درمان شوره سر ؛ ۱۰+۱ روش خانگی و گیاهی برای از بین بردن شوره سر

۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۰۵

توسط امید جعفری

درمان شوره سر ؛ ۱۰+۱ روش خانگی و گیاهی برای از بین بردن شوره سر

درمان شوره سر با چه روش‌هایی امکان پذیر است؟ شوره سر ممکن است نتیجه خشکی پوست سر شما یا به عبارت علمی seborrheic dermatitis باشد. همچنین می‌تواند ناشی از اگزما، پسوریازیس یا رشد بیش از حد قارچی در ریشه موهای شما به نام مالاسزیا باشد. درمان‌های شیمیایی معمولاً قارچ‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند. درمان‌های داروخانه‌ای شوره، شامپوهایی هستند که ترکیباتی همانند روی پرییتین که ضد قارچ و باکتری است، کتوکونازول که ضد قارچ است، سلنیوم سولفید که رشد مو را کند و برای مدتی سلول‌های پوست سر شما را نابود می‌کند، همچنین ترکیب رایج اسید سالیسیلیک باعث شستشو راحت سر و شوره‌ها از سر می‌شوند را دارند. این ترکیبات بهترین ترکیبات شیمیایی موجود برای مبارزه با شوره سر هستند؛ اما درمان‌های خانگی راحت‌تری برای شوره سر وجود دارد. همراه چی بپوشم باشید.

 

آسپرین و درمان شوره سر

آسپیرین حاوی ماده فعال یعنی سالیسیلیک اسید است که در بسیاری از شامپوهای ضد شوره کاربرد دارد. مقداری آسپرین را داخل شامپویی که با آن سر خودتان را می‌شویید، پودر کنید و هر بار سر خودتان را با ترکیبی که ساخته‌اید، بشویید. برای مدت دو تا سه دقیقه کف روی موهایتان را نشویید و اجازه بدهید که شامپو تا کف سر شما پیش برود. سپس با آب ولرم موهای خودتان را آب‌کشی نمایید. معجزه آسپرین را هم اکنون می‌توانید مشاهده کنید.

آسپرین و درمان شوره سر

روغن درخت چای و درمان شوره سر

تحقیقات نشان داده است که وجود پنج درصد روغن چای در شامپوها، به میزان زیادی شوره سر را از بین می‌برد. شما به‌جای خریدن شامپو گران‌قیمت روغن چای، کافی است چند قطره روغن را درون شامپو عادی خودتان بریزید و با ترکیب خودساخته سرتان را بشویید. روغن چای می‌تواند علاوه بر شوره، به لطافت موهای شما هم کمک فراوانی کند.

روغن درخت چای و درمان شوره سر

جوش‌شیرین و درمان شوره سر

مواد آشپزخانه شما می‌توانند به شما در داشتن پوست سر سالم و بدون خارش کمک کنند. موادی که شما ممکن است روزانه آن‌ها را بخورید و یا استفاده کنید همانند جوش‌شیرین می‌توانند خاصیت ضد شوره هم داشته باشند. در حمام پس از آنکه موهای خودتان را خیس کردید، مشتی از جوش‌شیرین را به سر خودتان بمالید و موها را تا ریشه به این ماده آغشته کنید. اجازه دهید که مدتی بگذرد و سپس بدون شامپو زدن سر خودتان را بشویید. جوش‌شیرین می‌تواند قارچ‌هایی که در کف سر شما باعث لایه‌لایه شدن پوست می‌شوند را از بین ببرد. ممکن است مدتی احساس خشکی موهایتان اذیت کند اما بعد از هفته‌ای دوباره موهایتان شروع به روغن دادن خواهند کرد.

جوش‌شیرین و درمان شوره سر

سرکه سیب و درمان شوره سر

سرکه سیب بر اساس نظر بسیاری از پزشکان می‌تواند به‌عنوان یک ضد شوره عمل کند. دلیل آن چیزی جز تغییر اسیدیته کف سر شما و مقاومت پوست در مقابل رشد قارچ‌ها، نیست. برای درست کردن ضد شوره خودتان، یک‌چهارم لیوان سرکه سیب را به همراه یک‌چهارم لیوان آب مخلوط کنید و با یک آب‌پاش روی سر خودتان اسپری کنید، به مدت ۱۵ دقیقه سر خودتان را با حوله‌ای ببندید و بعد از آن، مثل همیشه موهای خودتان را بشویید. این کار را در هفته، دو یا سه بار تکرار کنید و هفته‌های بعدی به معجزه سرکه سیب پی خواهید برد.

سرکه سیب و درمان شوره سر

دهان‌شویه و درمان شوره سر

درمان بعدی شوره سر، دهان‌شویه است. بعد از اینکه موهای خودتان را با شامپو معمولی شستید، به‌وسیله یک دهان‌شویه الکلی آن‌ها را دوباره خیس کنید. سیس سرتان را در مقابل تهویه مناسب قرار دهید. خواص ضد قارچ دهان‌شویه باعث خواهد شد که رشد مخمرها در سطح پوست به‌شدت کاهش یابد و سر شما برخلاف دهان شما، سفیدی نداشته باشد؛ اما این پایان درمان‌های خانگی شوره نیست.

درمان شوره سر

روغن نارگیل و درمان شوره سر

روغن نارگیل یکی دیگر از درمان‌های شوره سر است. این درمان دارای بوی خوبی هم هست. قبل از دوش گرفتن، چند قاشق غذاخوری از روغن نارگیل را روی سر خودتان بریزید و به مدت یک ساعت صبر کنید، بعد از آن می‌توانید سر خودتان را با شامپو بشویید، در این حالت شما یک شامپو ضد شوره درست کرده‌اید. یا اگر به روغن نارگیل دسترسی ندارید می‌توانید از یک شامپو نارگیلی استفاده کنید. نارگیل استفاده‌های زیادی درزمینهٔ زیبایی دارد.

درمان شوره سر

لیمو و درمان شوره سر

شوره سر، زمانی که آب‌لیمو و یا خود لیمو را در دست داشته باشید، از شما فرار خواهد کرد. البته برای درست کردن درمان خانگی به‌وسیله لیمو به مقادیر زیادی لیمو احتیاج داریم. به‌جای لیمو از آب‌لیمو استفاده کنید. پوست سر خودتان را به‌وسیله یک‌تکه لیمو خیس کنید. سپس برای موهایتان، یک قاشق آب‌لیمو را با آب یک فنجان مخلوط کنید و موهای خودتان را به‌وسیله آن خیس نمایید. تکرار این کار باعث خواهد شد که اسیدیته کف سر شما کاهش یابد و قارچ‌ها فرصت رشد و تخمیر کردن، لایه‌های پوست شما را نخواهند داشت.

لیمو و درمان شوره سر

نمک و درمان شوره سر

قدرت ساییدن نمک به پوست سر شما کمک خواهد کرد که هوای تازه‌ای بخورد. همچنین این کار اجازه خواهد داد که روش‌های دیگر درمان شوره مؤثرتر باشند. پس برای کامل شدن روند درمان شوره سر با نمک، یکی از روش‌های دیگر را با آن ترکیب کنید. نمک را به اندازه یک‌مشت روی سر خودتان و موهایتان بریزید و شروع به مالیدن آن به مو و پوست سرتان کنید. این کار را قبل از خیس شدن موهایتان انجام دهید. نمک تمام پوسته‌های سرتان را از هم جدا خواهد کرد و آب آن را به‌راحتی از روی مو و پوست سر جدا خواهد کرد. سپس موهایتان را با آب بشویید.

نمک و درمان شوره سر

آلوئه ورا و درمان شوره سر

آلوئه ورا علاوه بر اینکه درمان مؤثری برای شوره سر است، می‌تواند التهاب‌های پوست سر را هم کاهش دهد. آلوئه ورا را قبل از حمام روی سر خودتان بریزید و با آن سرتان را مالش دهید. خاصیت خنک‌کنندگی، خارش را درمان می‌کند. سپس موهایتان را با شامپو و آب شستشو دهید.

آلوئه ورا و درمان شوره سر

سیر و درمان شوره سر

خواص ضد میکروبی سیر، می‌تواند باکتری‌های موجود در کف شر شما را به کل نابود کند. سیر را به صورت حبه له کنید و به موهای خودتان و همچنین کف سر بمالید. برای اینکه بوی سیر شما را اذیت نکند می‌توانید مقداری عسل به آن اضافه کنید و سپس به روی سرتان بمالید و بعد از چند دقیقه موهایتان را بشویید. شما از سیر می‌توانید برای افزایش قدرت دفاعی بدنتان، موهایتان و پوستتان استفاده کنید.

سیر و درمان شوره سر

روغن‌زیتون و درمان شوره سر

پوشاندن یک‌شبه موهایتان با روغن‌زیتون درمان قطعی شوره سر است. سر خودتان را به‌وسیله چند قطره روغن خیس کنید و سپس به مدت یک شب آن را با دستمال یا حوله سر ببندید. صبح روز بعد موهایتان را بشویید. برای اینکه کار خودتان را راحت کنید می‌توانید به‌جای شامپو زدن از شامپوهای حاوی روغن‌زیتون استفاده کنید.

روغن‌زیتون و درمان شوره سر

هشدار 

در آخر این نکته را متذکر می‌شویم که قبل از استفاده از روغن یا مواد گیاهی یا شیمیایی باید از عدم حساسیت به آن یقین حاصل نمایید.

 

مطالب مرتبط:

۱- ماسک مو : بهترین ترفند تهیه چند ماسک ِمو با مواد طبیعی

۲- فرمول ۱۱ ماسکِ صورت برای داشتن پوستی درخشان و شاداب

۳- جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

۴- هر آنچه که باید در مورد خواص خیار برای پوست، مو و سلامتی بدانید

#
آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوش تیپ بودن خوشتیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت پوست شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است