تحریریه چی بپوشم در
15,766

انواع مدل‌های مو و شامپوهای مخصوص آن‌ها را بشناسید

انواع مدل‌های مو و شامپوهای مخصوص آن‌ها را بشناسید

شامپوها برای پاکسازی مو و پوست سر شما از آلودگی و چربی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. قبل از انتخاب شامپو مهم است که بدانید هر شامپو برای چه نوع مو مناسب است، چگونه از آن استفاده کنید و چه ارتباطی با نوع مو و پوست سر شما دارد.

single_content ad banner

برای آشنائی بیشتر شما در این زمینه، در این مطلب به انواع مدل‌های مو و شامپوهای مخصوص آن‌ها می‌پردازیم.

انواع مدل مو

افراد دارای مدل موهای مختلفی هستند. زمان استفاده از شامپو برای هر نوع مو باید این موضوع را در نظر بگیرید که استفاده از شامپو جهت تمیز کردن پوست سر و موی شما است، در حالی که از نرم کننده‌ها برای نرم کردن قسمت انتهایی موها استفاده می‌شود.

پس باید شامپویی را انتخاب کنید که برای پوست سر شما مناسب‌تر است و بر اساس وضعیت انتهایی موهایتان، به انتخاب نرم‌کننده بپردازید. در ادامه ابتدا انواع مدل مو را معرفی خواهیم کرد و سپس به معرفی شامپوی مناسب برای هر انواع موهای مختلف می‌پردازیم.

 • موهای معمولی
 • موهای چرب و نازک
 • موهای آسیب دیده
 • موهای رنگ شده
 • موهای خشک و وز
 • موهای مستعد شوره زدن
 • موهای مجعد

شامپوهای مناسب هر مدل مو​

 • موهای چرب و نازک- شامپوی روزانه

دختران و زنان دارای موهای چرب به ویژه نیازمند استفاده بیشتر از شامپو در طی روزهای هفته هستند. شامپوی روزانه اکتیو مناسب موهای چرب و نازک است. شامپوهای روزانه اکتیو فاقد صابون و مواد قلیایی است که سبب می‌شود با استفاده روزانه به مدل موهای افراد دارای موی چرب و نازک آسیبی وارد نشود. مانند شامپوهای مناسب مو معمولی، شامپوی مخصوص موهای چرب و نازک هم حاوی میزان کمی مواد حالت‌دهنده است. این شامپو سبب ایجاد حال ابریشمی در مو شده، دارای پاک کنندگی ملایم و مرطوب کنندگی عمیق‌اند.​

 • شامپو ترمیم‌کننده اکتیو برای موهای آسیب‌دیده

شامپوهای ترمیم کننده برای موهای بسیار بلند که دچار موخوره شده اند و یا موهای آسیب دیده که در اثر رنگ کردن مداوم صدمه خورده اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. شامپو ترمیم کننده اکتیو برای پاکسازی ملایم مو و براق و درخشنده‌ تر کردن مدل مو های بلند و آسیب دیده می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

شامپوهای ترمیم کننده به بازگرداندن تعادلph مو و ترمیم آسیب‌های وارد شده به موها کمک می‌کنند. به منظور کاهش موخوره و داشتن موهایی سالم و قوی می‌توانید از شامپوهای ترمیم کننده اکتیو استفاده نمایید.

 • شامپوهای تقویت کننده و ضد شوره اکتیو برای موهای مستعد شوره

شامپوهای ضد شوره، دارای خواص پاک‌کنندگی، تسکین دهنده و ضد میکروبی هستند. ابتدا نوع مو خود را بررسی کنید. چنانچه جزو افرادی هستید که موهایتان به طور مداوم شوره می‌زند، استفاده از شامپو ضد شوره اکتیو را به شما توصیه می‌کنیم. شامپوهای ضد شوره به طور خاص برای موهای مستعد شوره مناسب‌اند.

انواع مدل‌های مو و شامپوهای مخصوص آن‌ها

 • شامپو نرم کننده اکتیو برای موهای خشک و وز

شامپو اکتیو برای موهای خشک علاوه بر پاکیزگی مو و پوست سر افراد دارای نوع مو خشک، روغن موهای سر افراد را جذب می‌کند. شامپوهای مو خشک می‌تواند به شکل مایع، پودری و یا به صورت اسپری آئروسل باشد. این شامپو مناسب برای روزهای بین روزهای شستشوست. مقدار کمی از شامپوی مناسب موهای خشک را مصرف نمایید و آن را روی ریشه های خود پخش کنید و روغن و چربی‌های اضافی را از روی سرتان پاک کند. این شامپو مغذی مو و احیا کننده موهای خشک و وز است.

بهتر است به شکل مداوم از این شامپو استفاده ننمایید، چرا که می‌تواند اثرات نامطلوبی را روی مو شما برجای بگذارد.

انواع مدل‌های مو و شامپوهای مخصوص آن‌ها

 • شامپو مرطوب کننده اکتیو برای موهای خشک یا ضعیف

از جمله دلایل خشکی یا ضعیف شدن موها، کمبود رطوبت در پوست سر است. اگر پوست سر شما نتواند روغن و چربی کافی برای حفظ رطوبت پوست سر شما را تولید کند، نتیجه آن تارهای موی خشک و شکننده خواهد شد که نهایتا منجر به شوره سر می‌شود. در این زمان استفاده از شامپوی مرطوب کننده می‌تواند مناسب باشد.

 لازم نیست حتما موهای خشک داشته باشید تا از فواید استفاده از این شامپو بهره‌مند شوید. این شامپو به تقویت موها و براق‌تر نشان دادن آنها کمک می‌کند.

بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که استفاده از شامپوی مرطوب کننده برای موهای چرب پیشنهاد نمی‌شود.

 • شامپو حجم دهنده اکتیو

همانطور که از نام این شامپو پیداست، شامپوهای حجم دهنده، برای حجم  دادن به مدل مو های ظریف، چرب و نازک طراحی شده‌اند. در ساخت آنها از فرمول سبک‌تری استفاده شده تا موهای شما را سنگین نکنند. شامپوهای حجم‌دهنده از طریق باز کردن کوتیکول مو عمل می‌کند و سبب رشد تارهای مو می‌شوند.

برخی از انواع شامپوهای حجم دهنده دارای پروتئین کراتین به عنوان یک کاده فعال برای کمک به تقویت رشته‌های مو از ابتدا تا انتهای تارهای مو هستند.

 • شامپوی محافظ رنگ مو اکتیو

چنانچه به تازگی موهای خود را رنگ کرده‌اید، احتمالا با موهای خشک، رنگ پریده و کمبود رطوبت مواجه هستید. به همین علت مهم است که از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده استفاده نمایید.

برعکس شامپوی معمولی برای موهای معمولی، شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده، حاوی موادی هستند که رنگ موهای شما را از بین نمی برند. این مساله کمک می‌کند تا ریشه های موی شما هیدراته، سالم و از آسیب‌ها محافظت شود.

انواع مدل‌های مو و شامپوهای مخصوص آن‌ها

 • شامپو آبرسان اکتیو مخصوص موهای مجعد

اگر به طور طبیعی موهای فرفری دارید، حتما می‌دانید که این مدل مو نسبت به سایر انواع مو خشک‌تر و وزتر است. به همین علت استفاده از مواد فوق‌العاده آبرسان در این شامپوها ضروری است. شامپوهای آبرسان بیشتر مناسب موهای مجعدند و به آرامی موهای وز شده را تمیز کرده و آن‌ها را صاف و براق می‌کنند.

بهترین نوع شامپو برای انواع مو

با توجه به مباحثی که در بالا ارائه کردیم اگر بپرسید کدام نوع شامپو برای مدل موهای شما مناسب است، بهترین پاسخ می‌تواند این باشد که  خوب ساده ترین راه برای فهمیدن  این موضوع، بررسی وضعیت تارهای مو و پوست سر شما است.دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :