مرگبارترین مدهای زنانه در طول تاریخ!

یک ضرب‌المثل معروف بین ایرانی‌ها رایج است که می‌گوید «خوشگلی دردسر داره!». هرکسی که می‌خواهد زیبا باشد، باید هزینه‌اش را هم بپردازد و باید آماده سختی کشیدن باشد. برخی از ترندهای مدرن مثل وکس کردن و برداشتن ابرو، می‌توانند دردناک باشند؛ اما اگر نگاهی به گذشته بیندازید، متوجه خواهید شد که ترندهای مدرن در برابر آن‌ها  هیچی نیستند. در متن امروز به ترندهایی در طول تاریخ می‌پردازیم که بسیار خطرناک و حتی مرگبار بوده‌اند.

کرست

هیچ زنی در دنیا وجود ندارد که نخواهد کمری باریک داشته باشد. داشتن کمری باریک، یک ترند جدید نیست. سالیان سال زنان برای باریک کردن کمر خود از کرست‌هایی استفاده می‌کردند که راه تنفسشان را می‌بست و اکثر اوقات به غش کردن منجر می‌شد. البته غش کردن، کم‌ترین اتفاقی بود که می‌توانست از پوشیدن کرست ناشی شود. اعضای داخلی بدن نیز در معرض خطر قرار می‌گرفتند که حتی ممکن بود به تدریج باعث خونریزی داخلی نیز شود! شکستن ستون فقرات، حمله عصبی، افسردگی و یبوست فقط قسمت کوچکی از ۱۰۰ عارضه‌ای هستند که پاز پوشیدن کرست‌ ناشی می‌شوند.

 

نقاشی صورت

اگر نگاهی به این نقاشی از ملکه الیزابت بیندازید، ممکن است سوال کنید که چرا صورتش سفید است. در زمان ملکه الیزابت نقاشی صورت یکی از جدیدترین ترندها بود و نمادی از ثروت و زیبایی شمرده می‌شد. در آن زمان، پوست تیره و برنزه نماد طبقه کارگر بوده است. برای سفید کردن صورت، از رنگی بی‌نهایت سمی استفاده می‌شد که نه تنها آسیب زیادی به صورت می‌زد بلکه باعث سردرد، ریزش مو، معده درد، پوسیدگی دندان، فلجی و حتی مرگ می‌شد.

کفش پاشنه بلند

با اینکه مردم فکر می‌کنند کفش پاشنه‌بلند محصولی مدرن است اما تاریخچه آن به دهه ۱۶ میلادی برمی‌گردد. شکل اولیه کفش‌های پاشنه بلند را در شکل می‌بینید. معمولا خانم‌هایی از قشر مرفه جامعه، این کفش‌ها را می‌پوشیدند. هرچه زمان بیشتری گذشت، طول این پاشنه‌ها افزایش یافت. برخی از پاشنه‌ها تا ۵۰ سانتی‌متر نیز طول داشتند! این اندازه از حد استاندارد بسیار بیشتر است پس به مشکلات کمر، زخمی شدن و حتی مرگ ختم می‌شد.

نگین دندان

تقریبا ۲۰۰۰ سال پیش، دندانپزشکان مایایی، دندان‌های مردم را سوراخ می‌کردند و در آن سنگ‌های قیمتی و تزئینی قرار می‌دادند. در یکی از موارد، این کار برای کودکی ۵ ساله نیز انجام شده است. آن‌ها با دریلی گرانیتی مینای دندان را سوراخ می‌کردند اما دانش این را نداشتند که تا چه حد و چگونه سوراخ کنند و به ساقه دندان آسیب می‌رساندند که باعث عفونت شدید و جدی دندان‌ها ی‌شد. امروزه به راحتی می‌توان نگین دندان خرید و بدون هیچ ریسکی استفاده کرد.

پیراهن آرسنیکی

 

در گذشته رسیدن به پارچه‌های رنگی بسیار سخت بود. به محض اینکه رنگ جدیدی وارد بازار می‌شد، همه به بازار حمله‌ور می‌شدند. در سال ۱۷۷۵ میلادی، رنگ سبز زمردی روشنی وارد بازار شد که توجه‌ها را به خود جلب کرد. تنها مشکل این موضوع این بود که برای رسیدن به این رنگ سبز، از آرسنیک استفاده شده بود. استفاده از این رنگ سبز به لباس ختم نشد. این رنگ در پوسترها، استمپ‌ها و حتی وسایل بازی کودکان نیز استفاده شد. وقتی که سمی بودن این لباس‌های سبز مشخص و تایید شد، همه  از خانم‌هایی که زنگ سبز می‌پوشیدند، دوری می‌کردند.

شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :