شایسته عسگریان در
0

چگونه با وسایل مختلف ورزشی کار کنیم؟ + پیشنهاد خرید

چگونه با وسایل مختلف ورزشی کار کنیم؟ + پیشنهاد خرید

هنوز بعد از گذشت چند ماه، ویروس کرونا گریبان دنیا را رها نکرده و باوجود بازگشایی نصفه‌ونیمه مشاغل و اصناف، هنوز هم مشاغل و اماکن غیرضروری تعطیل هستند و باز کردنشان طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا، جریمه و پیگرد دارد. یکی از این مشاغل، باشگاه‌ها هستند. در این میان افرادی که به‌طور حرفه‌ای ورزش می‌کردند با رفتن به باشگاه، سعی در لاغر شدن داشتند، ممکن است احساس کنند که به‌شدت از برنامه‌هایشان عقب مانده‌اند. ما در روزهای قبلی، تمریناتی را ارائه دادیم که هم مخصوص افراد مبتدی و کم‌تحرک بود و هم مخصوص افرادی با آمادگی جسمانی بالا؛ اما نکته مهم اینجاست که تمامی این حرکات، بدون نیاز به وسیله انجام می‌شد یا اینکه شما می‌توانستید با کمترین امکانات درون منزل، وسایل ورزشی مربوط به آن تمرین را برای خود بسازید.

اما گاهی برخی تمرین‌ها با وسایل حرفه‌ای، بهتر و موثرتر انجام می‌شوند؛ به‌خصوص برای ورزشکاران حرفه‌ای که با برنامه پیش می‌روند و تا قبل از شیوع کرونا، به‌طور مرتب به باشگاه می‌رفتند و طبق برنامه مشخصی ورزش می‌کردند.

بنابراین ما چند وسیله ورزشی با کاربردها و قیمت‌های مختلف را به شما معرفی می‌کنیم و درباره کاربرد و نوع استفاده هرکدام از آن‌ها مختصری توضیح می‌دهیم تا اگر این دستگاه‌ها را در منزل دارید، بهتر و راحت‌تر بتوانید از آن‌ها استفاده کنید و اگر هم قصد خرید دارید، از همین صفحه بتوانید وسیله مدنظرتان را انتخاب کرده و با قیمتی مناسب و در اسرع وقت، در منزل تحویل بگیرید تا دیگر بیش از این، از تمریناتتان عقب نمانید.

با ما همراه باشید.

نکته مهم: توجه کنید که توصیه ما این است که اگر بیماری خاصی مثل دیسک کمر، زانودرد، سیاتیک و… دارید یا اینکه به‌هیچ عنوان تخصصی در انجام برخی ورزش‌ها مثل تی آر ایکس ندارید، به‌هیچ عنوان سرخود از این وسایل استفاده نکرده و خود را به‌خظر نیندازید؛ درعوض از متخصص، پزشک مخصوص و… یا از کلیپ‌های آموزشی مورداعتماد کمک بگیرید.

تی آر ایکس

تی آر ایکس، یکی از بهترین و چالش‌برانگیزترین ورزش‌هایی است که استفاده از آن به وسایل چندانی نیاز ندارد. کش تی آر ایکس که معمولا به رنگ زرد و مشکی وجود دارد، وسیله انجام ورزشی با همین نام است که علاوه بر چربی‌سوزی قوی، باعث افزایش استقامت بدن، افزایش انعطاف‌پذیری و افزایش تعادل نیز می‌شود. تی آر ایکس، حرکات متنوعی دارد که بسیاری از آن‌ها همان حرکاتی است که بدون کش نیز می‌توان انجام داد، اما همانطور که گفتیم، انجام آن‌ها با کش، مزایای بیشتری دارد.

میله بارفیکس

بارفیکس، تمرینی است که تقریبا تمامی عضلات بدن شما را درگیر می‌کند. به یاد داشته باشید که در این ورزش، تکرار حرکات مهم نیست، بلکه تکنیک اجرای حرکات است که اهمیت دارد. وقتی که با بارفیکس، خود را برخلاف جاذبه زمین به‌سمت بالا می‌کشید، عضلات شانه، جلوبازو، قدرت پنجه و عضلات مرکزی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهید. درهنگام اجرای این حرکات، نباید شانه‌ها را به‌سمت جلو و بالا متمایل کنید یا پشت خود را قوز کنید و بدنتان را نیز نباید تاب بدهید. البته می‌توانید میله بارفیکس را در ارتفاع پایین‌تری ببندید تا به‌صورت درازکش، حرکات را انجام دهید.

طناب زدن

طناب زدن جزو ساده‌ترین حرکات ورزشی است که با کمترین هزینه، باعث افزایش توان هوازی شده و به قوی کردن عضلات ساق پا و سایر قسمت‌های پا می‌شود. حرکت طناب زدن را بدون طناب نیز می‌توانید انجام دهید، اما استفاده از طناب باعث فشار بیشتر، به‌خصوص به دستان شما شده و ثمره بهتری دارد.

توپ پیلاتس

شاید فکر کنید که توپ پیلاتس، بیشتر وسیله تفریح است تا ورزش؛ درصورتیکه استفاده از این توپ، که انواع گوناگونی دارد، راه مناسبی برای چربی‌سوزی، افزایش فعالیت ماهیچه‌ها و تقویت عضلات شکم است. این توپ، وزن بین ۲۰۰ الی ۳۰۰کیلوگرم را تحمل می‌کند و به این زودی‌ها پاره نمی‌شود. برای پر کردن این توپ‌ها به گاز خاصی نیاز نیست و هوای معمولی برای پر کردن آن مناسب است.

حلقه هولاهوپ

هولاهوپ یا حلقه ورزشی، یکی از مفرح‌ترین و محبوب‌ترین وسایل ورزشی است که البته هرکسی نحوه استفاده از آن را بلد نیست. هولاهوپ، اگر از آن درست استفاده شود، باعث افزایش هماهنگی بین اعضای بدن می‌شود و چربی‌های شکمی را نیز آب می‌کند. استفاده از این حلقه، عضلات را نیز تا حد زیادی سفت می‌کند. برای انجام حرکات درست با این حلقه، لباس گشاد نپوشید و کفش راحت به‌پا داشته باشید. اگر مبندی هستید، حلقه بزرگتری انتخاب کنید تا فرصت هماهنگی با ریتم را داشته باشید. حلقه را روی زمین بگذارید؛ به‌آرامی حلقه را تا کمرتان بالا بیاورید؛ یکی از پاها را کمی جلو بگذارید؛ با دو دست، حلقه را نگاه دارید به یک طرف کمرتان نزدیک کنید؛ اگر راست‌دست هستید، آرام و یکنواخت، حلقه را درجهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید و برعکس و همزمان، کمر خود را دایره‌وار بچرخانید و با شکم و کمرتان آن را کنترل کنید.

 

وسایل ورزشی پیشرفته

در این میان، وسایل ورزشی پیشرفته‌ای، مثل دوچرخه ثابت، تردمیل، استپر و… نیز وجود دارد که با قیمت‌های بیشتر، تاثیرات متفاوت و گسترده‌تری نیز برروی بدن می‌گذارند و به‌نوعی حرکاتی را که تنها در خارج از منزل می‌توان انجام داد، به‌راحتی درون منزل شبیه‌سازی می‌کند؛ به‌خصوص در این روزهای قرنطینه.

لباس ورزشی

لباس ورزشی، یکی از ملزومات ورزش است. شاید فکر کنید که لباس ورزشی، تنها برای پوشیدن در باشگاه، رعایت پوشش قانونی در اماکن عمومی و… کاربرد دارد، اما درواقع مزایای لباس ورزشی، ورای این مسئله است. لباس‌های ورزشی مناسب، دارای الیافی هستند که مانع از تعریق بیش ازحد بدن شده و به‌عبارتی به بدن اجازه نفس کشیدن می‌دهند؛ درنتیجه عمل سوخت‌وساز راحت‌تر و سریعتر انجام شده و بدن در شرایط مناسبی قرار می‌گیرد. ازطرفی الیاف باکیفیت پارچه، باعث می‌شود که لباس، زود بوی عرق نگیرد. لوازمی مثل مچ‌بند، ساق‌بند و زانوبند ورزشی نیز برای جلوگیری از ایجاد فشار به مفاصل و تاندون‌ها بسیار مناسب است و در ورزش‌هایی که فشار مستقیم به آن بخش‌ها اعمال می‌شود، وسایل محافظتی مناسبی هستند.

کفش ورزشی

شاید فکر کنید که کفش ورزشی، تنها برای ورزش در بیرون از خانه مناسب است، اما درواقع کفش‌های ورزشی باکیفیت به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که از ضربه خوردن پا، حرکات اضافی آن و درنتیجه هرگونه آسیب دیدن پا جلوگیری می‌کند و از آنجا که به‌اصطلاح، پا، قلب دوم انسان محسوب می‌شود، داشتن کفش ورزشی مناسب، بسیار مهم است؛ به‌خصوص هنگام ورزش با وسایلی مثل تردمیل یا دوچرخه ثابت.

 

مطالب مرتبط:

چگونه در منزل و بدون کمترین امکانات ورزش کنیم؟ + تصاویر متحرک آموزشی (برای مبتدیان)

چگونه در منزل و بدون کمترین امکانات ورزش کنیم؟ + تصاویر متحرک آموزشی (برای افراد با آمادگی جسمانی بالاتر)

شلوار ورزشی مردانه و نکات مربوط به آن

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :