چرا زنان سلطنتی در مراسم تاج گذاری شاه چارلز جامه سفید بر تن داشتند؟

کیت میدلتون تنها زن سلطنتی نبود که در مراسم تاجگذاری شاه چارلز سوم با لباس سفید ظاهر شد. ملکه کامیلا، پرنسس شارلوت و سوفی، دوشس ادینبرگ نیز از افرادی بودند که با لباس سفید در این مراسم دیده شدند.

لباس سفید در تاجگذاری

به گفته گابی وینترز کارشناس رنگ، که صحبت‌های او در مجله Hello نقل شده است، تصور می‌شود که رنگ روشن و تمیز نمادی از صلح و همچنین آغازی جدید باشد. او افزود: «اگرچه رنک سفید آن قدر که باید جلب توجه نمی‌کند اما مانند یک صفحه خالی است که انتظار نوشتن را می‌کشد. رنگ سفید هر چیزی را بازتاب می‌کند تا راه شکوفایی را به سادگی نمایان سازد.»

در سال ۱۹۵۳، در مراسم تاج گذاری ملکه الیزابت دوم هم زنان خانواده سلطنتی و اشرافی همگی سفید پوشیده بودند. در این مراسم ملکه الیزابت دوم هم لباس ساتن سپید رنگی به تن داشت که توسط طراح لباس سلطنتی، نورمن هارتنل دوخته شده بود. لباس سفید در تاجگذاری

همین الان به چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه ملحق شو و مشاوره رایگان بگیر.

ردای سلطنتی مخملی ملکه کامیلا نیز همان ردای متعلق به ملکه الیزابت دوم بود که به جز این مراسم‌ها در جای دیگری پوشیده نمی‌شود.

پرنسس بئاتریس نیز در مراسم عروسی خود لباسی که خیاط سلطنتی به دستور ملکه آماده کرده بود را پوشید.

 

لباس سفید در تاجگذاری

ادای احترام ابدی کیت به پرنسس دایانا

لباس کیت میدلتون نوعی ادای احترام به مادر همسرش، پرنسس دایانا بود. اگرچه تاج گذاری هر پادشاه تنها یک‌بار برگزار می‌شود؛ با این حال به نظر می‌رسد حضور کیت میدلتون حتی بیشتر از تاج گذاری چارلز سوم زیر نظر است، چرا که او با بسیاری از لباس‌هایی که شبیه پرنسس دایانا می‌پوشد، سعی دارد یاد او را بیش از پیش زنده نگاه دارد. جواهرات کیت از یادبودهای مورد استفاده ملکه الیزابت و شاهزاده ولز، دایانا بود. نیم تاج نمادین کیت میدلتون در مراسم تاج گذاری پادشاه چارلز و ملکه کامیلا نیز شکل گل‌هایی با خوشه‌های درهم است.

لباس سفید در تاجگذاری

این غیر قابل انکار است که در مراسم تاج‌گذاری استایل همه کامل به نظر می‌رسد، اما کیت میدلتون که در سبک پوشش مقرون به صرفه، نفر اول است گاهی به تجمل روی می‌آورد و اغلب از میان طراح‌های با اصالت بریتانیایی لباسی را انتخاب می‌کند. مراسم تاج گداری پادشاه چارلز سوم نیز از همین رویدادهاست.

لباس سفید در تاجگذاری

کیت میدلتون با لباسی از برندی لاکچری

حال که ۸ ماه از مرگ ملکه می‌گذرد، تاج و تخت بعد از ۷۰ سال سلطنت ملکه الیزابت دوم به پسرش شاهزاده چارلز سوم می‌رسد. کیت میدلتون در این مراسم که در تاریخ ۶ می ۲۰۲۳ برگزار شد، لباس سفیدی به طراحی الکساندر مک کوئین انتخاب کرد، این لباس آراسته به نمادهای بسیاری بود. از جمله این نمادهای گلدوزی شده، که تداعی کننده چهار کشور بریتانیاست می‌توان به گل رز، گل خار مریم، شبدر و گل نرگس اشاره کرد.  الکساندر مک کوئین برند مورد علاقه کیت است و طراحی جامه سپید عروسی او را هم همین برند بر عهده داشته است.

لباس سفید در تاجگذاری

لباس پرنسس شارلوت دختر پرنس ویلیام و کیت میدلتون هم مشابه لباس مادرش طراحی و دوخته شده بود.

لباس سفید در تاجگذاری

لباس سفید کامیلا در تاجگذاری

کامیلا، ملکه وقت بریتانیا هم برای این مراسم با لباسی از گلدوزی‌های طلایی که توسط بروس اولدفیلد، طراحی بریتانیایی که سابقه طراحی لباس برای افرادی همچون پرنسس دایانا و تیلور سوئیفت را در کارنامه خود دارد، دوخته شده بود.

لباس سفید در تاجگذاری

جامه کامیلا گلدوزی شده با نمادهایی هم‌چون گل بابونه، شکوفه آبی، گل‌های زرد و گل رازیانه مزین شده اند که همگی نشانه‌ای از عشق و احترام ملکه و پادشاه به طبیعت هستند‌.

لباس سفید در تاجگذاری

گردنبند او همان گردنبندی است گه ملکه الیزابت دوم در مراسم تاج گذاری خود بر گردن آویخته بود. باید گفت که این گردنبند که ابتدا برای ملکه ویکتوریا ساخته شده بود، بعد از مرگ او سلسله‌وار به ترتیب بر گردن ملکه الکساندرا، ملکه مری و ملکه الیزابت اول دیده شده بود که به طور موقت در مراسم تاج گذاری از آن استفاده می‌کردند.

لباس سفید در تاجگذاری

رقیه باقری
نویسنده: رقیه باقری
«فشن محو می‌شود و از بین می‌رود، اما استایل جاودان است و همیشه زنده می‌ماند.» سخن ایو سن لورن طراح مد نیز باید در ذهن همه ما نقش ببندد، زیرا امروزه به جای اینکه استایل یونیک و منحصر به فرد خود را بسازیم، سعی می‌کنیم با ترند‌هایی که بزرگان تعیین می‌کنند پیش برویم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :