لباس مناسب مراسم خواستگاری برای دخترخانم‌ها

روز خواستگاری، روز بسیار مهمی برای دخترخانم‌ها و آقاپسرها محسوب می‌شود. درست است که در سال‌های اخیر به‌دلیل تغییراتی که در فرهنگ خانواده‌ها ایجاد شده، بسیاری از خواستگاری‌ها دیگر به‌سبک قبلی و بدون آشنایی پیشین دختر و پسر و حتی خانواده‌ها برگزار نمی‌شود، اما هنوز هم که هنوز است، این سنت در بین خانواده‌های ایرانی رواج دارد و نقطه شروعی است برای قرارومدارهای مرسوم قبل از ازدواج و در بسیاری موارد برای آغاز آشنایی خانواده‌ها؛ بنابراین نوع پوشش در این مراسم اهمیت زیادی دارد. با ما همراه باشید تا در این مطلب درباره پوشش مناسب مراسم خواستگاری صحبت کنیم.

مطالب مرتبط:

آقایان: برای خواستگاری چی بپوشم؟

دختر خانم ها در روز خواستگاری چی بپوشند؟

در مراسم خواستگاری چه بپوشم؟

یکی از مهمترین نکاتی که باید درنظر بگیرید، این است که نوع لباس پوشیدنتان در روز خواستگاری، به مسائل زیادی بستگی دارد و ما نمی‌توانیم نسخه یکسان و ثابتی برای همه شما بپیچیم؛ مثلا اینکه مقدار آشنایی پیشین خانواده‌ها بایکدیگر چقدر است؟ یا اعتقادات مذهبی و فرهنگی دو خانواده به چه صورت است؟ در روز خواستگاری، چه مهمان‌هایی حضور دارند و…

اما نکته بسیار مهم در این میان، این است که پوششتان به هر سبکی که هست، بهتر است در مراسم خواستگاری نیز به‌همان صورت صورت باشد؛ مثلا اگر چادری هستید، حتما در خواستگاری نیز چادر سر کنید یا اگر اهل مانتو و شلوارید، بخاطر عرفی که در مراسم خواستگاری وجود دارد، چادر نپوشید. خودتان باشید تا داماد و خانواده او به‌خوبی شما را بشناسند و براساس شناخت اشتباه تصمیم نگیرند و بعدها مشکلی ایجاد نشود.

البته این نکته بدین معنی نیست که مثلا در روز خواستگاری، تاپ و شلوارک یا لباس‌های باز و… بپوشید. خواستگاری نیز مانند هر مراسم دیگری، حداقل پوشش مرسوم خود را دارد.

چه لباسی مناسب‌تر است؟

از آنجا که در روز خواستگاری، شما هنوز در دسته مجردها قرار دارید و ازدواج نکرده‌اید، لازم نیست مثل خانم‌های جاافتاده لباس بپوشید. یک دست لباس کژوآل مثل مانتو و شلوار، کت تک و شلوار، سارافون و دامن، سارافون و شلوار و از این قبیل لباس‌ها که برازنده یک دخترخانم جوان و بانشاط است، را انتخاب کنید. مانتوهای ایرانی به شکل پیراهن و یا سارافون دامن نیز که چندسالی است مد شده‌اند و محجبه هم هستند، انتخاب‌های خوبی به‌شمار می‌آیند، اما بهتر است از پوشیدن مانتو و شلوار یا کت و شلوار فرم اداری نیز بپرهیزید، زیرا به‌هیچ عنوان مناسب مراسم رسمی خواستگاری نیست.

اگر هم چادری هستید، بهتر است که از چادرهای ساده دخترانه استفاد کنید و ترجیحا چادر ساتن و ابریشم گل‌گلی و… سر نکنید.

چه رنگی مناسب‌تر است؟

باز هم به همان دلیل قبلی که گفتیم، بهتر است که از رنگ‌های دخترانه‌ای استفاده کنید که نه سن شما را بالا می‌برند و نه رنگ‌هایی بپوشید که اصطلاحا جیغ هستند و تناسبی با مراسم خواستگاری ندارند. رنگ‌های ملیح و شادی مثل صورتی کثیف، نارنجی تیره، آبی آسمانی، گلبهی و… را انتخاب کنید؛ البته اگر شخصا به پوشیدن لباس رنگی علاقه ندارید، ترکیب سفید و مشکی یا کرم و مشکی یا سفید و قهوه‌ای تیره یا سفید و سورمه‌ای نیز انتخاب خوبی است (ترجیحا مشکی خالی نپوشید).

نکاتی که باید در پوشش مراسم خواستگاری رعایت کنید

از پوشیدن لباس‌های گل‌گلی، منجوق‌دوزی، پولک‌دوزی و کلا لباس‌هایی که اصطلاحا شلوغ هستند، بپرهیزید. این نوع لباس‌ها بیشتر مناسب مراسمی مثل نامزدی و عروسی‌اند. نگران نباشید؛ وقت برای پوشیدن این نوع لباس‌ها زیاد است.

روسری یا شالی انتخاب کنید که ترجیحا از نخ باشد، نه ساتن، زیرا ممکن است روسری ساتن از سرتان بیفتد و اینگونه مدام باید حواستان به روسری باشد و آن را مرتب کنید.

پوشیدن لباس بسیار باز یا تنگ و کوتاه باعث معذب شدن خودتان می‌شود، چون به احتمال زیاد دائما باید برای رفت‌وآمد به آشپزخانه، چای آوردن یا خوشامد گویی به مهمانان، آن را مرتب کنید و حواستان باشد که لباستان شکل نامناسبی به خود نگیرد.

در جلسه خواستگاری چگونه آرایش کنیم؟

این مورد نیز به خودتان برمی‌گردد؛ اگر به‌هیچ عنوان اهل آرایش نیستید، پس از شست و خشک کردن صورتتان، کرم مرطوب‌کننده و سپس کمی کرم‌پودر همرنگ صورت استفاده کنید، ابروهایتان را مرتب شانه کنید و به لبتان بالم یا برق لب بزنید (اگر دوست داشتید، فر مژه نیز استفاده کنید)، اما اگر اهل آرایشید، در جلسه خواستگاری نیز آرایش ملایم و ملیحی کنید که به صورتتان نیز کمی رنگ‌ولعاب بدهد. یادتان باشد که در آرایش افراط نکنید. خودتان باشید که خودتان زیباترینید. دخترخانم‌هایی هم که خواستگاریشان سنتی است و داماد برای اولین بار است که آن‌ها را می‌بیند، باید حواسشان باشد؛ این حق هردو طرف است که بانکات مثبت و منفی ظاهری و رفتاری همدیگر را خوب ببینند و از آن برای تصمیم‌گیری استفاده کنند.

اکسسوری مناسب روز خواستگاری

 

اکسسوری، ازجمله ساعت، گردنبند، دستبند و… تکمیل‌کننده هر استایلی هستند، اما نباید در استفاده از آن زیاده‌روی کرد. استفاده بیش ازحد از اکسسوری در روز خواستگاری، هم جلوه خوبی برای استایلتان ندارد و آن را از حالت دخترانه و ساده و شیک خارج می‌کند و هم ممکن است به‌نشتمه فخرفروشی به‌شمار بیاید. انداختن یک نیم‌ست ساده و ظریف دخترانه یا تنها یک گردنبند یا دستنبد ساده کافی است.

شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :