علل چروک پوست و درمان‌های آن

0

یکی از مشکلات شایع زیبایی چروک است بیشتر افراد چروک را پس از سن خاصی اجتناب ناپذیر می دانند اما کاملا هم این طور نیست و بروز چروک دلایل متعددی دارد در این مطلب می خواهیم علل چروک پوست و درمان‌های آن را بررسی کنیم.

عوامل ایجاد کننده چروک

 • یکی از مهم ترین عوامل ایجاد چروک پوست و کم آبی است که با مصرف بیشتر آب آشامیدنی و سبزیجات و میوه جات قابل رفع است.
 • عامل دیگر ایجاد کننده پیری بالارفتن سن و کاهش فعالیت فیبروبلاستها و در نتیجه کاهش ساخت رشته‌های کلاژن و الاستین و همینطور کم شدن ساخت چربی توسط سلول های چربی ساز است.
 • یکی از عوامل اصلی پیر کننده پوست آفتاب است. نور خورشید در مواجهه با پوست سبب تولید رادیکال های آزاد می شود. رادیکال های آزاد مولکولهای مخرب و ناپایداری هستند که نتیجه فعالیتشان آسیب سلولی است و در پوست به پیری و سرطان منجر می‌شوند.
 • عوامل دیگر نظیر دود سیگار، ‌آلودگی هوا،‌ الکل، استرس و خستگی هم می توانند سبب تولید رادیکال آزاد شوند.

به طور کلی چروک های ایجاد شده روی پوست دو نوع هستند:

۱- چروک های دینامیک که وابسته به حرکت عضله هستند مثل خطوط خنده، اخم و دور چشم که به خطوط بیانی معروف هستند.

۲- چروک های استاتیک که به حرکت عضله وابسته نبوده و ثابت هستند.

علل چروک پوست و درمان‌های آن

چطور چروک را درمان کنیم؟

بنابراین برای مبارزه با چروک پوست و از بین بردن چروک صورت باید رادیکالهای آزاد را مهار کرد. راه دیگر مبارزه با پیری و چروک تحریک فیبروبلاست ها به ساخت کلاژن و الاستین است. ضد چروکهای موضعی باید بتوانند تا حدودی بر هر دو نوع چروک استاتیک و دینامیک موثر باشند. ضد چروک ها به چند دسته تقسیم می شوند:

 • لایه بردارها مثل PHA, AHA و رتینول: این ترکیبات با لایه برداری به رفع چروک های ظریف کمک می‌کنند و از طرفی با تحریک فیبروبلاستها ،‌ساخت کلاژن و الاستین را بیشتر می کنند و سبب سفتی و جوانی پوست می شوند.
 • ترکیبات محرک کلاژن سازی: مثل پیش ساز کلاژن۳ یا عصاره های گیاهی سرشار از فلاوونوئید ها و تانوئید ها مثل عصاره های گیاهی عشقه،‌ دم اسب و الکمیلا که با تحریک کلاژن سازی سبب رفع افتادگی و پیشگیری از بروز چروکهای بیشتر می شوند.
 • ترکیبات شبه بوتاکس: با Relax کردن عضله مانع از انقباضات ناخواسته ماهیچه ها و در نتیجه رفع چروکهای دینامیک و خطوط بیانی می شوند.
 • ترکیبات شبه هورمونی: جایگزین هورمون استروژن هستند. چون یکی از عواملی که سبب تحریک کلاژن سازی در خانم ها می شود هورمون استروژن است با نزدیکی به دوران یائسگی و کاهش هورمون استروژن، پوست ناگهان دچار افتادگی می شود. و این مشکل را فقط می توان با ترکیبات شبه هورمونی موضعی تا حدودی بر طرف کرد.

 

علل چروک پوست و درمان‌های آن

در بین درمان کننده های چروک  باید ترکیبات حجم دهنده و لیفت کننده پوست را نیز در نظر گرفت که عبارتند از:

 • کامیفرولین: رزینی که از گیاه کامیفورا به دست می آید و سبب بازسازی چربی هیپودرم می شود و بنابراین افتادگی پوست ناشی از کاهش حجم توده چربی را بر طرف کرده و به موضع حجم می دهد.
 • عصاره خالص مخمر:  با افزایش اتصالات بین درم و اپیدرم سبب لیفتینگ پوست می شود.
 • ماتریکسیل: جایگزین رتینول و ویتامین C در کسانی که به سایر ضد چروک های رایج حساس هستند. اغلب  ضد چروک ها خاصیت مرطوب کنندگی هم دارند و عوامل مرطوب کننده‌ای مثل اسید هیالورونیک یا Genistein  هم به آنها اضافه شده است و برای این که بتوانند رادیکال های آزاد را هم مهار کنند حاوی آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین های A, C, E و عصارۀ چای سبز و یا عوامل آنتی اکسیدان دیگر هم هستند.

علل چروک پوست و درمان‌های آن

مطالب مرتبط:

۱- تاثیر سرکه سفید بر زیبایی پوست

۲- راه های درمان پوست خشک

۳-  ماسک جوش شیرین معجزه ای برای پوست

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :