شده با بذل عنایت توجه نشده است و از پیامد های اجرای چنین برنامه کامل بوده.
  • متاسفانه باورهای غلط در قبال رژیم های مختلف و سادگی و زودباوری رژیم گیرندگان و اعتماد به تبلیغات گسترده و دور از واقعیت و ملاک قرار دادن اثرات مخرب چنین برنامه های فاقد ارزش علمی بازار سودجویان را رواج کامل داده و درآمدهای میلیاردی را سرازیر جیب مافیای تجارت پر سود تولیدات کمک لاغری کرده است که با اقدامات غیر اصولی و احساس مسئولیت نداشتن صدمات جبران ناپذیر و پایداری را نصیب به دام افتادگان خود کرده است.
  • یشگیری از اضافه وزن و اقدام به موقع به منظور کشف و برطرف کردن اشتباهات تغذیه ای قبل از آغاز چاقی های درجه یک و 2 و 3 امکان پذیرتر، سهل تر و کم هزینه و بدون هیچ عارضه ای است.
  • در کاهش وزن و رفع چاقی های احتمالی خود اگر صبور، واقع گرا و مصمم نیستید، بهتر است همین وضعیت موجود خود را تثبیت و از افزایش خزنده ان با تعدیل سبک زندگی، میزان خورد و خوراک و آغاز فعالیت سبک در قالب پیاده روی، شنا، حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا)، انقباض و انبساط عضلات و ترک ناخنک زدن و هله هوله خوردن جلوگیری کنید.
  • هرگز به فکر استفاده از رژیم های خیلی کم کالری، تک خوری و حذف وعده های سه گانه و میان وعده ها نیافتید و سلامت و سر زندگی تان را دچار مخاطره نکنید. وزنی که تحت هر اقدامی به سرعت کاهش یابد در زمان کوتاهی نه تنها مثل قبل که حتی بیشتر از قبل برگشت پیدا کرده و با عوارض جانبی متعددی اجرا کنندگان را دچار زحمت بیشتر و حسرت افزون تری می کند.

مطلب مرتبط: ۱۱ ترفند برای لاغرتر دیده شدن

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :