نیلوفر شهدوست در
754

این کت ها خفن ترین و جذاب ترین کت هایی هستند که در فیلم ها دیده‌اید

این کت ها خفن ترین و جذاب ترین کت هایی هستند که در فیلم ها دیده‌اید

طراحی لباس یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های ساخت هر اثر سینمایی است. با وجود آن است که شخصیت‌ها بهتری برایمان تعریف می‌شوند و روی پرده قابل‌درک‌تر به‌نظر می‌رسند. کت‌ هم یکی از جذاب‌ترین عناصر پوشش می‌تواند باشد. انواع مختلفی از کت وجود دارد و با در نظرگرفتن استایل شخصیتی هر فرد و اندام هنرپیشه‌ها، تاکنون کت‌های بسیار مشهور و خاصی در خاطر تماشاچیان سینما ماندگار شده‌اند. در این مقاله هم می‌خواهیم از مشهورترین نمونه‌های استفاده از کت برای شخصیتی سینمایی برویم. با ما همراه هستید؟

راننده تاکسی

کت‌های مشهور سینما

تراویس بیکل را می‌شناسید؟ همان راننده تاکسی سردرگمی که شب‌ها در شهر پرسه می‌زد و از اینکه شاهد حجم وسیعی از تباهی در زیرپوست زندگی جامعه بود، حالش بد می‌شد؟ شاهکار اسکورسیزی و نقش‌آفرینی جذاب رابرت دنیرو در این فیلم از یاد سینمادوستان نمی‌رود. یکی از نقاط عطف کار هم طراحی لباس شخصیت آن است. کتی که دنیرو در نقش تراویس بیکل به تن دارد از عناصر به‌یادماندنی فیلم است. راننده تاکسی اثر قابل‌تأملی است که هنوز هم برای کسانی که نخستین‌بار به تماشایش می‌نشینند، حرف‌های فراوانی برای گفتن دارد. تراویس بیکل که از رستگاری خودش و جامعه ناامید شده، تصمیم می‌گیرد که آستین‌ها را بالا بزند و یک‌تنه ریشه تباهی را پاک کند. او یک قهرمان است یا یک شهروند دلزده که روانش آسیب دیده؟ با آن چشم‌های گودافتاده و استایلی که کت معروفش به طبیعی‌شدنش کمک زیادی کرده، تراویس از قوی‌ترین شخصیت‌های تعریف‌شده در دنیای سینما است. شک نکنید.

فارغ‌التحصیل

کت‌های مشهور سینما

کت خانم رابینسون در فیلم فارغ‌التحصیل هم بی‌شک یکی از بهترین کت‌هایی است که در حافظه سینما جاودانه می‌شود. این کت یوزپلنگی هم شیک است و هم نمادی از اشراف‌زادگی یعنی ویژگی بارز خانم رابینسون در فیلم. ماجراهای فیلم بسیار چالش‌برانگیز هستند و با داستانی پیچیده درباره روابط روبه‌رو هستیم. ارتباط داستین هافمن در نقش جوانی که تازه فارغ‌التحصیل شده و با طبقه اجتماعی‌اش در احساساتی چندگانه قرار گرفته با خانم رابینسون از جمله موارد شاخص سینما است. پایان فیلم هم عجیب و نامتعارف است. این فیلم قدیمی اما همچنان جذاب را از دست ندهید. خانم رابینسون نماینده‌ای از زنان پرتفرعن طبقه ثروتمند است و در برقراری رابطه با داستین هافمن جوان چیزی جز خودش را نمی‌بیند. استایلی که برای او در نظر گرفته شده از جمله کت معروفش کاملا در راستای ویژگی‌های شخصیتی او طراحی شده‌اند.

شورش بی‌دلیل

کت‌های مشهور سینما

جیمز دین جذاب را که می‌شناسید. او سال‌ها ستاره بی‌چون‌وچرای فیلم‌ها در نقش یاغی بود و هنوز هم تعداد کسانی که بتوانند با او رقابت کنند، بسیار اندک است. هرچند که در دهه‌های اخیر، دیگر خبری از ستاره‌هایی به سبک مارلون‌ براندوی طاغی و جیمز دین یاغی در فیلم‌ها دیده نمی‌شود اما تصویرشان از خاطر سینمادوستان نمی‌رود. جیمز دین در فیلم شورش بی‌دلیل یکی از بهترین و جذاب‌ترین کت‌های دنیای سینما را به تن داشت. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، شاید این کت از نظر دوخت یا حتی طراحی و قیمت ارزشی نداشته باشد اما روی قامت جیمز دین افسانه‌ای، در خاطره‌ها ماندنی می‌شود. بی‌شک این کت در این فهرست جای دارد. نظرتان چیست؟ قبول دارید که سینما هرگز نتوانست موفقیت خود در تولید ستاره‌های جذاب را بعد از قهرمانان رده اول این عرصه مانند پل نیومن، آلن دلون، جیمز دین و مارلون براندو تکرار کند؟

رانندگی

کت‌های مشهور سینما

رایان گاسلینگ از هنرپیشه‌های خوش‌چهره و محبوبی است که حضورش به شخصیت‌های آثار فراوانی رنگ و لعاب داده است. او از دوران کودکی در صنعت سینما مشغول به کار بوده و اصلا عجیب نیست که او را در چندین و چند اثر خوب در خاطر داریم. یکی از بازی‌های جذاب او هم در فیلم رانندگی بود. این فیلم کم‌دیالوگ بیشتر مبتنی بر تصویر و رنگ پیش می‌رود. برای همین است که کت گاسلینگ در این اثر هم با آن رنگ براق و طرح پشتش در خاطر جاودانه می‌شود. بله! کت رایان گاسلینگ در فیلم رانندگی هم یکی از ماندگارترین کت‌های دنیای سینما است. او در رانندگی در نقش راننده‌ای خاص ظاهر می‌شود؛ هرچند که کم‌حرف است اما عملگرایی زیادی دارد. این اثر جذاب هم با بهره‌مندی از طراحی صحنه و لباس خوب در میان بهترین‌ها جای مناسبی برای خود پیدا می‌کند.

قطاربازی

کت‌های مشهور سینما

آثاری که از فساد و اعتیاد می‌گویند، معمولا برای اینکه به دل مخاطبان و منتقدان بنشینند، مسیری طولانی پیش روی دارند. اما قطاربازی از بهترین فیلم‌های دنی بویل در این حوزه است و همه را با هم راضی کرده است. این فیلم که در فهرست برترین‌های بریتانیایی جایگاه ویژه‌ای دارد، شخصیت‌های دورافتاده از جامعه‌ را به تصویر می‌کشد و فضای تلخ و سیاهی دارد. گریم هنرپیشه‌ها و لباسشان هم از نقاط تحسین‌برانگیز آن است که به پیش‌برد داستان کمک زیادی کرده است. ایوان مک‌گرگور در این اثر با یکی از کت‌های به‌یادماندنی دنیای سینما ظاهر می‌شود. اگر دوستدار دنبال‌کردن قصه‌های تلخ اما واقعی هستید، تماشای این فیلم را از دست ندهید.

کازابلانکا

کت‌های مشهور سینما

اگر دوستدار سینمای کلاسیک هستید و هنوز کازابلانکا را ندیده‌اید، عجله کنید. این فیلم دوست‌داشتنی با سناریویی جذاب و شخصیت‌پردازی قوی در یاد هر بیننده‌ای جاودانه می‌شود. آمیخته‌ای از سیاست، عشق و ارتباط در این فیلم به تصویر کشیده شده و از مهم‌ترین ویژگی‌هایش، طراحی خوب لباس شخصیت‌ها است. کتی که همفری بوگارت در این فیلم به تن دارد، با آن کلاه شاپو استایل اتوکشیده‌ای برایش ساخته که مناسب شخصیتش در فیلم است. شاید ترنچ کت یا همان بارانی را در فهرست کت‌های معروف سینمای قبول نکنید اما بالاخره نوعی کت است دیگر، نه؟ آن هم از کت‌هایی که کاربرد فراوانی دارند و ارزش بالایی در دنیای مدوفشن. قبول دارید؟

در آخر

از کت‌های معروف دنیای سینما برایتان گفتیم. شخصیت‌های ماندگاری از طیف‌های مختلف را معرفی کردیم و یادی از بهترین آثار داشتیم. طراحی لباس این کاراکترهای معروف در فیلم‌هایی شاخص بسیار خوب و مطلوب بوده است. نقش کت به عنوان یکی از عناصر برتر در دنیای مدوفشن هم در تعریف شخصیت‌ها بی‌اثر نبوده است. مثلا شما می‌توانید تراویس بیکل در راننده تاکسی یا جیمز دین را با شمایلی بدون کت‌های معروفشان در نقش خود تصور کنید؟ طراحی لباس از مهم‌ترین بخش‌های به تصویرکشیدن هر اثر است. شما پیشنهاد دیگری برای اضافه‌کردن به این فهرست دارید؟ از میان شخصیت‌هایی که معرفی کردیم، کت کدام‌یک را بیشتر می‌پسندید؟ طرفدار کدام شخصیت هستید؟ نظرات و پیشنهاداتتان را با ما درمیان بگذارید.

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :