کدام خوراکی‌ها دندان‌ها را زرد می‌کنند؟

0

دندان‌ها یکی از اعضای بدن هستند که می‌توانند تاثیر بسیاری بر روی زیبایی چهره فرد بگذارد از این رو تمام افراد آرزو داشتن دندان‌هایی سفید و یکدست دارند. مراقبت از دندان بسیار مهم است و از طرفی هزینه‌های مربوط به پاکسازی و یا ترمیم دندان بسیار سنگین است. اما برای اینکه بتوانید دندان‌هایی سالم، سفید و درخشان داشته باشید با رعایت چند نکته می‌توانید به نتیجه دلخواه برسید. در درجه اول مهم‌ترین کار مسواک زدن مرتب است و بعد از آن باید در خوردن غذاها دقت کافی داشته باشید. با چی بپوشم همراه شوید تا درباره خوراکی‌هایی که موجب زرد شدن دندان ها می‌شوند اطلاعات کسب کنیم.

 

توت و زرد شدن دندان 

خوردن مکرر انواع توت مانند شاه توت و تمشک به خاطر داشتن رنگ دانه‌های سیاه در ساختار خود موجب لک شدن دندان‌ها می‌شود. در نتیجه برای جلوگیری از لک شدن و زدی دندان‌ها می‌توانید بعد از هر بار خوردن توت مسواک بزنید. علاوه بر این استفاده از فلوراید و نخ دندان نیز می‌تواند مفید باشد. در واقع فلوراید دربرابر خاصیت اسیدی خوراکی‌ها از دندان‌ها حفاظت می‌کند. در نتیجه بعد از خوردن هر نوع خوراکی که دارای رنگ‌های مصنوعی و یا رنگدانه هستند حتما از فلوراید استفاده کنید.

توت و زرد شدن دندان 

قهوه و زرد شدن دندان

مصرف روزانه نوشیدنی‌هایی مانند قهوه به مرور بر روی رنگ دندان‌ها تاثیر می‌گذارد و موجب زردی دندان‌ها می‌شود. قهوه حاوی پلی فنول اسیدی به نام تانین است که می‌تواند عامل اصلی ایجاد لک و زردی دندان‌هها باشد. علاوه بر این خوردن خوراکی و نوشیدنی‌های اسیدی به صورت مداوم برای دهان و دندان مضر است و قهوه نیز یکی از نوشیدنی‌های اسیدی است که موجب پوسیدی دندان نیز می‌شود.

قهوه و زرد شدن دندان

چای و زرد شدن دندان

چای نیز مانند قهوه جز یکی از نوشیدنی‌های حاوی تانین است که موجب لک و زردی دندان‌ها می‌شود. دکتر هارمز یکی از افرادی است که در این زمینه مطالعات زیادی انجام داده است، طبق گفته‌های او یکی از نکاتی که هیچ گاه مردم به آن توجه نمی‌کنند آن است که ایجاد پوسیدگی، لک و یا زردی بر روی دندان تنها به خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که می‌خوریم بستگی ندارند بلکه به تعداد دفعاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم بستگی دارد. از این رو افرادی که به صورت مداوم از چای یا قهوه استفاده می‌کنند دهان و دندان‌های آن‌ها بیشتر در معرض حمله‌های اسیدی قرار می‌گیرد و امکان پوسیدگی و زردی دندان‌ها برای این دسته از افراد بیشتر است. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که روزانه چای بسیاری مصرف می‌کنید توصیه می‌کنیم چند قطره شیر به فنجان چای خود اضافه کنید تا کازئین موجود در شیر از خاصیت اسیدی چای بکاهد.

چای و زرد شدن دندان

ادویه کاری و زرد شدن دندان 

ادویه کاری بر خلاف تمام بسیار دلنشینی که دارد رنگ دانه‌های بسیار قوی دارد که موجب زردی دندان‌ها می‌شود. از این رو بهتر است میزان آن را در غذاهای خود کاهش دهید تا بر سلامت و درخشنگی دندان‌هایتان صدمه‌ای نزند.

چای و زرد شدن دندان

آب نبات و زرد شدن دندان 

یکی از مضرترین تنقلاتی که برای دندان‌ها مضر است آب نبات‌های رنگی بسیار سفت است. چسبندگی بسیار بالای این آب نبات‌ها به بافت دندان نفوذ پیدا می‌کند و محیط را برای رشد باکتری و آزاد سازی اسید آماده می‌کند در نتیجه بافت دندان ضعیف شده و خیلی سریع تغییر نگ یا پوسیده می‌شود. درنتیجه بهتر است به جای استفاده از آب نبات از شکلات تلخ که شکر کمتری هم دارد استفاده کنید.

چای و زرد شدن دندان

سس گوجه فرنگی و زرد شدن دندان 

دکتر هارمز سخن معروفی دارد که می‌گوید هر ماده خوراکی که بتواند فرش خانه شما را لک کند بر روی دندان نیز همان تاثیر بد را دارد. سس گوجه فرنگی جز دسته خوراکی‌هایی است که هر روزه به عنوان چاشنی کنار ساندویج، ماکارونی و … استفاده می‌شود منتها بر روی سفیدی دندان‌ها می‌تواند تاثیر منفی بگذارد. در نتیجه اگر به سفیدی دندان‌های خود اهمیت می‌دهید میزان آن را کاهش دهید.

سس گوجه فرنگی و زرد شدن دندان 

عصاره میوه‌ها و زرد شدن دندان

ععصاره اکثر میوه‌ها از جمله گیلاس، توت و آلبالو سرشار از قند است که موجب تحریک محیط دهان برای رشد باکتری می‌شود و دندان‌ها را آسیب پذیر می‌کند و موجب تغییر رنگ و زردی دندان‌ها می‌شود.

عصاره میوه‌ها و زرد شدن دندان

نوشیدنی‌های گازدار و زرد شدن دندان

به طور کلی هرگونه نوشیدنی گازدار برای سلامتی بدن انسان مضر است. بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی برای انسان آب است و مابقی نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه ترکیبات بسیار اسیدی دارد که موجب پوسیدگی شدید دندان می‌شود و از طرفی استفاده مداوم آن موجب زردی دندان‌ها می‌شود.

نوشیدنی‌های گازدار و زرد شدن دندان

سرکه بالزامیک و زرد شدن دندان

سرکه بالزامیک جز خوراکی‌هایی است که بیشتر به عنوان سس در غذا و یا سالاد استفاده می‌شود. این سرکه رنگ بسیار تیره‌ای دارد و تا حدودی چسبنده است و مصرف بیش از حد آن می‌تواند موجب زردی دندان‌ها و ایجاد لک بر روی آن‌ها شود.

سرکه بالزامیک و زرد شدن دندان

چغندر و زرد شدن دندان

چغندر نیز یکی از خوراکی‌هایی است که رنگ دانه‌های بسیار قوی آن سبب ایجاد لک بر روی دندان می‌شود در نتیجه بهتر است پس از خوردن آب چغنندر یا خود آن از مسواک و فلوراید استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که سعی کنید برای خنثی کردن محیط اسیدی دهان خود از خوراکی‌هایی مانند پنیر که خاصیت بازی دارند استفاده کنید تا میزان اسید در دهان کاهش یابد.

چغندر و زرد شدن دندان

بستنی یخی و زرد شدن دندان 

بستنی یخی نسبت به سایر انواع بستنی‌ها کالری کمتری دارد اما در عوض میزان شکر و قند بسیار بالایی دارد در نتیجه می‌تواند تاثیر منفی بر روی سفیدی دندان‌ها بگذارد. توصیه ما به شما این است که سعی کنید همیشه از خوراکی‌هایی که میزان قند پایینی دارند استفاده کنید حتی برای انتخاب آدامس هم سعی کنید نمونه بدون قند را انتخاب کنید تا ضرر کمتری بر روی دندان‌هایتان داشته باشد.

بستنی یخی و زرد شدن دندان 

لیمو و زرد شدن دندان

لیمو جز دسته میوه‌هایی است که برای سلامت و زیبایی پوست بسیار مهم است اما این میوه کاملا اسیدی است و به سرعت می‌تواند مینای دندان را فرسوده کند و بافت زرد دندان‌ها را نشان دهد. بنابرین برای جلوگیری از زردی دندان‌ها سعی کنید از خوردن مداوم خوراکی و میوه‌های اسیدی جلوگیری کنید.

لیمو

مطالب مرتبط:

۱- میکرونیدلینگ چیست؟ همه چیزهایی که باید قبل از انجام آن بدانید

۲- میسلار واتر چیست؟

۳- از بین بردن چروک صورت و تهیه ماسک‌های خانگی ضد چروک

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 03 اکتبر 2018

وای من دندان هام زرد شده بود
اما میترسیدم برم دکتر جرم گیری کنه
ممنونم از تیم خوبتون
حتما این روش را امتحان میکنم

8 مواد غذایی که دندان‌های شما را زرد می‌کند! – پایگاه خبری آراس (صبحانه پرس) در تاریخ 17 مارس 2021

[…] ععصاره اکثر میوه‌ها از جمله گیلاس، توت و آلبالو سرشار از قند است که موجب تحریک محیط دهان برای رشد باکتری می‌شود و دندان‌ها را آسیب پذیر می‌کند و موجب تغییر رنگ و زردی دندان‌ها می‌شود. (+) […]ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :