قانون پوشش یا dress code چیست و چه اهمیتی دارد؟ این نکات را باید بدانید!

حتما بارها و بارها نام dress code یا رمز لباس به گوشتان خورده و یا آن را جایی خوانده‌اید. در این مطلب بیشتر درباره این عبارت صحبت خواهیم کرد.

رمز لباس یا dress code

شاید شما هم عکس جولیا رابرتز بازیگر دوست داشتنی را دیده باشید که پا برهنه از پله‌های جشنواره کن با آن فرش قرمز جذاب بالا می‌رود و لبخند گشاده‌ای هم بر لب دارد.

رمز لباس یا dress code

جریان از این قرار بوده که اخباری در همان سال ۲۰۱۶ منتشر شده بود با این موضوع که زنان در جشنواره فیلم کن نمی‌توانند با کفش تخت در مراسم حاضر شوند. همین موضوع هم باعث اعتراض خیلی‌ها شد. انقدر اعتراض زیاد بود که برگزارکنندگان جشنواره حسابی قاطی کرده بودند و در حالیکه روابط عمومی می‌گفت اجبار در پوشیدن کفش پاشنه بلند برای زنان در مراسم فرش قرمز درست است، مدیر جشنواره آن را «شایعاتی بی‌اساس» دانست.

این کاری که جولیا رابرتز انجام داد؛ مبارزه‌ای ضد «رمز لباس» با به قول انگلیسی‌ها DRESS CODE بود. رمز لباس جشنواره کن که جولیا آن را بر ضد زنان می‌دانست و منتقدان هم می‌گفتند؛ پوشیدن کفش پاشنه‌بلند باید اختیاری باشد به ویژه اینکه پوشیدن این کفش‌ها برای افراد سن بالا و یا کسانی که مشکل پزشکی دارند؛ ضد سلامت است.

رمز لباس یا dress code

اما اصلا اینCODE DRESS چیست؟ با ما همراه شوید در این مطلب.

کد لباس چیست؟

کد لباس مجموعه‌ای از قوانین است که اغلب برای رویدادهای مهم و یا حضور در مکان‌های خاص (مانند مدرسه) نوشته و به شرکت کنندگان اعلام می‌شود. البته نه همه قسمت‌های رویدادها مثلا در جشنواره ونیز که همین چند روز قبل بود دیدید که در مراسم فتوکال و حاشیه‌هایی مانند مصاحبه‌ها افراد هرچه دوست داشتند می‌پوشیدند اما در مراسم رسمی مانند همان فرش قرمز همه پیراهن رسمی پوشیده بودند؛ البته این رمز لباس شامل حال مردان هم می‌شود و کت و شلوار مشکی که می‌بینید خیلی دل به خواهی تن آن‌ها نرفته است.

رمز لباس یا dress code

کد دِرِس خودش طبقه‌بندی‌هایی دارد و به سه گروه لباس رسمی (لباس کامل)، لباس نیمه رسمی (نیمه لباس) و لباس غیر رسمی (لباس پوشیدن عادی) تقسیم می‌شوند.

مراسم شب؛ لباس مشکی و کروات

برای مراسم شب به طور عموم؛ مردان لباس ۱۰۰ در ۱۰۰ مشکی (تاکسیدو) است؛ جز پیراهنی که می‌پوشند. کراوات و پاپیون هم برای خارجی‌ها الزامی است.

رمز لباس یا dress code

برای زنان قوانین حتی آسان‌تر است. شما نیازی به پوشیدن لباس مجلسی ندارید، اما باید برای یک شب بسیار رسمی لباس بپوشید. در این میان دامن‌های کوتاه توصیه نمی‌شود و کفش هم باید تا حدودی پاشنه داشته باشد. انقدر که بتوانید مسیر ماشین تا شروع مراسم را راحت راه بروید.

رمز لباس یا dress code

تاج گل نه، باندانا آری

در گذشته و در فستیوال‌ها زنان از تاج گل استفاده می‌کردند اما الان باندانا انتخاب مناسب و پذیرفته‌تری است.

رمز لباس یا dress code

هرچند کسی آن را منع نمی‌کند اما خیلی جذاب هم نیست. مورد دیگری که دیگر جذابیت چندانی ندارد و از استایل مهمانی‌های رسمی و جشنواره‌های بین المللی بیرون رفته؛ پوشیدن جیر، خز یا چرم است.

رمز لباس یا dress code

همین طور که در عکس می‌بینید؛ این خبط را تام هلندز شریک زندگی زندیا انجام داده و به جای‌اش زندیا یک «رمز لباس» امروزی را که لباس سایز بزرگ پوشیدن است؛ رعایت کرده است.

ندرخشیدن با نئون

یکی دیگر از لباس و بیشتر از آن رنگ‌هایی که دیگر روز فرش قرمز‌ها جایی ندارد و دیگر در جشنواره قابل قبول نیست؛ لباس‌های رنگ نئونی است.

رمز لباس یا dress code

پاپیون خیلی رسمی

یکی دیگر از اجزای لباس پوشیدن در همه فستیوال‌ها کراوات و پاپیون است اما پاپیون رسمی‌تر است و رنگ سفیدش بازهم رسمی تر.

رمز لباس یا dress code

در فرش قرمزهای جشنواره کن تقریبا همه مردان این دو مورد را رعایت می‌کنند. اما در مراسم فتوکال نه!(عکس بالا)

رمز لباس یا dress code

شکستن کد دِرِس با کد دِرِس

و در نهایت اینکه خیلی وقت ها، کد درس‌ها را کد درس‌های جدید و اعتراضی تغییر داده اند. درست است که در ابتدا از اعتراض خانم جولیا رابرتز گفتیم و بیرون آوردن کفش هایش؛ اما این موضوع با آنچه در ابتدا گفتیم متفاوت است.

رمز لباس یا dress code

اینجا به طور مشخص یک کد درس دیگر جایگزین قبلی می‌شود. این اتفاق در ادامه جنبش #MeToo در سال ۲۰۱۸، افتاد که بسیاری از ستارگان در نمایش‌های جوایز به نشانه همبستگی با زنان در سراسر جهان سر تا پا مشکی پوشیدند.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :