راهنمای خرید بهترین کلاه؛ کلاه‌هایی که باید بر سر گذاشت!

دنیای طراحی‌ کلاه‌ها این روزها انقدر گسترده شده که دیگر به همین راحتی‌ها نمی‌شود  اسمشان را اکسسواریز گذاشت. حالا دیگر کلاه‌ها شخصیت مستقل خودشان را دارند تاجایی که حتی گاهی لازم است اول کلاه را انتخاب کنیم بعد سراغ لباس مناسبش برویم! خلاصه که کلاه‌ها این روزها عجرو قرب‌شان زیاد است و برماست که غافل نشویم و بلد باشیم چطور در میان انبوه کلاه‌ها مناسب‌ترینش را انتخاب کنیم.

راهنمای خرید بهترین کلاه

کلاه آن‌هم از نوع سطلی!

در روزگاران کمی‌تا قسمتی دور خیلی‌ها کلاه‌سرشان می‌گذاشتند تا نشان دهند از کجا آمده‌اند و به کجا می‌روند خلاصه که کلاه نشان‌دهنده طبقه و جایگاه اجتماعی بود؛ اما عمر این جایگاه چندان دراز نبود و کم‌کم مسیر انتخاب کلاه  تبدیل شد به سلیقه فردی و در نهایت هم تکمیل کننده ظاهر افراد یا به قول امروزی استایل. البته پیش‌ترها بودند افرادی که کلاه را بر اساس کاربردش انتخاب می‌کردند یعنی بسته به اینکه قرار است کی و کجا به کارشان بیاید سراغ کلاه می‌رفتند؛ اما همان کلاه‌های کاربردی هم امروز تبدیل شده‌اند به ترندهای روز که اگر منصف باشیم بیشتر از کاربرد به خاطر ظاهرشان انتخاب می‌شوند. شاهد آنچه گفتیم هم همین کلاه‌های سطلی( Bucket Hat) پرطرفدار این روزهاست؛ کلاه‌هایی که روزگاری فقط انتخاب ماهیگران بودند آن هم به خاطر در امان ماندن از آفتاب اما حالا یک انتخاب پرطرفداران برای جذاب‌تر شدن  استایل کژوال.

راهنمای خرید بهترین کلاه

این‌شکلی انتخابش کنید

اگر خیال دارید به جرگه کلاه‌داران بپیوندید قبل از انتخاب نهایی باید حواستان به چند اصل اساسی باشد: مهمتر از همه تناسب کلاه با فصل است. به هیچ قیمتی حتی  همسو شدن با مد روز  اهمیت  این تناسب را دست کم نگیرید در غیر اینصورت به خاطر گرمایی که در تابستان و سرمایی که در زمستان باید تحمل کنید کلاه  برای‌تان حسابی دردساز می‌شود.  جنس کلاه و مرغوب بودن کیفیتش  هم بسیار مهم است؛ کلاه از اکسسورایزهایی است که به علت تماس مستقیم با پوست سر شست‌وشویش  اگر زیاد نباشد کم هم نیست  بنابراین اگر درست انتخاب نشود زود از قواره می‌افتد. یادتان باشد کلاه غیر از اینکه تکمیل کننده ظاهر شماست یک وظیفه اصلی هم دارد یعنی  مراقبت از پوست سر در برابر آفتاب و برف و باران. اگر قرار است در روزهای گرم تابتسانی کلاه بر سر بگذارید به گردش هوا هم فکر کنید و اگر در روزهای سردوبارانی، به نفوذناپذیری جنس کلاه در برابر باران و برف.

راهنمای خرید بهترین کلاه

رنگ‌ولعابش مهم است!

یکی از ساده اما مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب کلاه همسویی رنگ کلاه با ظاهر شماست. اینکه به رنگ کلاه‌تان فکر کنید شاید بی‌اهمیت به نظر بیاید اما ماجرا اینجاست که رنگ کلاه در نگاه اول و قبل از هر رنگ دیگری به چشم می‌آید بنابراین همسویی‌اش با لباسی که می‌پوشید بسیار مهم است حتی مهم‌تر از کفش. پس قبل از انتخاب نهایی با خودتان چک کنید کلاهی که انتخاب می‌کنید قرار است با لباس‌های‌تان در یک طیف رنگی قرار بگیرد، کاملا متضاد باشد یا  از رنگ‌های مکمل؛ آن وقت با خیال راحت انتخاب کنید.

راهنمای خرید بهترین کلاه

اندازه نگه دارید

حواستان به سایز کلاه هم باید باشد. این روزها اعلب کلاه‌ها از هر مدلی که باشند رگلاژ هم دارند و متناسب با سایز سر شما تنطیم می‌شوند اما این ویژگی جذاب هرگز از اهمیت انتخاب سایز مناسب برای کلاه کم نمیکند. اگر کلاه انتخابی شما تنگ باشد بخصوص در روزهای گرم سال حسابی کار دست‌تان می‌دهد و پوست سر را به‌خصوص در قسمت حاشیه‌ای کلاه‌ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید تحریک می‌کند. اگر هم گشاد باشد که درست روی سر نمی‌‌نشیند و علاوه بر اینکه دیدتان را محدود میکند ظاهرتان را حسابی به‌هم میریزد. خلاصه که هنگام انتخاب کلاه حواستان به سایز باشد  کلاه مناسب کلاهیست که دورسرش نه تنگ باشد و نه گشاد.

راهنمای خرید بهترین کلاه

شبیه عینک است

کلاه یک جورایی شبیه عینک است. یعنی تا بر سرش نگذارید و امتحانش نکنید نمی‌توانید مطمئن شوید با فرم صورت‌تان هماهنگ میشود یا نه.  بنابرایین  فرم صورت شما برای انتخاب کلاه بسیار مهم است. ما در ادامه به شما میگوییم چه کلاهی را با چه فرم صورتی هماهنگ کنید.

  • صورت مربعی‌!

راهنمای خرید بهترین کلاه

اگر عرض پیشانی شما با چانه‌‌تان تقریبا برابر است یعنی فرم صورت مربع شکل دارید بهتر است سراع‌ کلاه‌هایی بروید که لبه گردتری دارند این فرم کلاه‌ها بیشترین تناسب را در صورت شما ایجاد می‌کنند. کلاه‌هایی که لبه پهن دارند هم  انتخاب خوبی برای صورت‌ مربعی‌ها هستند آن هم به این دلیل که صورت را باریک‌تر نشان می‌دهند و میتوانند کمی هم گردی به فرم صورت بدهند. خلاصه که  هر کلاهی که انتخاب میکنید یادتان باشد سراغ زاویه‌دارها یا مستیطل‌ شکل‌ها نروید آن‌هم به این دلیل که این فرم‌ها با تاکید روی زاویه‌ها، صورت شما را زاویه‌دار‌تر از همیشه نشان می‌دهند. تجربه نشان داده کلاه‌های لبه‌دار و کلاه‌های کپ برای صورت‌های زاویه‌دار آن هم مربعی انتخاب‌های خوبی هستند.

  • صورت بیضی!

راهنمای خرید بهترین کلاه

اگر صورت‌تان کشیده‌است آن هم بیضی شکل احتمالا به کلاهی نیاز دارید که به جای تاکید روی کشیدگی صورت‌تان  آن  را  کمی تا قسمتی کوتاه‌تر نشان دهد. خبر خوب اینکه دست‌تان برای انتخاب باز است، برای صورت‌هایی با فرم بیضی  بیشتر کلاه‌ها مناسبند به شرطی که تاج یا ارتفاع کلاه بلند نباشد.البته کلاه کپ و کلاه بیسبال را از هر نوعی  هم که باشند چندان به شما توصیه نمیکنیم. درعوض می‌توانید با خیال راحت سراغ کلاه‌های لئونی بروید که  مناسب با استایل کژوالند و این روزها حسابی پرطرفدارشده‌اند به خصوص در ایران! کلاه‌های سطلی (Bucket Hat) هم که با استایل خیابانی سازگارند و ترند برای افرادی با صورت کشیده انتخاب مناسبی به شمار میروند.

راهنمای خرید بهترین کلاه

  • صورت گرد‍!

راهنمای خرید بهترین کلاه

اگر صورت‌تان نسبتا کوتاه است یا به قولی خیلی گرد پس بدون شک باید کلاهی انتخاب کنید که فرم صورت‌تان را کشیده‌ و در عین حال ظریف‌تر نشان بدهد و این یعنی باید انتخاب کلاههایی را  که ارتفاع یا به اصطلاح تاج کوتاهی دارند حتی به قیمت زیبایی یا مد روزشان بودنشان فراموش کنید. در عوض سراغ کلاه‌هایی  با تاج‌ بلند بروید این سبک کلاه‌ها با تاکید روی گردی‌صورت‌تان فرم صورت شما را به مراتب جذاب‌تر نشان میدهند. اگر چانه و پیشانی‌تان نبست به گونه‌ها کوچک‌تر به نظر می‌رسد. بهتر است کلاه‌های انتخابی شما لبه  هم داشته باشند تا فرم صورت‌تان متعادل‌تر به نظر بیاید. کلاه‌های کلوش(Cloche Hat) برای استایل کلاسیک ، انواع کلاه‌ کپ  و بیسبال برای استایل کژوال،  دربی برای استایل‌های دراماتیک، پاناما برای استایل‌های تابستانی و فدورا برای استایل‌های کلاسیک زمستانی انتخاب‌های مناسبی هستند.

متناسب با قدتان انتخاب کنید

یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب و در عین حال عجیب کلاه قابلیت پنهان کردن چاقی و لاغری و حتی کوتاهی و بلندی اندام است. در مورد کوتاه یا بلندی قدتان مهم این است که به تاج کلاه دقت کنید  کلاه‌هایی با تاج بلند شما را بلندقدتر و کلاه‌هایی که تاج کوتاهی دارند کوتاه‌تر نشان می‌دهند. بنابراین اگر قد کوتاهی دارید به کلاه‌های لئونی فکر نکنید و اگر قد بلندی دارید علاوه بر لئونی‌ها کلاه‌های قایقرانی(Boater hat) برای استایل تابستانی و کلاه بنیه(Beanie Hat) برای استایل کژوال انتخاب‌های خوبی هستند.

راهنمای خرید بهترین کلاه

چاق یا لاغرتر؟!

راهنمای خرید بهترین کلاه

گر می‌خواهید با کلاهی که انتخاب میکنید صورت‌تان پر یا لاغرتر به نظر بیاید باید بر اساس این فرمول انتخاب کنید: برای پرتر به نظر آمدن صورت‌ سراغ کلاه‌هایی با لبه باریک بروید مثل کلاه‌های کلاه‌های برت(Beret hat) و کلاه نیوزبوی(Hat Newsboy) و اگر می‌خواهید صورت‌تان لاغرتر به نظر بیاید به انتخاب کلاه‌هایی با لبه‌های پهن تر مثل کلاه‌های سبک کابوی، کلاه‌های آفتابی، و بالاخره کلاه دربی (ِّDerby Hat) فکر کنید.

رها منفرد
نویسنده: رها منفرد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :