زیباترین جواهرات فرح پهلوی و تاج‌هایی خیره‌کننده‌ای که قیمت ندارند!

فرح پهلوی تاج و جواهرات بسیار زیادی داشت که تنها ارزش مادی نداشتند. این جواهرجات ساخته دست هنرمندان بزرگ ایران و دنیا بودند. برخی‌هایشان هدیه‌هایی بسیار ارزشمند که جای‌شان در موز‌ها بود بیشتر تا بر دست و سر و گردن.

جواهرات فرح پهلوی

بعد از انقلاب قسمتی از این جواهرات از ایران خارج و بخشی که مانده بود در بانک مرکزی جمهوری اسلامی، نگهداری و در معرض دید عموم قرار گرفت. این جواهرات به اندازه‌ای ارزشمند هستند که نمی‌توان ارزش مادی برای آن‌ها قایل شد چون از نظر ظرافت ساخت و پرداخت هم بی‌نظیر هستند.

جواهرات فرح پهلوی

دیدن آن‌ها نه تنها برای ایرانیان که برای گردشگران خارجی هم بسیار مورد توجه ااست و اگر گذرتان به این موزه بیافتد جتما عده‌ای از آن‌ها را خواهید دید.

تاج برند Van Cleef & Arpel

تاج فرج را برند ون کلیف آرپلز ساخت. این برند Van Cleef & Arpel یک شرکت فرانسوی تولیدکننده جواهرات و ساعت است که در سال ۱۸۹۶ تأسیس شد و جواهراتش نه تنها توسط فرح که الیزابت تیلور هم پوشیده شد.

جواهرات فرح پهلوی

برای ساخت این تاج جلسه و مشورت‌های زیادی انجام گرفت و در نهایت با طلای سفید و کلاهی با مخمل سبز – رنگی که در فرهنگ ایرانی جای به خصوصی دارد- ساخته شد.

جواهرات فرح پهلوی

در این تاج الماس، مروارید، یاقوت و زمرد به کار رفته بود. وزنش هم یک کیلو و ۴۸۹ گرم بود.

گردن بند هماهنگ با تاج

البته در مراسم تاج‌گذاری فرح به دست شاه، یک گردن بند بزرگ و سنگین هم برای او ساخته بودند. جنس آن از طلا، پلاتین، مروارید، الماس سفید و زرد بود.

جواهرات فرح پهلوی

ساخت این گردنبند هم به سفارش دربار سلطنتی به همان برندی بود که تاج را ساخته بود. جنس بدنه طلا و پلاتین بود و در میانه آن زمردی بزرگ و تراش خورده بود که بسیار چشمگیر بود. در اطراف آن هم زمردهایی کوچک‌تر و مروارید‌های همشکل بود.

جواهرات فرح پهلوی

الماس‌های سفید و ظریفی هم داشت که در بالای زمرد بزرگ و مروارید‌های گردنبند قرار گرفته بود.این گردنبند را هم می‌توانید در موزه جواهرات ملی ببینید.

جواهرات لباس تاج گذاری

این جواهرات البته اگر در کنار لباس بی‌نظیری هم که کم از این جواهرات نداشت، درخشندگی بیشتری پیدا کرده بود. فرح یک ردا از مخمل اعلا و سبز به تن داشت که با الماس، یاقوت و زمرد تزیین شده و طلادوزی داشت. این ردا روی پیراهنی سپید و بلند پوشیده شده بود که کار دست همین برند و خیاط بود.

جواهرات فرح پهلوی

در پشت ردا هم لباس نماد پهلوی بود و اطرافش یاقوت و زمرد بود. دوخت این قسمت از پوشش فرح را خیاط برند معروف کریستین دیور انجام داده بود.

جواهرات فرح پهلوی

برای دیدن این لباس هم به موزه جواهرات ملی می‌توانید بروید.

جواهرات فرح پهلوی

تاج نور العین

یکی از بی‌قیمت‌ترین و زیباترین جواهرات سلطنتی که در مراسم ازدواج به فرح داده شد؛ تاج نور العین بود که دستور ساختش به به هری وینستون داده شد.

جواهرات فرح پهلوی

این فرد که به او «پادشاه الماس» نام داده بودند؛ از کودکی عاشق سنگ‌های قیمتی بود و توانایی بینظیری در در تشخیص گرانبهاترین سنگ‌ها را داشت. تا جایی که می‌گفتند این شناخت ذاتی است و با او متولد شده است.

جواهرات فرح پهلوی

تاج نور العین از الماس ۶۰ قیراطی بود و رنگ صورتی داشت. این جواهر گران قیمت، از کشور هند به وسیله سربازان ایرانی به کشور ایران آورده شده بود.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :