سنگ‌های زینتی با ارزش چه ویژگی‌هایی دارند؟

طبیعت پر از انواع سنگ‌های معدنی است که می‌توانند در نوع خود جالب و زیبا باشند اما به آن‌ها سنگ‌های قیمتی گفته نمی‌شود. چهار سنگ الماس، یاقوت سرخ، زمرد و یاقوت آبی چهار سنگ مهم در صنعت جواهر سازی هستند که بالاترین قیمت را دارند. در کنار این چهار سنگ، سنگ‌هایی مثل اوپال، الکساندریت، توپاز و تانزانیت هم سنگ‌های زیبا و با ارزشی محسوب می‌شوند. اما چه ویژگی‌هایی باعث می‌شود که سنگی را با ارزش بدانیم و در جواهرات خود از آن استفاده کنیم؟ سنگ‌های زینتی با ارزش چه ویژگی‌هایی دارند؟

سنگ‌های زینتی با ارزش چه ویژگی‌هایی دارند؟

چند تصور غلط درباره سنگ‌های قیمتی وجود دارد که یکی از آن‌ها کمیاب بودن این سنگ‌هاست. تصور می‌شود سنگی قیمتی است که کمیاب باشد اگرچه تقریبا همه سنگ‌های قیمتی بسیار کمیاب هستند اما سنگ‌هایی وجود دارند که بسیار کمیاب‌تر از الماس و یاقوت هستند اما سنگ زینتی به شمار نمی‌روند. نکته دیگر این است که تصور می‌شود چهار سنگ اصلی زینتی گران‌ترین سنگ‌های جهان هستند اما این باور اشتباه است، به طور مثال یشم برمه بسیار گران‌تر از الماس است و هر قیراط آن سه میلیون دلار می‌ارزد. در ادامه نکاتی را بررسی می‌کنیم که در ارزش سنگ‌های زینتی موثر است:

برش

هرچه برش سنگ ظریف‌تر و با کیفیت بالاتری انجام شده باشد سنگ به دست آمده دارای ارزش بالاتری است.

شفافیت

شفافیت سنگ به میزان ناخالصی‌های موجود در سنگ طبیعی مرتبط است و هرچه این ناخالصی کمتر باشد سنگ طبیعی دارای ارزش بیشتری است.

وزن

سنگ‌های بزرگ در طبیعت بسیار کمیاب هستند و هرچه وزن سنگ یافته شده که بر حسب قیراط محاسبه می‌شود بیشتر باشد سنگ طبیعی دارای ارزش بالاتری است.

رنگ

رنگ سنگ تاثیر زیادی در قیمت آن دارد به طور مثال در مورد یاقوت، نوع خاصی از رنگ قرمز یاقوت بسیار با ارزش‌تر و گران‌تر از یاقوت‌های معمولی است.

مطالب مرتبط:

1- نکاتی درباره نگین حلقه نامزدی

2- اشتباهات رایج در استفاه از جواهرات

3- هر لباسی را با چه جواهراتی بپوشید

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :