پدیده ضد مد چیست؟

0

ضد مد پدیده ای است که در واکنش به پدیده مد و مدگرایی در جهان به وجود آمده است. استایل ضد مد نوعی از تلاش برای مبارزه با اهمیت مد و فشن و جایگاه مهمی است که بشر امروز به آن داده است. پدیده ضد مد در واقع امروز به نوع دیگری از مد تبدیل شده است که توسط طراحان شاخص معرفی می شود و هم از نظر فلسفه طراحی و هم از دیدگاه اجتماعی اهمیت زیادی پیدا کرده است. پدیده ضد مد چیست؟

ضد مد از دیدگاه اجتماعی

ضد مد از دیگاه اجتماعی نوعی گرایش است که از ترند ها و مدل های لباس رایج پیروی نمی کند و فراتر از ان حرکت می کند. برخی از گروه های موسیقی دهه هفتاد و هشتاد و طرفداران آن ها و جریان های فمینیستی آن دوران از طرفداران ضد مد بودند و روش خود را در لباس پوشیدن داشتند و خلاف جریان مد حرکت می کردند که تاثر دوگانه ای روی پوشش مردم داشت، عده ای از ظاهر آن ها تقلید کردند و عده ای از روش آن ها.

ضد مد از دیدگاه هنری

ضد مد از دیگاه طراحی و هنر تعریف دیگری دارد که به فعالیت های طراحان پیشگام در دهه ۸۰ اشاره می کند که سعی کردند تعریف مد و زیبایی را تغییر دهند. آن ها فردگرایی را در مد مجددا تعریف کردند و به لباس ها و پوشندگان آن ها هویت شخصی دادند. طراحان ژاپنی و فرانسوی در این دوره از پیشگامان ضد مد بودند.

پدیده ضد مد چیست؟

پدیده ضد مد در جهان امروز

تاریخ ضد مد و آغاز آن به دهه ۱۹۵۰ میلادی باز می گردد زمانی که دختران جوانی که خواهان آزادی بودند پوشییدن لباس های دخترانه و دامن را کنار گذاشتند و مردانه و راحت لباس پوشیدند. امروز ضد مد خود را به شکل های جالب تر و متفاوت تری نشان می دهد. از دهه ۱۹۹۰ میلادی نوع خاصی از لباس پوشیدن میان جوانان اروپا و امریکا رواج یافت که به آن ضد مد اطلاق می شد. این افراد لباس هایی ساده مثل تی شرت و شلوار با رنگ های خنثی می پوشیدند که هیچ برندی روی آن نبود بعد ها به این روش لباس پوشیدن نورم کور اطلاق شد.

 پدیده ضد مد در هر دوره ای تعریف خاصی داشته است ولی مساله اینجاست که این پدیده که در اعتراض به مد به وجود آمده خود روی مد جهانی اثر گذاشته و به مد تبدیل شده است که در هر دوره تغییر می کند.

مطالب مرتبط:

۱- چگونه مد های عجیب را درک کنیم؟

۲- جان گالیانو طراح بریتانیایی

۳- حسین چالایان طراحی با تکنولوژی

۴- سه چهره تاثیرگذار دنیای مد

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :