مهفام میرزایی در
0

دئودورانت یا ضد تعریق؟

دئودورانت یا ضد تعریق؟

دئودورانت نوعی محصولی است که برای کنترل بوی بد ناشی از عرق بدن به کار می رود. تجارت دئودورانت در جهان از پرسود ترین تجارت ها است و سالانه 18 میلیارد دلار دئودورانت در جهان به فروش می رسد. لازم است همه ما نکاتی را درباره این نوع اسپری، تفاوت آن با انواع خوشبو کننده و ضد تعریق و همچنین نکاتی برای انتخاب صحیح و استفاده از این محصولات را یاد بگیریم و این که کدام مناسب تر است؟ دئودورانت یا ضد تعریق؟ و بهترین دئودورانت کدام است؟

دئودورانت مستقیما روی پوست استفاده می شود، خاصیت ضد تعریق ندارد و صرفا با اثر ضد باکتری از بوی بد عرق پیشگیری می کند. اما محصولاتی موسوم به ضد تعریق نیز وجود دارند که مکانیزم عملکرد آن ها متفاوت است و غالبا به اشتباه کلمه های ضد تعریق و دئودورانت به جای هم به کار می روند. ضد تعریق با خنثی کردن عرق و بستن منافذ پوست از عرق کردن جلوگیری می کنند اما دئودورانت چنین اثری ندارد. هر دوی این محصولات به اشکال مختلف اسپری، کرم و رول در بازار موجود هستند. در ادامه 6 نکته در مورد دئودورانت یا ضد تعریق؟ بیان نموده ایم.

ترکیبات موجود در ضد تعریق و دئودورانت
اکثر این محصولات بر پایه الکل هستند چون نقش حلال را دارد. نمک های آلومینیوم با اثر ضد تعریق مهم ترین نقش را در ضد تعریق ایفا می کنند و در دئودورانت وجود ندارند. مواد ضد باکتری و خوشبو کننده و مواد مراقبت کننده از پوست ترکیبات دیگری هستند که در هر دو محصول یافت می شوند.

کدام یک برای من مناسب است؟
ابتدا باید تصمیم بگیرید که کدام محصول برای شما مناسب تر است؟ دئودورانت یا ضد تعریق؟ اگر مشکل تعریق بیش از اندازه ندارید پس نیازی به ضد تعریق هم ندارید و استفاده از دئوردورانت برای کنترل بوی بدن شما مناسب است. اما اگر بیش از حد عرق می کنید نیاز به ضد تعریق دارید. این یک مشکل پزشکی است که دو درصد از مردم با آن مواجه هستند.برای برخی افراد مثل ورزشکاران که فعالیت زیاد دارند نیز ممکن است تعریق زیاد آزار دهنده باشد و استفاده از ضد تعریق توصیه می شود. مشکلی که ضد تعریق دارد این است که لکه های زرد رنگی روی لباس بر جا می گذارد هرچند این لکه ها با سفید کننده پاک می شوند اما اگرنمی توانید با آن کنار بیایید دئودورانت را انتخاب کنید. محصولاتی نیز وجود دارند که اثر هر دو محصول را دارند و البته معایب هر دو را نیز دارند. اگر برای شرایط شما چنین محصولاتی مناسب هستند آن ها را انتخاب کنید.

دئودورانت یا ضد تعریق؟

واقع بینی
هر چند دئودورانت و ضد تعریق استفاده بالایی دارند اما جادویی نیستند. در بهترین حالت اثر آن ها بین 20 تا 30 درصد است پس نباید انتظار معجزه از آن ها داشت. از طرفی مدل های زنانه و مردانه نیز تفاوت آنچنانی ندارند اگرچه غدد تعریق مردان بیشتر و فعال تر از زنان است اما این مساله در عملکرد دئودورانت ها اثری ندارد و تنها تفاوتی که بین محصولات زنانه و مردانه وجود دارد در شکل و بوی آن ها است.

انتخاب بهترین شکل محصول
گفتیم که ضدتعریق و دئودوررانت در اشکال مختلف موجود است. اما کدام شکل برای شما مناسب است؟ هرچند نیمی از فروش این محصولات برای مدل اسپری آن است اما باید این نکات را قبل از انتخاب در نظر بگیرید:

  • مدل های رولی تمیز ترند اما حسی از خیسی به پوست می دهند که شاید آزار دهنده باشد.
  • مدل های جامد خشک هستند اما امکان آلوده شدن لباس در آن ها بیشتر است.
  • مدل های اسپری گران تر هستند اما حس بهتر و کثیفی کمتری دارند.

دئودورانت یا ضد تعریق؟

حساسیت پوست را در نظر بگیرید
همه محصولات بهداشتی حاوی ترکیباتی هستند که ممکن است در پوست ایجاد حساسیت کنند. دئودورانت و ضد تعریق نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس قبل از استفاده حتما باید سوابق حساسیت خود و ترکیبات موجود در محصول را در نظر بگیرید و سعی کنید از برندهای ضد حساسیت انتخاب کنید. مشورت با پزشک نیز توصیه مهمی است. اگر حساسیت بالایی به مواد مصنوعی دارید سراغ ترکیبات طبیعی ضد عرق مثل موم زنبور عسل و برخی روغن های گیاهی بروید. جوش شیرین نیز یک ترکیب خانگی ضد تعریق است.

آیا واقعا دئودورانت نیاز دارید؟
همه دوست دارند خوشبو باشند و این مساله به کمپانی ها کمک می کند که با ترغیب مردم به خرید محصولاتشان فروش خود را بیشتر کنند. اما مساله اینجاست که همه به این محصولا نیاز ندارند. مساله بوی بد عرق یک مساله ژنتیکی است و برخی افراد ممکن است این ژن را نداشته باشند. پس ابتدا از نیاز خود مطمئن شوید و صرفا چون همه یک محصولی را می خرند دلیل نیاز شما به آن محصول نیست. امیدوارم جواب سوال دئودورانت یا ضد تعریق؟ داده باشم. خوشحال میشم برامون نظر بذارید.

مطالب مرتبط:

1- نکاتي در مورد خريد عطر و ادکلن

2- اين دئودورانت را مصرف نکنيد

3- چگونه لکه عطر و دئودورانت را پاک کنم؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :